Η Γεωργία προκρίνεται στον τελικό του Euro 2024

Η ομάδα της Γεωργίας απέχει μόλις μία νίκη από τη συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου του 2024 στη Γερμανία.

Στα ημιτελικά των play off, που καθορίζουν τους τρεις τελευταίους συμμετέχοντες του πρωταθλήματος, η Γεωργία κέρδισε το Λουξεμβούργο με 2-0 και θα περιμένει στον επόμενο αγώνα τον νικητή του ζευγαριού Ελλάδας-Καζακστάν.

Και τα δύο γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Μπούντου Ζιβζιβάτζε και για τους φιλοξενούμενους από το Μεγάλο Δουκάτο, κόκκινη κάρτα στο 58ο λεπτό ο κεντρικός αμυντικός Μαξίμ Σάνο.

Σε καταρρακτώδη βροχή στην Τιφλίδα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα γκολ και στα δύο ημίχρονα και είχαν ένα σοβαρό πλεονέκτημα στο ματς, αλλά το ματς θα μπορούσε να εξελιχθεί πολύ διαφορετικά χωρίς βασική παρέμβαση από το σύστημα επανάληψης βίντεο στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου.

Στην ανάπαυλα, το δοκάρι και ο τερματοφύλακας Antony Morris είχαν κρατήσει το Λουξεμβούργο στο ματς, αλλά ο Zivzivadze μπόρεσε να ανοίξει το σκορ στο 41ο λεπτό, σκοράροντας μετά από κακή σέντρα από κόρνερ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, το Λουξεμβούργο έδειξε νέο πρόσωπο και ο Γκιόργκι Μαμαρντασβίλι έπρεπε να δείξει τάξη μπροστά στα τέρματα των γηπεδούχων. Ωστόσο, ήταν αβοήθητος στο 55′ όταν υπέγραψε ο Γκέρσον Ροντρίγκες. Ωστόσο, επενέβη το σύστημα VAR, το οποίο έδειξε ότι το γκολ δεν έπρεπε να δοθεί, καθώς ο Σάνο είχε κάνει φάουλ νωρίτερα στην επίθεση σε παίκτη της Γεωργίας, για την οποία επρόκειτο να λάβει και κόκκινη κάρτα.

Έτσι, αντί να ισοφαρίσουν, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα στο αποτέλεσμα και έμειναν με ένα ακόμη άτομο στον αγωνιστικό χώρο.

Μέχρι το τέλος του αγώνα, η Γεωργία χρησιμοποίησε έντεχνα το αριθμητικό της πλεονέκτημα και στο 64ο λεπτό ο Ζιβζιβάτζε πέτυχε δεύτερο γκολ, που σκότωσε την ίντριγκα.

Στα τελικά προκριματικά, η Γεωργία θα φιλοξενήσει μία από τις πρωταθλήτριες Ευρώπης του 2004, την Ελλάδα ή το Καζακστάν. Ούτε η Γεωργία ούτε το Καζακστάν έχουν συμμετάσχει σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ως ανεξάρτητες χώρες.