Η Τραμπζονσπόρ νίκησε 2-0 την Άντανα Ντεμίρσπορ και έσπασε το ρεκόρ του συλλόγου

Η Τραμπζονσπόρ κέρδισε την Άντανα Ντεμίρσπορ με 2-0 και διεύρυνε το νικηφόρο σερί της στους 8 αγώνες. Τα γκολ που κέρδισαν τους Μπορντό-Μπλε προήλθαν από τον Νουακάμε με 26 και τον Μάρεκ Χάμσικ στο 54.

Στο τέλος της 15ης εβδομάδας, οι Μπορντό-Μπλε ανεβάζουν τους βαθμούς τους στους 39 με 11 νίκες και 3 ισοπαλίες και διατηρούν την ηγετική τους θέση με 13 βαθμούς μπροστά από τους πλησιέστερους αντιπάλους τους, İttifak Holding Konyaspor και Atakaş Hatayspor.

ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΡΕΚΟΡ

Η Τραμπζονσπόρ νίκησε την Άντανα Ντεμίρσπορ και κατέρριψε το ρεκόρ για το μεγαλύτερο αήττητο σερί μετά τη σεζόν 1995-96. Οι Bordeaux-Bleus ήταν αήττητοι σε 27 παιχνίδια που παίχτηκαν μετά την ήττα με 3-1 από την Aytemiz Alanyaspor την 29η εβδομάδα της περασμένης σεζόν υπό τον Abdullah Avcı. Η ομάδα της Μαύρης Θάλασσας σημείωσε 16 νίκες και 11 ισοπαλίες σε αυτούς τους αγώνες.

Μετά τη σεζόν 1995-96, η Τραμπζονσπόρ είχε το μεγαλύτερο αήττητο σερί μετά από 26 σεζόν.

ΠΡΩΤΟ 11

Τραμπζονσπόρ: Uğurcan, Dorukhan, Hugo, Edgar Ie, Denswill, Berat, Siopis, Hamsik, Abdulkadir Omur, Nwakaeme, Cornelius

Adana Demirspor: Muriç, Rassoul, Deli, Samet, Svensson, Stambouli, Sinan, Yunus, Bjarnason, Akintola, Balotelli

ΤΡΑΜΠΖΩΝΣΠΟΡ 2-0 ΑΔΑΝΑ ΝΤΕΜΙΡΣΠΟΡ

Στόχοι: Dk.26 Nwakaeme, Dk.54 Marek Hamsik

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΑΓΩΝΑ

Φιλοξενώντας την Adana Demirspor την 15η εβδομάδα της Spor Toto Super League, η Trabzonspor πήγε στο γήπεδο με 2 διαφορετικούς παίκτες σύμφωνα με τον 11ο αγώνα που έπαιξε με τη Vavacars Fatih Karagümrük στο πρωτάθλημα την περασμένη εβδομάδα.

Η μπλε ομάδα του Μπορντό αντιμετώπισε την Adana Demirspor με τους Uğurcan Çakır, Dorukhan Toköz, Edgar, Hugo, Denswil, Berat Özdemir, Siopis, Hamsik, Abdülkadir Ömür, Nwakaeme και Cornelius 11.

Ο Ντένσουιλ έπαιξε αριστερό μπακ στη θέση του Τρόντσεν, ο οποίος τραυματίστηκε στην Τραμπζονσπόρ και ο Μπεράτ Οζντεμίρ έπαιξε ερήμην του Τζανίνι.

– ΜΠΑΚΑΣΕΤΑΣ, ΥΕΔΕΚ

Στον πάγκο βρέθηκε ο Έλληνας ποδοσφαιριστής Μπακασέτας, τραυματίας στον αγώνα της Τραμπζονσπόρ με την Μπεσίκτας.

Ο Μπακασέτας, ο οποίος δεν μπόρεσε να παίξει για την ομάδα στον αγώνα Gaziantepspor και Vavacars Fatih Karagümrük, βγήκε ως αλλαγή παρόλο που ήταν στην ομάδα του αγώνα.

-ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΠΑΔΩΝ

Οι οπαδοί της Τραμπζονσπόρ έχουν δείξει ενδιαφέρον για το παιχνίδι. Πριν από τον αγώνα της Μπλε της Μπορντό, πουλήθηκαν 33.000 εισιτήρια με τις συνδυασμένες κάρτες.

Οι οπαδοί έδειξαν επίσης την αγάπη τους στον Abdullah Avcı πριν από το παιχνίδι.

ΛΕΠΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο 5ο λεπτό ο Μπαλοτέλι σούταρε από την αριστερή διαγώνια λίγο έξω από την περιοχή του πέναλτι και ο τερματοφύλακας Uğurcan Çakır απέτρεψε τον κίνδυνο διπλώνοντας.

Ο Κορνήλιος, ο οποίος συγκρούστηκε με τον Samet Akaydın στο αερόστατο στο 6ο λεπτό, δεν μπόρεσε να συνεχίσει το παιχνίδι μετά το χτύπημα στο κεφάλι και αντικαταστάθηκε από τον Koita.

Στο 20ο λεπτό, ο Abdülkadir Ömür έστειλε τη μπάλα στο γκολ όταν ήρθε στον Nwakaeme στην περιοχή του πέναλτι, αλλά πέρασε στη στρογγυλή δερμάτινη βάση.

Η Τραμπζονσπόρ προηγήθηκε στο 26ο λεπτό. Πάσα του Dorukhan Toköz, κατεβαίνοντας στην τελευταία γραμμή του πέναλτι από τα δεξιά, και το σουτ του Nwakaeme έστειλε την μπάλα πίσω από το πλάγιο δοκάρι. Ο Nwakaeme, ο οποίος συνάντησε ξανά την περιστρεφόμενη μπάλα, έστειλε τη δερμάτινη μπάλα στα δίχτυα, αυτή τη φορά με ένα λάκτισμα από το έδαφος: 1-0

Στο 39′ πάσα από τον Abdulkadir Ömür και σουτ από τα δεξιά του Koita, η μπάλα έμεινε στον τερματοφύλακα Muric.

45 + 2. Ο Μπαλοτέλι κατέβασε τη μέση της αριστερής πλευράς με το κεφάλι μπροστά από τον Σβένσον πίσω. Ωστόσο, αυτός ο παίκτης έστειλε τη μπάλα μακριά από τη βάση με ένα κακό σουτ.

45 + 3. Λίγα λεπτά στα μισά αριστερά του Ακιντόλα, ο Σβένσον άφησε την μπάλα στον Μπαλοτέλι. Στο κενό σουτ αυτού του παίκτη, η μπάλα ξεκίνησε από τη βάση.

Στο 53ο λεπτό σε γρήγορη επίθεση της Adana Demirspor, σουτ του Μπαλοτέλι στο πέναλτι, η μπάλα γύρισε πίσω από τον Berat Özdemir στην άμυνα.

Η Τραμπζονσπόρ ανέβασε τη διαφορά στους 2 στο 54ο λεπτό. Ελέγχοντας την μπάλα πίσω από την άμυνα στο κέντρο του Νουακάμε από αριστερά, ο Χάμσικ έστειλε τη δερμάτινη στρογγυλή μπάλα στα δίχτυα από την πλευρά του τερματοφύλακα Μούριτς: 2-0

Στο 68′ ο Βάργκας σούταρε κοντά στην πρώτη γραμμή από την περιοχή του πέναλτι και ο τερματοφύλακας Uğurcan Çakır απέφυγε τον κίνδυνο ξαπλώνοντας στην αριστερή πλευρά.

Στο 83′ ο Βάργκας βρέθηκε στη μέση από τα δεξιά, με ανάποδο χτύπημα του Dorukhan Toköz, η μπάλα του Uğurcan Çakır πέρασε από το δοκάρι. Τότε ο Uğurcan απέτρεψε ξανά τον κίνδυνο.

Η Τραμπζονσπόρ κέρδισε το παιχνίδι με 2-0.