Δεν χόρταινε την αθλητική του κουβέντα, την οποία είχε ξεκινήσει με την αιτιολογία ότι ο θάνατός του είχε διαπραχθεί άδικα.

Ο Χασάν Κναλ, 82 ετών, που ζει στη Μερσίνα, δεν βγαίνει από το κώμα παρά την πρόοδό του. Ο μεγαλύτερος στόχος του Βαλκάνιου πρωταθλητή King, που είπε στον Olu Yldray ότι αδικήθηκε από παιδί και άρχισε να παίζει και να παρατάσσεται, είναι να γίνουν πρωταθλητές οι αθλητές που προπονεί.

Ο Hasan Knal, ο οποίος ζει στο οροπέδιο Ayvagedii στην περιοχή του Κεντρικού Ταύρου, ξεκίνησε το άθλημα το 1989 κατά τη διάρκεια αγώνων στίβου που διεξήχθησαν στην Άγκυρα με την αιτιολογία ότι ο γιος του Yldray, ο οποίος ήταν στο δημοτικό σχολείο, είχε υποστεί άδικη μεταχείριση. Ο Knal, που δεν έχει αφήσει τη σημαία που πήρε από τον θάνατό του για πάνω από ένα τέταρτο του αιώνα, σηκώνεται νωρίς το πρωί και τρέχει για 3-4 ώρες, προσπαθώντας να παραμείνει σε φόρμα. Ο Knal, ο οποίος έχει 8 παιδιά και 25 εγγόνια, εκπροσωπεί την Τουρκία ακονίζοντας μαχαίρια, γυαλίζοντας τσαγιέρες και επισκευάζοντας ομπρέλες στο κατάστημά του στο κέντρο της πόλης και συμμετέχοντας σε διαγωνισμούς με τα χρήματα που κέρδισε.

«Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΦΕΡΘΗΚΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ»

Περιγράφοντας την περιπέτειά του στο ξεκίνημα του στίβου, ο Knal είπε: «Ο Θάνατος, που πήγε στο δημοτικό σχολείο, ξεκίνησε τον στίβο με την καθοδήγηση του δασκάλου του. Ο νικητής, που κέρδισε το πρώτο βραβείο στη Μερσίνα, οδηγήθηκε στην Άγκυρα για το τουρκικό πρωτάθλημα. Του έχει ζητηθεί να κάνει κώμα με παιδιά μεγαλύτερα από τον ίδιο στην άβυσσο που είναι οργανωμένη εδώ. Παρά τις διαμαρτυρίες μας, ο αγώνας ξεκίνησε. Φυσικά, έχασα τη ζωή μου. Ήρθε στο σύνταγμα. Εκείνη τη στιγμή φώναξα από την εξέδρα «Μη στεναχωριέσαι γλυκιά μου, τώρα θα γίνω και σύζυγος». Επιπλέον, έπεσα σε κώμα σε όλη τη διαδρομή. Ήρθα πρώτος στους αγώνες που συμμετείχα στη Μερσίνα. Πήρα μέρος στον διαγωνισμό των δεδών που διοργανώθηκε στην Κωνσταντινούπολη. Αποφοίτησα εκεί. Έγινα πρωταθλητής Τουρκίας στο Ζμίρ. Μετά από 1 χρόνο προετοιμασίας πήρα μέρος στο Βαλκανικό πρωτάθλημα που διοργανώθηκε στην Ελλάδα. Ήταν ένας κόλπος 21 χιλιομέτρων. Έχω δυνατούς αντιπάλους. Κέρδισα, έγινα πρωταθλητής Βαλκανίων. Έχω τον πρωταθλητή των Βαλκανίων. Επιπλέον, έχω τη δεύτερη θέση στον κόσμο», δήλωσε.

68 ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΛΕΙΟΜΕΤΡΟ ΒΝ

Ο Knal, ο οποίος επιστρέφει πάντα με τιμές από τους αγώνες στους οποίους έχει συμμετάσχει και έχει περίπου 400 μετάλλια, είπε: «Έχω μετάλλια και κύπελλα σε όλο μου το σπίτι, στο μαγαζί, στο σετ. Ήμουν 82 και συνεχίζω να τρέχω. Μέχρι σήμερα έχω συνολικά 68.000 χιλιόμετρα προπόνησης. Δημιουργήσαμε ένα κλαμπ με 4 φίλους πριν από 5 χρόνια. Εκπαιδεύουμε αθλητές εκεί. Αλλά δεν έχουμε πολλές επιλογές. Περιμένουμε τη στήριξη των τοπικών κυβερνήσεων. Θέλω να μεταφέρω τις γνώσεις και την εμπειρία μου σε νέους αθλητές και να αναδείξω πρωταθλητές», είπε.