Η Αναντολού Εφές κέρδισε στην Προύσα

Η Αναντολού Εφές νίκησε την Frutti Extra Bursaspor με 83-79 στον αγώνα της ING Basketball Super League Week 13.

Η Frutti Extra Bursaspor ξεκίνησε πιο αποτελεσματικά το παιχνίδι και έκλεισε το δεύτερο λεπτό με 8-2 μπροστά. Μετά την ανάκαμψη, η Αναντολού Εφές αρχικά έλιωσε με τα εξωτερικά σουτ του Μίσιτς και το αποτελεσματικό πλασέ του Σίνγκλετον κάτω από το καλάθι, στη συνέχεια προηγήθηκε στο 7ο λεπτό: 15-17. Συνεχίζοντας να παίζει καλά, η Αναντολού Εφές έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 25-21.

Συνεχίζοντας το αποτελεσματικό επιθετικό τους παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, οι γαλανόλευκοι αξιοποίησαν καλά τις κενές επιθέσεις του αντιπάλου τους και αύξησαν το προβάδισμα στους 7 πόντους στο 18ο λεπτό: 34-41. Η Frutti Extra Bursaspor έκλεισε τη διαφορά με τους πόντους του Φρίμαν στον υπόλοιπο χρόνο και μπήκε στα αποδυτήρια ισόπαλη με 41-41.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο με έλεγχο. Στο τέλος μιας βάρδιας, ο προπονητής της Αναντολού Εφές, Εργκίν Αταμάν, συνέχισε τις αντιρρήσεις του στον διαιτητή και στάλθηκε στα αποδυτήρια μετά από δύο τεχνικά σφάλματα. Μετά από αυτό το λεπτό, οι γαλανόλευκοι έδειξαν επιθετικό παιχνίδι και μπήκαν στην τελική περίοδο με πλεονέκτημα 65-60.

Το τελευταίο τέταρτο ήταν το σκηνικό μεγάλης διχόνοιας. Μπαίνοντας στο παιχνίδι με εκτός έδρας σουτ των Νίνταμ και Φρίμαν, η Φρούτι Έξτρα Μπούρσασπορ ισοφάρισε στο 34ο λεπτό: 68-68. Αξιολογώντας τα λάθη του αντιπάλου του, η Αναντολού Εφές ανέκτησε το προβάδισμα στο τελευταίο τμήμα και κέρδισε το δωμάτιο με 83-79.

Σαλόνι: TOFAŞ

Διαιτητές: Aytuğ Ekti, Ali Şakaci, Sinem Tetik

Bursaspor Extra Fruits: Freeman 17, Needham 12, Onuralp Bitim 8, Dudzinski 8, Akif Egemen Güven 9, Andrews 14, Mithat Can Özalp, Hayes 11, Ayberk Olmaz

Αναντολού Εφές: Buğrahan Tuncer 8, Micic 24, Bryant 13, Singleton 11, Petrusev 16, Beaubois 3, Yiğitcan Saybir 5, Tolga Geçim 3, Ömer Can İlyasoğlu