Η Τραμπζονσπόρ έγραψε ιστορία κατακτώντας το ρεκόρ της Φενερμπαχτσέ!

Την τελευταία εβδομάδα του πρώτου ημιχρόνου της Super League, ο ηγέτης υπό τον Abdullah Avcı Τραμπζονσπόρ φιλοξένησε την Μπασακσεχίρ, η οποία κέρδισε 8 νίκες και 2 ισοπαλίες στα τελευταία 10 ματς με τον Εμρέ Μπελοζόγλου και πήρε μέρος στην κούρσα για την κορυφή.

Καθώς οι οπαδοί της Τραμπζονσπόρ γέμισαν τις εξέδρες στο Akyazı, η ισοπαλία δεν έσπασε. Το 90λεπτο με κορυφαίο τον Χαλίλ Ουμούτ Μέλερ έληξε 0-0, με τους γίγαντες της Μαύρης Θάλασσας να φτάνουν τους 46 πόντους και τον εκπρόσωπο της Κωνσταντινούπολης τους 33 πόντους.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Τραμπζονσπόρ, που ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 46 βαθμούς Super League, έγραψε ιστορία ως η ομάδα με τους περισσότερους πόντους στο πρώτο ημίχρονο στην ιστορία της Super League.

Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν 45 πόντοι τη σεζόν 2005-2006. Φενερμπαχτσέ ανήκε σε.

ΛΕΠΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

11′ Όταν ο Μπακασέτας σούταρε έξω από την περιοχή του πέναλτι, η μπάλα πήγε στον τερματοφύλακα Μουχάμετ.

17′ Ο Τζανίνι που συνάντησε τη μπάλα στο πέναλτι με πάσα του Χάμσικ, είδε τον Μπακασέτα που ήταν άδειος. Η μπάλα, την οποία χτύπησε ο Έλληνας με το δεξί του πόδι, επέστρεψε από την άμυνα της Μπασακσεχίρ.

20′ Η Τραμπζονσπόρ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ. Ο Abdülkadir Ömür, που έλεγξε την μπάλα που έλειπε από τον τερματοφύλακα του Başakşehir Muhammet, μπήκε μέσα και πέρασε την πάσα του στον Dorukhan. Όταν ο εθνικός ποδοσφαιριστής σουτάρει έξω από την περιοχή του πέναλτι, η μπάλα ξεκινά αυτόματα από τον επάνω πόλο.

31′ Η Τραμπζονσπόρ κολλάει ξανά στο πόστο. Ο Χάμσικ, ο αστέρας μέσος της ομάδας της Μαύρης Θάλασσας, έστειλε μια υπέροχη μακρινή πάσα στον Κορνήλιους, ο οποίος έτρεχε στην περιοχή του πέναλτι αφού δέχτηκε τη μπάλα από το αριστερό άκρο. Ο Δανός επιθετικός τρέχοντας πίσω από την άμυνα, κλώτσησε την μπάλα μέσα από την περιοχή του πέναλτι και η μπάλα πέταξε μακριά.

32′ Στην Τραμπζονσπόρ, ο Χουσεΐν Τουρκμέν δέχθηκε κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Γκούλμπραντσεν, ο οποίος ήθελε να τον αφήσει να μπει από την αριστερή πτέρυγα.

34′ Ο Έντιν Βίσκα απέκτησε την κατοχή μετά το φάουλ. Ο Βόσνιος σταρ σούταρε έξω από την περιοχή του πέναλτι και η μπάλα ήρθε πίσω από τον τερματοφύλακα Ουγκουρτζάν Τσακίρ.

41′ Ο Dorukhan, βγαίνοντας από το δεξί άκρο του Bruno Peres, δεν κατάφερε να σουτάρει στο κεφάλι που ήθελε. Ο νεαρός τερματοφύλακας της Μπασακσεχίρ, Μουχάμετ, κατάφερε να ελέγξει άνετα την μπάλα.

44′ Ο Başakşehir’de Youssouf Ndayishimiye δέχεται κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Bruno Peres.

45 + 1′ Ο τερματοφύλακας Μουχάμετ κατάφερε να ελέγξει την μπάλα με ένα χτύπημα καθώς ο Abdülkadir Ömür σούταρε έξω από την περιοχή του πέναλτι.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε. Και οι δύο ομάδες βρίσκονται στο γήπεδο με τους 11 με τους οποίους ξεκίνησαν το παιχνίδι.

48′ Ο Γκούλμπραντσεν που κρεμάστηκε πίσω από την άμυνα με τη μακρινή μπαλιά που έστειλε ο Βίσκα από το δεξί άκρο στην απέναντι πλευρά, πέρασε τη γραμμή και σούταρε από την αριστερή διαγώνιο, δεν κατάφερε να πιάσει το καρέ.

52′ Όταν ο Aleksic χτύπησε δυνατά από την αριστερή διαγώνιο του πέναλτι στην κοντινή γωνία, η μπάλα έμεινε στο Uğurcan.

63′ Στην Τραμπζονσπόρ, ο Abdülkadir Ömür επιχείρησε το γκολ με το αριστερό του πόδι πίσω από το τόξο του πέναλτι. Ο Μοχάμεντ έλεγξε την μπάλα που έπεσε πάνω του χωρίς δυσκολία.

73′ Ο Chadli αντικαθιστά τον Gulbrandsen στο Başakşehir και ο Deniz Türç αντικαθιστά τον Berkay Özcan.

75′ Ο Οκάκα, που ενθουσιάστηκε με την πάσα του Τσαντλί και πήρε την μπάλα με γυρισμένη την πλάτη, κατάφερε να κλωτσήσει την μπάλα παρά τον Χουσεΐν. Ο τερματοφύλακας Uğurcan έλεγξε την μπάλα, η οποία ήρθε απαλά προς το μέρος του χωρίς δυσκολία.

76′ Ενώ οι Dorukhan και Cornelius απομακρύνθηκαν από το παιχνίδι στην Trabzonspor, οι Siopis και Koita συμπεριλήφθηκαν στο παιχνίδι.

78′ Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας της Μαύρης Θάλασσας και η τεχνική επιτροπή περίμεναν πέναλτι επειδή ο Χασάν Αλί Καλντιρίμ, που έκανε κίνηση με τον Σιώπη στο πέναλτι της Τραμπζονσπόρ, έπαιξε την μπάλα με το χέρι, είπε ο Χαλίλ Ουμουτ Μέλερ. Ακούγοντας το VAR, ο Μέλερ συνέχισε να παίζει δηλώνοντας ότι δεν υπήρχε θέση που θα οδηγούσε σε πέναλτι.

83′ Ο İsmail Köybaşı αντικατέστησε τον Trondsen, τραυματισμένο στην Trabzonspor.

88′ Ο Yusuf Sarı αντικατέστησε τον Abdülkadir Ömür στην Τραμπζονσπόρ.

89′ Ο Οκάκα, που σηκώθηκε καλά στο κόρνερ που χρησιμοποιήθηκε από το αριστερό άκρο, απέκρουσε την μπάλα από τον Ντένσουιλ και έφυγε προς την εστία. Καθώς ο Ουγκουρτσάν έλεγχε την μπάλα την τελευταία στιγμή, ο Οκάκα που περίμενε πέναλτι και διαμαρτυρόταν έντονα, δέχθηκε κίτρινη κάρτα.

Ο Halil Umut Meler σφύριξε το τελευταίο σφύριγμα και το 90λεπτο έληξε 0-0.