Ανακοινώθηκαν οι ημιτελικοί του Australian Open

Κατά την πρωινή συνεδρία της 10ης ημέρας του τουρνουά που διοργανώθηκε στη Μελβούρνη, διεξήχθησαν δύο προημιτελικοί στο απλό γυναικών.

Ο πρωταθλητής του Γαλλικού Όπεν του 2020, 7ος νικητής Iga Swiatek, κέρδισε την Εσθονία Kaia Kanepi σε σετ 4-6, 7-6 και 6-3 μετά από αγώνα 3 ωρών και 1 λεπτού και έγινε ένας από τους 4 τελευταίους τενίστες.

Η 27η τενίστρια του τουρνουά, η Αμερικανίδα Danielle Collins, ξεπέρασε την Γαλλίδα νούμερο 61 του κόσμου Alize Cornet με 2-0 μετά από σετ 7-5 και 6-1.

Ο Κόλινς, ο οποίος έφτασε στα ημιτελικά αυτού του τουρνουά για δεύτερη φορά μετά το 2019, θα αντιμετωπίσει τη Swiatek σε αυτόν τον γύρο.

Ο Τσιτσιπάς απέκλεισε τον Σίνερ στα ημιτελικά

Στον προημιτελικό αγώνα που διεξήχθη στο Rod Laver Arena, ο Τσιτσιπάς αντιμετώπισε τον 11ο ιταλό Jannik Sinner.

Ο 23χρονος Τσιτσιπάς, που βρήκε την ευκαιρία να σπάσει 4 σερβίς στο ματς που διήρκεσε συνολικά 2 ώρες και 6 λεπτά, κέρδισε τον αντίπαλό του με 3-0 με 6-3, 6-4 και 6-2 σετ.

Η Ελληνίδα τενίστρια έφτασε στα ημιτελικά του Australian Open για 3η φορά και για 5η φορά στην καριέρα της στο Grand Slam.

Ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον νικητή του Καναδού Felix Auger-Aliassime και του Ρώσου Daniil Medvedev.

Ο Έλληνας αθλητής έχει χάσει τα 6 από τα 8 ματς που έχει παίξει με το νούμερο 2 του κόσμου Μεντβέντεφ μέχρι στιγμής, και κέρδισε 5 από τους 7 αγώνες κόντρα στην Auger-Aliassime.