Βεζένκοφ και Ολυμπιακός κατακτούν τον τίτλο στην Ελλάδα (ΒΙΝΤΕΟ)

Το μεγάλο αστέρι του βουλγαρικού αθλητισμού Αλεξάντερ Βεζένκοφ και η ομάδα του ο Ολυμπιακός απείχε μία νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος Ελλάδας στο μπάσκετ. Επικράτησαν στο τρίτο παιχνίδι του τελικού του Παναθηναϊκού με καθοριστικό σκορ 75:52.

Μόνο το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισόπαλο, που ήταν ακόμη και για τον Παναθηναϊκό – 18:19. Τα παρακάτω παιχνίδια κέρδισε ο Ολυμπιακός, αντίστοιχα, με 18:9, 21:13 και 18:11. Ο Ολυμπιακός σημείωσε έτσι μια δεύτερη νίκη σε τρία παιχνίδια στον τελικό και χρειάζεται άλλη μια επιτυχία για να θριαμβεύσει.

Ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ, τραυματίας στον προηγούμενο αγώνα, κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό και να βοηθήσει την ομάδα του. Εμφανίστηκε στο πρώτο και τρίτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα του Ολυμπιακού να διατηρείται στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η τέταρτη αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό θα γίνει την Πέμπτη 15 Ιουνίου, αλλά στο έδαφος των «πρασίνων». Αν κερδίσει ο Ολυμπιακός το ματς θα πάρει και τον τίτλο στην Ελλάδα.

Ανακαλύψτε όλα τα τελευταία νέα από το Actualno.com

Περισσότερα ΜΠΑΣΚΕΤ:

Ο Βεζένκοφ υπέστη σοβαρό τραυματισμό στην ήττα του Ολυμπιακού από τον Παναθηναϊκό

Φοβερός! Ο Βεζένκοφ «στέφθηκε» και στο Νο1 της Ευρωλίγκας από μπασκετμπολίστες

Ο Βεζένκοφ για τη μάχη με τον ΠΑΟ: Κανείς δεν είπε ότι θα είναι εύκολο

Ο Βεζένκοφ οδήγησε τον Ολυμπιακό σε μια σκληρή επιτυχία στον πρώτο τελικό των πλέι οφ

Ο Βεζένκοφ λάμπει ξανά: στέλνει τον Ολυμπιακό στον τελικό της Ελλάδας

Μετά από μια δύσκολη σεζόν και με το ΝΒΑ στο μυαλό: Ο Βεζένκοφ μπορεί να μην παίξει για τη Βουλγαρία αυτό το καλοκαίρι

Βεζένκοφ: Συνεχίζουμε να κυνηγάμε τον τελευταίο μας στόχο – πρωταθλητή Ελλάδας

Αποσύρεται ο ΛεΜπρόν Τζέιμς: Ο βασιλιάς με μια μυστηριώδη απάντηση (ΒΙΝΤΕΟ)

Πάει ο Βεζένκοφ στο ΝΒΑ: Απάντηση υπεκφυγής έδωσε ο Σακραμέντο