(ΠΕΡΙΛΗΨΗ) Αποτέλεσμα αγώνα Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός: 84-74 – Euroleague News

Στον αγώνα τρίτης θέσης στο Final Four της EuroLeague 2022 της Turkish Airlines, η Μπαρτσελόνα και ο ελληνικός εκπρόσωπος Ολυμπιακός αναμετρήθηκαν. Ο μπασκετμπολίστας της Εθνικής Sertaç Şanlı σημείωσε 16 πόντους στον αγώνα και η Μπαρτσελόνα νίκησε την Αναντολού Εφές και νίκησε τον Ολυμπιακό που έχασε το δικαίωμα πρόκρισης στον τελικό με σκορ 84-74 και τερμάτισε στην 3η πλατεία της EuroLeague.

Ο μπασκετμπολίστας της Εθνικής Σερτάς Σανλί, που αγωνίζεται στην Μπαρτσελόνα, βρέθηκε στο παρκέ για 26 λεπτά και σημείωσε 16 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Στιγμές του παιχνιδιού

Ξεκινώντας τον αγώνα για την τρίτη θέση με την εντυπωσιακή εμφάνιση του Νίκολα Μίροτιτς και της εθνικής μας παίκτη Sertaç Şanlı, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 10-2 με καλάθι του Νικ Καλάθη με 6:26 για το τέλος. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει το 10-7 με τον Thomas Walkup με 5:14 να απομένουν, αλλά με το τρίποντο του Sertaç Şanlı με 4:58 να απομένουν, η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 13-7. Αποτελεσματικός με τους Τάιλερ Ντόρσεϊ και Σάσα Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός έκανε το 15-13 με 2:12 για τη λήξη. Αποτρέποντας τη διεύρυνση της διαφοράς, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 20-18 με το καλάθι του Χασάν Μαρτίν.

Αποτέλεσμα πρώτου τριμήνου | Μπαρτσελόνα 20-18 Ολυμπιακός

Μπαίνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο με καλάθια των Brandon Davies και Rokas Jokubaitis, η Μπαρτσελόνα σημείωσε το 26-20 με 7:56 για το τέλος. Απαντώντας στους αντιπάλους του με καλάθια των Shaquielle McKissic και Γιαννούλη Λαρεντζάκη από τη γραμμή, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 28-28 με 5:52 να απομένουν. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός αξιοποίησε καλά ένα φάουλ με τον Κώστα Σλούκα και κατάφερε να προηγηθεί με 30-31 με 4:43 να απομένουν. Με πόντους των Brandon Davies και Alex Abrines, η Μπαρτσελόνα ανέκτησε το προβάδισμα με 35-31 με 3:16 να απομένουν, αλλά ο Ολυμπιακός, που συνέχισε την αποτελεσματικότητά του με τους Shaquielle McKissic και Γιαννούλη Λαρεντζάκη, προηγήθηκε με 35-36 σε 2:28 από το τέλος. Στο τελευταίο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, η Μπαρτσελόνα σκόραρε διπλά εξωτερικά σουτ με τους Sertaç Şanlı και Alex Abrines και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 45-38 έναντι του Ολυμπιακού.

Αποτέλεσμα ημιχρόνου | Μπαρτσελόνα 45-38 Ολυμπιακός

Ο Σέρτατς πρώτος σκόρερ του πρώτου ημιχρόνου!

Καθώς η Μπαρτσελόνα τελείωσε το πρώτο ημίχρονο μπροστά από τον Ολυμπιακό με 45-38, ο εθνικός μας παίκτης Sertaç Şanlı αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ στο πρώτο ημίχρονο με 10 πόντους. 7 πόντους για τον Ολυμπιακό σημείωσε και ο Σάσα Βεζένκοφ.

Η Μπαρτσελόνα, που δεν άφησε τη διαφορά να κλείσει στο τρίτο δεκάλεπτο, πέρασε στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 62-56.

Αποτέλεσμα τρίτου δεκαλέπτου | Μπαρτσελόνα 62-56 Ολυμπιακός

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, που ήταν σκηνικό μεγάλου ενθουσιασμού και σημειώθηκαν αμοιβαία νούμερα, Παρόλο που ο Ολυμπιακός έκλεισε τη διαφορά στους 3, η Μπαρτσελόνα αύξησε την επιρροή της στην επίθεση και έπαιξε το παιχνίδι. Κατάφερε να κερδίσει με σκορ 84-74.

Αποτέλεσμα αγώνα | Βαρκελώνη 84-74 ο Ολυμπιακός

ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ: άκαμπτος

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ilija Belosevic, Olegs Latisevs, Damir Javor

ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ: Davies 10, Exum 3, Sertaç Şanlı 16, Hayes, Laprovittola 4, Abrines 8, Higgins 11, Jokubaitis 4, Mirotic 19, Calathes 9

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Walkup 8, Dorsey 10, Λουντζής, Λαρεντζάκης 5, Fall 2, Sloukas 14, Martin 2, Vezenkov 20, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Jean-Charles 2, McKissic 11

1η ΠΕΡΙΟΔΟΣ: 20-18

ΠΡΩΤΟ ΜΙΣΟ: 45-38

3η ΠΕΡΙΟΔΟΣ: 62-56

Η Μπαρτσελόνα τελείωσε τη σεζόν στην κορυφή

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ολοκληρώσει την κανονική περίοδο ως ηγέτης της Turkish Airlines EuroLeague. Η ισπανική ομάδα, η οποία κέρδισε την Μπάγερν Μονάχου με 3-2 στη σειρά των Play-Off, αντιμετώπισε τη μεγάλη αντίπαλο Ρεάλ Μαδρίτης στα ημιτελικά του Final Four. Μη μπορώντας να ανταποκριθεί στην αποτελεσματική εμφάνιση της Ρεάλ Μαδρίτης στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα έχασε την ευκαιρία της στον τελικό χάνοντας με 86-83 και παρέμεινε στο παιχνίδι για την τρίτη θέση.

Ολοκληρώνοντας την κανονική περίοδο στη δεύτερη θέση της Turkish Airlines EuroLeague, ο Ολυμπιακός κέρδισε τη γαλλική Μονακό με 3-2 στον γύρο των play-off. Η ελληνική ομάδα, αντίπαλος της αντιπροσώπου μας Αναντολού Εφές στο Final Four, έχασε την τελευταία ευκαιρία καθώς έχασε με 77-74 από τον εκπρόσωπο μας με το τρίποντο του Vasilije Micic στο τελευταίο δευτερόλεπτο.