Ο Ρονάλντο με 2 γκολ στην Πορτογαλία επιτυχία – αθλητισμός

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχει ήδη πετύχει 117 γκολ με την Πορτογαλία.

Φωτογραφία: EPA / BGNES

Ο Πορτογάλος σταρ, Κριστιάνο Ρονάλντο, σκόραρε δύο φορές σε μια ηχηρή νίκη με 4-0 επί της Ελβετίας σε έναν αγώνα του Nations League. Στο Estadio Jose Alvalade της Λισαβόνας, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν αλλά το γκολ του Χάρις Σεφέροβιτς στο 6ο λεπτό ακυρώθηκε μετά από παρενόχληση του VAR σε μπάλα με το χέρι.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο μέσος Γουίλιαμ Καρβάλιο έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους και, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Ρονάλντο σκόραρε δύο φορές σε τέσσερα λεπτά για να βάλει τέλος στη διαμάχη. Στο 68ο λεπτό ο αμυντικός της Μάντσεστερ Σίτι Ζοάο Κανσέλο διαμόρφωσε το τελικό 4-0 υπέρ της Πορτογαλίας.

Έτσι, ο Ρονάλντο, 37 ετών, έχει ήδη ρεκόρ 117 γκολ για τη χώρα του και η ομάδα του Φερνάντο Σάντος μοιράζεται την πρώτη θέση στην κατάταξη του γκρουπ 2 (League A) με την Τσεχία, με τις δύο ομάδες να συγκεντρώνουν τέσσερις βαθμούς η κάθε μία. .

Χθες το βράδυ οι Τσέχοι ήρθαν ισόπαλοι εντός έδρας με την Ισπανία αφού προηγήθηκαν δύο φορές, αλλά ένα γκολ του Inyaki Martinez οδήγησε τους Ισπανούς στο τελικό 2-2, παραμένοντας στην τρίτη θέση με δύο βαθμούς σε δύο παιχνίδια. Η Ελβετία δεν έχει κερδίσει ακόμη έναν βαθμό.