Μπάσκετ: Αθλητικά Νέα της FIBA ​​Τσάμπιονς Λιγκ

Σαλόνι: Volkswagen Arena

Διαιτητές: Γεώργιος Πουρσανίδης (Ελλάδα), Wojciech Liszka (Πολωνία), Radomir Vojinovic (Μαυροβούνιο)

Νταρουσσάφακα: Caupain 12, Olaseni 14, Pineiro 8, Doğuş Özdemiroğlu 14, Boothe 15, Sinan Güler 8, Troy Selim Şav 5, McCullough 5, Ragip Atar 4, Ege Özçelik

Χερέντα Σαν Πάμπλο Μπούργκος: Ρενφρόε 11, Μπενίτ 3, Ντάλτον 3, Ραμπασέντα 5, Ννόκο 6, Κουλαμάε 9, Κράβιτς 5, Ντιέζ 8, Γκαρσία 9, Σαλάς 5, Κουίλι 2

1η περίοδος: 21-16

Πορεία: 40-34

3η περίοδος: 62-45

Η ομάδα μπάσκετ της Νταρουσσάφακα κέρδισε την ισπανική εκπρόσωπο Hereda San Pablo Burgos με 85-66 στο Game 2 του προκριματικού γύρου του FIBA ​​Champions League, φέρνοντας τη σειρά στο 1-1.

Ο τρίτος αγώνας του γύρου, στον οποίο η ομάδα με δύο νίκες θα προκριθεί στα πλέι οφ, θα γίνει στην Ισπανία την Πέμπτη 20 Ιανουαρίου.

Η Νταρουσσάφακα είχε καλύτερη αρχή και προηγήθηκε με 11-5 στο πρώτο 5λεπτο. Η πρώτη περίοδος συνεχίστηκε με αμοιβαία καλάθια και οι γηπεδούχοι τερμάτισαν μπροστά με 21-16.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, η Νταρουσσάφακα ήταν στην κορυφή της ισπανικής ομάδας με την αποτελεσματική εμφάνιση του Σελίμ Σαβ και προηγήθηκε με 30-21 στο 13ο λεπτό. Εκμεταλλευόμενος την επιστροφή της Νταρουσσάφακα σε συνεχόμενες επιθέσεις, ο Χερέντα Σαν Πάμπλο Μπούργκος μείωσε τη διαφορά στον 1 πόντο στο 15ο λεπτό: 30-29. Δείχνοντας πιο αποτελεσματικό παιχνίδι στον υπόλοιπο χρόνο, οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σιρκουί με 40-34.

Μπαίνοντας στο τρίτο δεκάλεπτο με βαθμούς στη σειρά, ο Hereda San Pablo Burgos μείωσε σε 1 πόντο (42-41) στο 23ο λεπτό, αλλά η Darushşafaka αύξησε το προβάδισμα σε διψήφιο ποσοστό στο 25ο λεπτό με τη σειρά 10-0: 52-41. Οι γηπεδούχοι, που δεν έδωσαν καμία ευκαιρία στον αντίπαλό τους να σκοράρουν για περίπου 4 λεπτά, προηγήθηκαν με 62-44 στο 29ο λεπτό. Η τελευταία περίοδος του αγώνα έγινε με την υπεροχή της Νταρουσσάφακα 62-45.

Η Νταρουσσάφακα, που δεν άφησε τη διαφορά να κλείσει στην τελευταία περίοδο, πήρε τη νίκη με 85-66.

Μπάσκετ: FIBA ​​Τσάμπιονς Λιγκ