Η Κροατία προκρίθηκε στο Euro 2024, η Ελλάδα κέρδισε τη Γαλλία, η Ολλανδία βροντάει (ΒΙΝΤΕΟ)

την Κροατία σφραγίζει επίσημα το εισιτήριό του για Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Γερμανία το 2024. Η «Βάτρεν» πέτυχε ελάχιστη αλλά επαρκή επιτυχία με 1:0 εντός έδρας Αρμενία. Ο Άντε Μπουντιμίρ σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου και ο Μπόρνα Σόσα έδωσε την ασίστ.

Η Τουρκία κέρδισε την Κροατία στον Δ’ όμιλο

Η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ομίλου «D» με πλεονέκτημα 16 βαθμών, έναν λιγότερο από τον κορυφαίο. Türkiye. Ο νότιος γείτονάς μας, που είχε ήδη εξασφαλίσει θέση στο πρωτάθλημα της Γηραιάς Ηπείρου, ολοκλήρωσε τον προκριματικό γύρο με σκορ 1:1 κατά την επίσκεψή του στο Ουαλία. Ο Νέκο Γουίλιαμς άνοιξε το σκορ στο έβδομο λεπτό, αλλά στο 70′ ο Γιουσούφ Γιαζάτζα ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι. Έτσι, οι «δράκοι» θα πρέπει να παλέψουν μέχρι τα πλέι οφ για μια θέση μέσα Euro 2024.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΟΚΡΙΤΙΚΑ EURO 2024: Η Ισπανία κερδίζει τον όμιλο αλλά δέχεται μεγάλη ήττα, η Πορτογαλία είναι αήττητη (ΒΙΝΤΕΟ)

Γκολ θέαμα Ελλάδας – Γαλλίας στην Αθήνα

Σε μια ασήμαντη σύγκρουση στον όμιλο Β, η Ελλάδα και Γαλλία έκαναν ένα ωραίο γκολ σόου στην Αθήνα, τερματίζοντας 2:2. Ο Ράνταλ Κόλο Μουάνι έβαλε μπροστά τους Πετεινούς στο 43ο λεπτό. Όμως μετά την ανάπαυλα οι Έλληνες έκαναν πλήρη ανατροπή χάρη στους Αναστάσιο Μπακασέτα και Φώτη Ιωαννίδη. Ο Γιουσούφ Φοφάνα αποκατέστησε την ισοτιμία το τελευταίο τέταρτο της ώρας.

Η Ελλάδα ονειρεύεται τα πλέι οφ του Euro 2024

Πολύ τυχεροί ήταν και οι Έλληνες, γιατί τρεις φορές τους έσωσαν τα δοκάρια. Θα παλέψουν για μια θέση στα πλέι οφ, ενώ οι άνδρες του Ντιντιέ Ντεσάν βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας με 22 βαθμούς, ωστόσο χαλάνε την αψεγάδιαστη πορεία τους.

ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ: Η Γαλλία έβαλε 14 γκολ! Ρουμανία και Ολλανδία προκρίθηκαν στο Euro 2024 (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Ολλανδία νίκησε το Γιβραλτάρ

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Ολλανδία διέλυσε με 6-0 το Γιβραλτάρ εκτός έδρας για να σφραγίσει τη δεύτερη θέση της με 18 βαθμούς. Ο Κάλβιν Στενγκς έλαμψε με χατ-τρικ για τους «πορτοκαλί». Σκόραραν επίσης οι Mats Weifer και Teun Koopmeiners και στο 81′ ο Cody Gakpo σημείωσε το τελικό σκορ.

Η Ρουμανία είναι το νούμερο 1

Ο βόρειος γείτονάς μας, η Ρουμανία, είναι νούμερο 1 στον όμιλο «Ι» με 22 βαθμούς. Παρά την ήδη πρόκριση, κέρδισε την Ελβετία στη σύνοδο κορυφής με 1-0. Το μοναδικό γκολ σημειώθηκε στο 50′ όταν ο Ντένις Αλίμπετς σούταρε μέσα από τα δίχτυα, έσωσε την Ιβόν Μβόνγκο.