Αποτέλεσμα αγώνα Τουρκίας-Γιβραλτάρ: 6-0 – Ειδήσεις Εθνικής ομάδας

Η εθνική μας υπό τον Στέφαν Κουντζ υποδέχθηκε το Γιβραλτάρ στον αγώνα της 9ης εβδομάδας του Ομίλου G των ευρωπαϊκών προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2022. Τα σχέδια των Crescent-Stars, που θέλησαν να αυξήσουν τον μέσο όρο τους στην επιβλητική κόντρα στο Γιβραλτάρ, ένα από τις πιο αδύναμες χώρες στα πλέι οφ, λειτούργησε. Πριν το παιχνίδι οι Ερυθρόλευκοι που είχαν 5 γκολ πίσω από τη Νορβηγία στον 2ο όμιλο πέρασαν με 6-0 το Γιβραλτάρ. Ο Kerem Aktürkoğlu στο 10, ο Halil Dervişoğlu στο 38 και το 41, ο Merih Demiral στο 64, ο Serdar Dursun στο 81 και ο Mert Müldür στο 84 πέτυχαν τα γκολ που κέρδισαν τους Ερυθρόλευκους και 3 βαθμούς.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η άμεση αντίπαλός μας Νορβηγία έφερε ισοπαλία χωρίς τέρματα απέναντι στη Λετονία. Μετά από αυτά τα αποτελέσματα, Τουρκία και Νορβηγία εκτινάχθηκαν στους 18 βαθμούς. Καταργήσαμε τη διαφορά τερμάτων μας πριν το ματς με 6 γκολ και είχαμε από κάτω τη Νορβηγία με μέσο όρο +1, περάσαμε στη δεύτερη θέση του ομίλου μετά τον αρχηγό της Ολλανδίας!

Οι εθνικές θα ολοκληρώσουν τους αγώνες των ομίλων τους με αγώνα με το Καραντάι την Τρίτη. Στο μεταξύ, η Νορβηγία θα μοιραστεί το ατού της με τον Ολλανδό ηγέτη την ίδια μέρα στον τελικό. Μόλις ολοκληρωθούν οι αγώνες των ομίλων, η πρώτη ομάδα θα πάρει απευθείας εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο, ενώ η δεύτερη χώρα θα έχει δικαίωμα να παίξει στα πλέι οφ.

ΛΕΠΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

1′ Στο πρώτο σφύριγμα του αγώνα, ο αγώνας ξεκίνησε.

4′ Στη μέση έκανε στην αριστερή πλευρά, ο Ζέκι Τσελίκ χτύπησε τη μπάλα από τη δεξιά διαγώνιο του πέναλτι, αλλά δεν κατάφερε να βρει το στόχο.

ΣΤΟΧΟΣ

10′ Ο Κερέμ Ακτούρκογλου μπήκε στο αμυνόμενο πλήθος στο πέναλτι της αριστερής πτέρυγας, απαλλάχθηκε από τους αντιπάλους του με ντρίμπλες και τράνταξε τα δίχτυα με το σουτ του πάνω από το σημείο του πέναλτι. Προηγούμαστε 1-0.

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ

22′ Στο Γιβραλτάρ, ο Jayce Olivero δέχεται κόκκινη κάρτα για τάκλιν με τον Zeki Çelik από πίσω. Γιβραλτάρ 10 άτομα!

30′ Ο Ζέκι σέντραρε το δεξί άκρο, ο Κερέμ δεν μπόρεσε να κάνει καλή κεφαλιά στο πίσω δοκάρι στη διαθέσιμη θέση.

37′ Φτάσαμε 2 προς 1, ο Μπουράκ είδε τον Μπαρίς Άλπερ, ο νεαρός ποδοσφαιριστής δεν μπόρεσε να περάσει τον τερματοφύλακα Κόλεινγκ στην πρώτη θέση.

ΣΤΟΧΟΣ

38′ Χακάν, Χαλίλ και Μπουράκ έσπασαν την ισορροπία της αντίπαλης άμυνας με πάσα, ο Χαλίλ σούταρε δυνατά στην κατάμεστη άμυνα και τίναξε τα δίχτυα.

ΣΤΟΧΟΣ

41 Ο Burak μένει κενός στη δεξιά πλευρά. Ο αστέρας ποδοσφαιριστής είδε τον Χαλίλ στο πέναλτι, ο νεαρός ποδοσφαιριστής έκανε τη διαφορά 3 με στυλάτο βήμα: 3-0.

45′ +3 προστίθεται στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ

45 + 3′ Ο Κανέρ Έρκιν ευστόχησε στο οριζόντιο δοκάρι με φάουλ από σημείο κοντά στο τόξο του πέναλτι.

Η πρώτη περίοδος τελείωσε.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

ΣΤΟΧΟΣ ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ

49′ Ο Μπουράκ είδε αυτή τη φορά τον Χαλίλ μέσα στην αριστερή πτέρυγα, ο νεαρός αστέρας κούνησε ξανά τα δίχτυα με το πόδι του, αλλά το γκολ δεν ήταν έγκυρο λόγω οφσάιντ.

57′ Ο Ρίντβαν κατέβηκε, ο Μπουράκ έκανε κακό τάτνταουν σε διαθέσιμη θέση.

ΣΤΟΧΟΣ

64′ Ο Rıdvan Yılmaz από το κέντρο αριστερά, ο Merih σκόραρε στο πίσω δοκάρι: 4-0.

80′ Ο Μπαρίς σούταρε τον τερματοφύλακα.

ΣΤΟΧΟΣ

81′ Σέντρα από αριστερά ο Ριντβάν Γιλμάζ, ο Σερντάρ τελείωσε εντός: 5-0.

ΣΤΟΧΟΣ

84′ Στο κόρνερ, ο Μερτ Μουλντούρ σκαρφαλώνει καλά και ανεβάζει το προβάδισμά του στο 6!

Προσθήκη 90’+2 λεπτών παράτασης.

90 + 1′ Ακυρώθηκε για οφσάιντ το γκολ του Σέρνταρ Ντουρσούν.