Η Φενερμπαχτσέ Μπέκο νικήθηκε στην Ελλάδα – TRT Spor

Με αυτό το αποτέλεσμα οι γαλαζοκίτρινες κέρδισαν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα, ενώ η ελληνική ομάδα την πρώτη της νίκη.

Η Φενέρμπαχτσε Μπέκο, που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με αμοιβαία καλάθια με 21-20, πήρε το πλεονέκτημα με 46-45 στα αποδυτήρια.

Ενώ το δεύτερο μισό του παιχνιδιού ήταν επίσης αμφιλεγόμενο, η Fenerbahçe Beko τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με 67-64 ανώτερη και σημείωσε 82-87 σε 40 δευτερόλεπτα. Με τους πόντους ελεύθερων βολών του Νέντοβιτς, η ελληνική ομάδα μείωσε στους 3 (84-87) και πέτυχε άλλες δύο ελεύθερες βολές με τον Μακόν να ακολουθεί το αντιαθλητικό φάουλ του Γκούντουριτς στα 10 δευτερόλεπτα. Στην επόμενη επίθεση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, αυτή τη φορά με 2 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Μπούκερ εκτέλεσε ένα αντιαθλητικό φάουλ. Χρησιμοποιώντας ελεύθερες βολές, ο Νέντοβιτς προηγήθηκε της ομάδας του με 88-87. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέτυχε άλλες τρεις ελεύθερες βολές με τον Παπαπέτρου μετά το φάουλ του Πιερ στην τελευταία επίθεση και κέρδισε το παιχνίδι με 91-87.

Σαλόνι: ΟΑΚΑ

Διαιτητές: Miguel Angel Perez (Ισπανία), Gytis Vilius (Λιθουανία), Milos Koljensic (Μαυροβούνιο)

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Macon 13, White 12, Floyd 8, Παπαπέτρου 14, Sant-roos 6, Perry 9, Nedovic 20, Evans 7, Παπαγιάννης 2, Κασελάκης, Μαντζούκας

Φενερμπαχτσέ Μπέκο: Henry 12, Shayok, Pierre 10, Booker 14, Vesely 18, Polonara 9, De Colo 16, Guduric 8, Melih Mahmutoglu, Barthel, Şehmus Hazer

1. Περίοδος: 20-21

Κύκλωμα: 45-46

3. Περίοδος: 64-67

Με πέντε λάθη: 39.50 Γκούντουριτς, 39.58 Μπούκερ (Φενερμπαχτσέ Μπέκο)