Βεζένκοφ και Ολυμπιακός κατακτούν το Σούπερ Καπ Ελλάδος – Αθλητισμός

Φωτογραφία: αρχεία BGNES

Ο Βούλγαρος διεθνής Αλεξάντερ Βεζένκοφ σημείωσε 20 πόντους στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα καθώς ο Ολυμπιακός κέρδισε με 86:85 (21:16, 24:22, 18:24, 23:23) τον πρωταθλητή Ευρώπης Παναθηναϊκό στον τελικό της Σούπερ Ελλάδας. Τουρνουά κυπέλλου μπάσκετ.

Ο Βεζένκοφ σκόραρε δύο τρίποντα στα τελευταία λεπτά για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του με 77:73 και 84:75 στις καθοριστικές στιγμές του αγώνα, σύμφωνα με την BTA. Ο Βούλγαρος πρόσθεσε τέσσερα ριμπάουντ, μια ασίστ, μια ομπρέλα και ένα κλέψιμο στα στατιστικά του και ήταν ο πιο παραγωγικός παίκτης στο παιχνίδι.

Στα τελευταία 10 λεπτά έφτασε η ώρα του Βεζένκοφ. Ο πιο ακριβοπληρωμένος παίκτης της Ευρώπης είχε σταθερή βοήθεια από τον Filip Petrushev και το νέο μεταγραφικό Evan Fournier για να οδηγήσει τον Ολυμπιακό στη νίκη.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν δεύτερος στον Ολυμπιακό σκοράροντας πίσω από τον Βεζένκοφ με 19 πόντους και ο Πετρούσεφ σημείωσε 18.

Για τον Παναθηναϊκό, ο Λιθουανός Μάριους Γκριγκόνις σημείωσε 19 πόντους και ο Κώστας Σλούκας 18. Ο Κέντρικ Νουν, ο οποίος έκανε τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο για να διαμορφώσει το τελικό σκορ, τερμάτισε με 15 πόντους.

Για τον Ολυμπιακό αυτό είναι το τρίτο συνεχόμενο Σούπερ Καπ Ελλάδας. Στον αγώνα της τρίτης θέσης το Περιστέρι κέρδισε με 73:69 τον Άρη.

Εργάστηκε στη δημοσίευση: Vladislav Stoyanov

Ακολουθήστε μας Έκθεση Ειδήσεων Googleγια να μάθετε το πιο σημαντικό πράγμα της ημέρας!