Επτά από την τσέπη του αρχηγού – Αθλητικά νέα της τελευταίας στιγμής

Ενώ η Çaykur Rizespor ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο σχεδόν χωρίς αποτέλεσμα, οι θέσεις της Trabzonspor με Visca και Djaniny δεν οδήγησαν σε γκολ. Στη δεύτερη περίοδο πρώτα το χιόνι εντάθηκε, μετά το ποδόσφαιρο. Η Τραμπζονσπόρ προηγήθηκε 1-0 με τον Abdülkadir Ömür σε πάσα του Djaniny στο 48. Καθώς ο Nwakaeme προσπάθησε να διώξει την μπάλα, έκανε ανεξέλεγκτη επέμβαση στον Holmen και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Στο 59 ο Ποχιανπάλο έδωσε ισοπαλία στην ομάδα του. Όταν ο Ντένσουιλ άγγιξε την μπάλα στην περιοχή του πέναλτι στο σουτ του Μπόιντ, το δεύτερο πέναλτι του Ρίζε ήρθε μετά το κοντρόλ του VAR.Στο 64 ο Ποχιανπάλο έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα: 2-1. Η Τραμπζονσπόρ ισοφάρισε με τον Τζανίνι στο 70, με την εξαιρετική ασίστ του Βίσκα. Όταν ο Erce έριξε τον Pohjanpalo, ο οποίος ήθελε να προσποιηθεί εναντίον του, στην παράταση, βγήκε η τρίτη απόφαση πέναλτι. μια φορά το 90+5 Ο Φιν που εξακολουθεί να είναι επικεφαλής της μπάλας ο επιθετικός δήλωσε το σκορ: 3-2.

POHJANPALO: ΕΧΩ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ
Λεβερκούζενδεν που ήρθε δανεικός στην Τσαϊκούρ Ρίζεσπορ Joel Pohjanpalo, Είναι ο όλεθρος των μεγάλων ομάδων αυτή τη σεζόν. Ο Φινλανδός στράικερ, που τίναξε 3 φορές τα δίχτυα της Τραμπζονσπόρ από το σημείο του πέναλτι, αφού μπήκε χθες στο παιχνίδι, έδειξε την κλάση του με 2 γκολ-1 ασίστ στα δύο ματς που έχασε από τη Γαλατασαράι. Το διπλό του έκανε και στον αγώνα που έφεραν ισοπαλία κόντρα στην Μπεσίκτας. Συνολικά σημείωσε 12 γκολ στο πρωτάθλημα. Ο Pohjanpalo είπε μετά το παιχνίδι: «Στη Φινλανδία, αυτό το είδος Έχω συνηθίσει τα σπίρτα. Σαν ομάδα τη θέση μας δύσκολα, επίσης πριν από το παιχνίδι μιλήσαμε για αυτό. Ενα επείγον περιστατικό χρειαζόμαστε μια νίκη υπήρχε.”

ΝΤΕΝΣΟΥΙΛ: ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΘΗΚΕ
Ο Ντένσουιλ είπε ότι το γήπεδο δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί ως δικαιολογία λόγω της ήττας, “Και οι δύο ομάδες έπαιξαν κάτω από τις ίδιες συνθήκες. Ήταν μια απογοήτευση για εμάς. Με τη μπάλα να πηγαίνει γρήγορα και να γλιστρά, δεν μπορούσαμε να μην παίξουμε το παιχνίδι. όπως θέλαμε”, είπε ο Ντένσουιλ. Εν τω μεταξύ, ο Πέρες τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα στον αγώνα της Μπεσίκτας, που θα διεξαχθεί μετά το διάλειμμα του μιλίου.

«ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΤΣ ΜΕ ΤΡΙΑ ΠΕΝΑΛΤΙ»
Ο Έλληνας μέσος της Τραμπζονσπόρ, Σιώπης, δήλωσε μετά τον αγώνα: “Είχαμε 2-3 πολύ καλές θέσεις στο πρώτο ημίχρονο, δεν μπορούσαμε να σκοράρουμε. Ξέραμε ότι ήταν δύσκολο να παίξουμε εδώ. Ξεκινήσαμε το δεύτερο ημίχρονο με γκολ. Ο αντίπαλός μας κέρδισε με 3 γκολ από το σημείο του πέναλτι.Μετά την εθνική ανάπαυλα θα προετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι».

1
Η Çaykur Rizespor κέρδισε την Trabzonspor για πρώτη φορά από τον Δεκέμβριο του 2015 (3-0) στη Super League (3-2).