Η Αναντολού Εφές κέρδισε στο τελευταίο δευτερόλεπτο – TRT Spor

Με αυτά τα αποτελέσματα, η Αναντολού Εφές κατέκτησε την 10η νίκη της στο πρωτάθλημα, ενώ η ελληνική ομάδα ηττήθηκε για 15η φορά.

Η Αναντολού Εφές προηγήθηκε με 12-7 στο πρώτο 5λεπτο με πόντους του Λάρκιν από έξω και του Ντάνστον κάτω από το καλάθι. Αν και ο Παναθηναϊκός που ανέβασε το ρυθμό ισοφάρισε στα 3 λεπτά (12-12), οι γηπεδούχοι τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με υπεροχή 17-12.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 36-33 με 3 τρίποντα στο 7ο λεπτό της δεύτερης περιόδου, που ξεκίνησε με αμοιβαία καλάθια. Η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε με 42-39 στα αποδυτήρια αφού η Αναντολού Εφές δεν μπόρεσε να είναι αποτελεσματική στο υπόλοιπο τμήμα.

Μπαίνοντας στο τρίτο δεκάλεπτο με σκληρή άμυνα, η Αναντολού Εφές προηγήθηκε με 47-44 στο 23ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι, που έκαναν λιγότερα λάθη στην περίοδο που το σκορ άλλαξε χέρια με αμοιβαίες βολές, προηγήθηκαν με 60-55 στο 27′. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη βάση της ναυτικής-λευκής ομάδας 65-62.

Ξεκινώντας καλύτερα το τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο 32′ (69-69) και προηγήθηκε στο 34′: 74-73. Ενώ οι δύο ομάδες επέστρεφαν με άδεια χέρια από τις μακρινές αντίπαλες επιθέσεις, η Αναντολού Εφές ισοφάρισε ξανά με τον Μίσιτς 2 λεπτά πριν το τέλος: 76-76. Η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε με 80-78 με 1 λεπτό και 10 δευτερόλεπτα για να παίξει. Ο Ντάνστον εκτέλεσε μία από τις δύο ελεύθερες βολές του μετά από ένα φάουλ με 50 δευτερόλεπτα να απομένουν, μειώνοντας το προβάδισμα σε 1:80-79. Μετά την ελεύθερη βολή του Γουάιτ, η φιλοξενούμενη ομάδα σημείωσε 81-79 σε 14 δευτερόλεπτα. Η Αναντολού Εφές κέρδισε το παιχνίδι με 82-81 με το τρίποντο του Μόερμαν σε 1,1 δευτερόλεπτα πριν από την ώρα.

Αναντολού Εφέσου: 82 – Παναθηναϊκός: 81

Τόπος διεξαγωγής: Sinan Erdem

Χάκεμλερ: Daniel Hierrezuelo (Ισπανία), Sreten Radovic (Κροατία), Milan Nedovic (Σλοβενία)

Αναντολού Εφές: Larkin 11, Micic 20, Anderson, Dunston 14, Moerman 15, Simon 10, Pleiss 4, Beaubois 4, Singleton, Bryant 4

Παναθηναϊκός: Πέρι 3, Παπαπέτρου 7, Γουάιτ 15, Έβανς 4, Σαντ Ρους 5, Κασελάκης, Μακόν 17, Μποχωρίδης 2, Καββαδάς 8, Νέντοβιτς 20

1η Περίοδος: 17-12

Πορεία: 39-42

3. Περίοδος: 65-62