Έκρηξη στην Αθήνα! Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Conference League

Η Ελλάδα κινείται! Ο τοπικός γίγαντας Ολυμπιακός κέρδισε το Conference League αφού νίκησε 1-0 τη Φιορεντίνα στον τελικό της Αθήνας.

Το κανονικό 90λεπτο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο ένατο λεπτό η μπάλα μπήκε στα δίχτυα του Ολυμπιακού, αλλά το γκολ ακυρώθηκε από ενέδρα του Νίκολα Μιλένκοβιτς και η κατάσταση επανεξετάστηκε και επιβεβαιώθηκε από το VAR.

Και μετά την ανάπαυλα, η κατάσταση στο Στάδιο της Αθήνας διατηρήθηκε – η Φιορεντίνα ήταν η ομάδα που είχε περισσότερο την μπάλα και ο Ολυμπιακός έψαχνε κυρίως για αντεπιθέσεις.

Στο 69′ η Φιορεντίνα είχε την πιο καθαρή της κατάσταση του αγώνα, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας Τσολάκης σταμάτησε το σουτ του Κουάμε και τα μπουκάλια πέταξαν προς το γήπεδο.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με κεφαλιά του Βιθέντε Ιμπόρα στο 80′ και αυτή τη φορά χρειάστηκε να επέμβει αποφασιστικά ο Ιταλός τερματοφύλακας Τερρατζάνο.

Στο τέλος της κανονικής διάρκειας και οι δύο ομάδες επέστρεψαν σπίτι τους και έπαιξαν με ασφάλεια, γι’ αυτό και ο αγώνας έληξε αρκετά λογικά και δικαιολογημένα με σκορ 0:0 και έπρεπε να κριθεί στην παράταση.

Και όταν όλοι περίμεναν ότι θα ήταν η διαδικασία των πέναλτι, ο σταρ του Ολυμπιακού, ο Αγιούμπ Ελ Κάαμπι, με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα στο 116ο λεπτό.

Το γκολ εξετάστηκε από το VAR λόγω μιας πολύ αδύναμης κατάστασης οφσάιντ και μετά από πολλή συζήτηση οι διαιτητές αποφάσισαν ότι το γκολ ήταν νόμιμο και οι οπαδοί στις εξέδρες ξέσπασαν.

Στο 121′ ο Ικόνε βρέθηκε σε καλή θέση μετά από διπλό με συμπαίκτη του, αλλά ο Ίμπορα απέκρουσε το σουτ και αυτό σήμανε μεγάλη χαρά για τον Ολυμπιακό και ευρωπαϊκό θρίαμβο.

Άλλη μια τρελή βραδιά για Αθήνα και Ελλάδα, αφού πριν από λίγες μέρες ο άλλος κολοσσός της πρωτεύουσας, ο Παναθηναϊκός, κατέκτησε την Ευρωλίγκα!

Θρίαμβος του ελληνικού αθλητισμού και άξια χαράς για τον νότιο γείτονά μας.