Στόχος της Α εθνικής ομάδας χάντμπολ ανδρών είναι να κερδίσει την Κύπρο

Ενώ η εθνική ομάδα χάντμπολ ανδρών Τουρκίας έχασε από την Ελλάδα στα ευρωπαϊκά προκριματικά για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2023, ο νέος στόχος της εθνικής ομάδας είναι να ανακάμψει γρήγορα στους ευρωπαϊκούς αγώνες και να νικήσει την ελληνοκυπριακή ομάδα.

Η εθνική ομάδα χάντμπολ ανδρών της Τουρκίας ηττήθηκε με 20-28 από τη φιλοξενούμενη Ελλάδα στο Ακσαράι. Ενώ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι με επιθέσεις η μία στην άλλη, η Ελλάδα, που έπαιξε επιθετικά στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, κέρδισε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα με 11-14. Συνεχίζοντας το επιθετικό αποτέλεσμα στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελλάδα μεγάλωσε τη διαφορά με γρήγορες επιθέσεις στην ατυχία της Α’ Εθνικής από σουτ 7 μέτρων. Μετά το παιχνίδι, που έληξε 20-28, ο προπονητής Okan Halay και ο αρχηγός της εθνικής ομάδας Alp Eren Pektaş δήλωσαν ότι στόχος τους ήταν να ανακάμψουν γρήγορα και να πετύχουν στην Ευρώπη. Τουρκία Η εθνική ομάδα χάντμπολ ανδρών θα αντιμετωπίσει την Κύπρο στους ομίλους του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος εκτός έδρας σε 3 ημέρες.

«Νομίζω ότι πρέπει να δουλέψεις σκληρά»

Αξιολογώντας το παιχνίδι με την Ελλάδα, ο προπονητής Okan Halay είπε: “Τώρα χρειαζόμαστε μια νέα αλλαγή μόνοι μας στους επόμενους στόχους. Νομίζω ότι χρειαζόμαστε κάποιες αλλαγές τόσο ως προς το σύστημα παιχνιδιού όσο και ως προς την αλλαγή, νομίζω ότι χρειαζόμαστε «Πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει το παιχνίδι αν τα λάθη που κάναμε στην επίθεση δεν ήταν τόσα πολλά. Δυστυχώς, η κακή μας απόδοση στην επίθεση έχει αποθαρρύνει και τους δυο μας από πλευράς παιχνιδιού, μπορώ να πω ότι κατέρρευσε το αμυντικό μας σύστημα. Αλλά η ζωή συνεχίζεται. Υπάρχει άλλο παιχνίδι σε 3 μέρες. Κατά κάποιον τρόπο, πρέπει να επικεντρωθείς στο παιχνίδι. Πρέπει να ξεχάσουμε αυτό το ματς και να προετοιμαστούμε για αυτό. Περνάμε μια πραγματικά δύσκολη περίοδο. Παίζουμε ένα παιχνίδι κάθε 3 μέρες. Αν σκεφτώ το χρόνο που ήμουν αθλητής στην εθνική ομάδα μέχρι τώρα, δεν έχω ξαναδεί τέτοια απόδοση στη ζωή μου. Μια πραγματικά δύσκολη στιγμή, είμαστε λίγο συναισθηματικοί ως έθνος. Τώρα πρέπει να αφήσουμε αυτή τη συναισθηματικότητα και να αλλάξουμε και να αναπτυχθούμε λίγο περισσότερο σε αυτό το θέμα», είπε.

«Δεν μπορούσαμε να βάλουμε πολύ απλά γκολ»

Ο αρχηγός της Alp Eren Pektaş είπε: “Παίξαμε άσχημα. Πρώτα θέλω να ευχαριστήσω το κοινό. Έχουμε πολλούς τραυματισμούς. Υπήρχαν και ασθένειες. Παίξαμε ένα παιχνίδι σε 2 ημέρες, αλλά φυσικά, αυτά δεν είναι δικαιολογίες. Θα μπορούσαμε Δεν σκοράρει μεμονωμένα γκολ. Η απόδοση του τερματοφύλακα ήταν ξεκάθαρη, ο τερματοφύλακάς τους καθαρός. Επιπλέον μπάλα. Δεν περιμέναμε τέτοιο αποτέλεσμα, αλλά στο όνομα της ομάδας, πρέπει να ζητήσω ιδιαίτερα συγγνώμη από το κοινό. Θα δώσουμε τα ευχάριστα νέα στον Άνθρωποι της Ακσαράι εδώ με καλύτερα αποτελέσματα στο επόμενο παιχνίδι. Δεν έχουμε τύχη τώρα. Ο νικητής του αγώνα Βέλγιο-Κόσοβο θα είναι. Κερδίσαμε τα εντός έδρας παιχνίδια, αλλά χάσαμε 4 εκτός έδρας παιχνίδια.” Άλλες ομάδες απείχαν 3 βαθμούς. Πιθανότατα, ο όμιλος που καθορίζει το αποτέλεσμα μεταξύ τους, δεν είχε το παγκόσμιο πρωτάθλημα. Μπροστά μας έχουμε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Θα πάμε στο ελληνικό κομμάτι. Πρέπει να συνέλθουμε γρήγορα. Θα επαναλάβουμε έναν αγώνα σε 3 ημέρες. Όλα θα πάνε καλά», είπε. – ΑΚΣΑΡΑΪ