Αποτέλεσμα αγώνα Frutti Extra Bursaspor-Ratiopharm Ulm: 68-66 – Basketball News

Η Frutti Extra Bursaspor φιλοξένησε τη γερμανική Ratiopharm Ulm την 8η εβδομάδα του ULEB European Basketball Cup, Group B. Ξεκινώντας καλά, η Frutti Exrta Bursaspor σκόραρε με τους Freeman και Needham και προηγήθηκε με 7-2 στο 3ο λεπτό. Όταν η φιλοξενούμενη ομάδα, που ανέκαμψε σε χρόνο μηδέν, απάντησε με τους Φελίσιο και Γκίνθερ, έγινε το 7-7 στο 4ο λεπτό. Με τις συνεισφορές των Freeman και Dudzinski, ο εκπρόσωπος μας τελείωσε την περίοδο 19-12 στο πρώτο τέταρτο, όπου και οι δύο ομάδες έπαιξαν δυνατές άμυνες και δυσκολεύτηκαν να παράγουν πόντους στην επίθεση.

Η Frutti Extra Bursaspor, που ξεκίνησε ιδιαίτερα καλά το δεύτερο δεκάλεπτο κάτω από τον κύκλο, αύξησε το προβάδισμα σε διψήφιο αριθμό στο 15ο λεπτό με αποτελεσματικό παιχνίδι του Egemen Güven και επιθέσεις του Brown, φέρνοντας την κατάσταση στο 29-19. Η φιλοξενούμενη ομάδα, που δυσκολεύτηκε να περάσει την αμυντική γραμμή της Frutti Extra Bursaspor, σκόραρε ειδικά στις ελεύθερες βολές. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 36-32.

Ο αποτελεσματικός φιλοξενούμενος Ratiopharm Ulm στο τρίτο δεκάλεπτο μετέτρεψε το αποτελεσματικό παιχνίδι του στην άμυνα σε σκορ με τους Felicio και Blossomgame στην επίθεση και προηγήθηκε με 43-36 στον πίνακα των αποτελεσμάτων στο 25ο λεπτό. Ο Frutti Extra Bursaspor, που πήγε στην ανάπαυλα μετά από αυτό το σερί, σημείωσε πόντους με τους Νίνταμ και Φρίμαν, ανάσανε με ανακούφιση στην επιστροφή του από την ανάπαυλα και ανέκτησε το προβάδισμα με σκορ 44-43 στο 27ο λεπτό. Παίζοντας πιο ελεγχόμενα στα λεπτά της 3ης περιόδου, η Frutti Extra Bursaspor ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με σκορ 54-50.

Η τελευταία περίοδος του αγώνα ήταν το σκηνικό της διαμάχης. Ειδικά στο ξεκίνημα της περιόδου, όταν και οι δύο ομάδες χρησιμοποίησαν τον επιθετικό τους χρόνο μέχρι την τελευταία στιγμή, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 3 πόντους με Χέρκενχοφ και Ζούγκιτς και ισοφάρισαν σε 58-58 στο 32ο λεπτό. Απαντώντας στο τρίποντο της Ratiopharm Ulm με τον Needham, η Frutti Extra Bursaspor έκανε το 63-58 στο 33ο λεπτό. Η Frutti Extra Bursaspor πήρε τάιμ άουτ όταν η φιλοξενούμενη ομάδα σκόραρε με 68-66 από τον Θόργουελ με 28 δευτερόλεπτα να απομένουν, μειώνοντας το προβάδισμα σε 2. Στα δύο δευτερόλεπτα, η Frutti Extra Bursaspor δεν εκμεταλλεύτηκε την επιθετική ευκαιρία, αλλά δεν σκόραρε και έφυγε νικητής από το πάρκο με 68-66.

Αίθουσα: TOFA Sports HallŞ

Διαιτητές: Ηλίας Κορομηλάς (Ελλάδα), Τζόρντι Αλιάγκα (Ισπανία), Μίλος Κόλιενσιτς (Μαυροβούνιο)

Frutti Extra Bursaspor: Freeman 20, Needham 20, Onuralp Bitim 4, Hayes, Dudzinski 7, Andrews, Egemen Güven 8, Brown 4, Ayberk Olmaz 5,

Ratiopharm Ulm: Felicio 12, Blossomgame 16, Guenther 6, Thornwell 4, Klepeisz 6, Stoll, Bretzel 2, Herkenhoff 5, Jallow 8, Zugic 7

1η ΠΕΡΙΟΔΟΣ: 19-12

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: 36-32

3η ΠΕΡΙΟΔΟΣ: 54-50