Η Litex επέστρεψε με ισοπαλία από την Ελλάδα

Ισόπαλη 1-1 έληξε η ομάδα της Litex στο τελευταίο της τεστ πριν την έναρξη του εντός έδρας πρωταθλήματος. Σήμερα τα αγόρια του Hristo Stoichkov τερμάτισαν ισόπαλοι με την ομάδα του Άρη (Θεσσαλονίκης). Ο αγώνας διεξήχθη στο γήπεδο του Μεγάλου Θεσσαλονίκης.

Το πρώτο μέρος του αγώνα έφερε δύο γκολ στους πεντακόσιους θεατές που ήρθαν να παρακολουθήσουν τον αγώνα ελέγχου στο γήπεδο «Κλεάντης Βικελίδης». Η Λίτεξ ξεκίνησε δυνατά το ματς και ήδη στο 23ο λεπτό τα παιδιά του Χρίστο Στόιτσκοφ χαιρέτησαν με γκολ.

Το γκολ πέτυχε ο Γκαλίν Ιβάνοφ, από τη Σλάβια. Αυτό έγινε γεγονός αφού ο πρώην φίλος του δημοφιλούς καλλιτέχνη Ντεσιλάβα, σουτάροντας από την άκρη του πέναλτι, η μπάλα ξέφυγε από το πόδι ενός Έλληνα αμυντικού, εξαπάτησε τον τερματοφύλακα Σηφάκη και πέταξε στην κάτω δεξιά γωνία του τέρματος του.

Αυτό το γκολ ενεργοποίησε τους γηπεδούχους της Θεσσαλονίκης. Πρώτα στο 32′ ο Ίλκο Πίργκοφ απέκρουσε την κεφαλιά του Κότζο, αλλά επτά λεπτά αργότερα στάθηκε αβοήθητος απέναντι στην ισοφάριση του Άρη. Ήταν έργο του κεντρικού αμυντικού Νίκου Λαζαρίδη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πολλές αλλαγές και για τις δύο ομάδες. Οι ενδιαφέρουσες καταστάσεις μπροστά στις δύο πόρτες δεν επιτεύχθηκε ποτέ. Στο 69ο λεπτό η ομάδα της Λίτεξ βρέθηκε με άνδρα λιγότερο. Ο Βασίλ Μποζίκοφ έκανε φάουλ στον τερματοφύλακα Νέτο στην άκρη του πέναλτι και δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο ίδιος ο Νέτο εκτέλεσε το απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία της Λίτεξ.

Τα επόμενα λεπτά κρατήθηκαν για την ομάδα του Άρη. Οι Έλληνες εξαπέλυσαν αρκετές σοβαρές επιθέσεις, αλλά ο έφεδρος φύλακας Εβγένι Αλεξάνδροφ τις χειρίστηκε όλες. Στο τελευταίο λεπτό, η Λίτεξ είχε την ευκαιρία να κερδίσει τον σημερινό αγώνα ελέγχου, αλλά ένα σουτ του νεαρού Νίκολα Κόλεφ πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μετά τη σημερινή συνάντηση, η ομάδα της Litex επιστρέφει στη Βουλγαρία, όπου η ομάδα του Hristo Stoichkov θα προετοιμαστεί πριν την έναρξη του τοπικού ομίλου «Α».

ΑΡΗΣ-ΛΙΤΕΞ 1:1
0:1 Ιβάνοφ (23′), 1:1 Λαζαρίδης (39′)

Κόκκινη κάρτα: Bojikov (69″)
Στάδιο: “Κλεάντης Βικελίδης”
Δικαστής: Αμπαρκιόλης

ΑΡΗΣ: 13. Σηφάκης(60-Βελίδης), 7. Σολτάνι(60-Νέτο), 12. Κατίδης(46-Παπαζαχαρίας), 14. Φάτι(60- Παπαστεριανός), 16. Kodjo, 17. Kaznasseris(60-Vega), 21. Καπετάνος, 24. Λαζαρίδης (60-Κοξίνης), 28. Τρινταφουλάκος, 35. Σοϊκάνη, 55. Πρίτας (46-Ούμπιδες)

LITEX: 1. Pirgov (46-Alexandrov), 16. Popov, 18. I. Milanov (90-Rumenov), 5. Itua, 4. Bozhikov, 10. Sandrinho (72- Kolev), 7. Yanev (61- Kostadinov) , 23. Γελένκοβιτς(46-Τσβέτκοφ), 77. Ιβάνοφ(72-Ντίντσεφ), 27. Τσβετάνοφ(46-Μαρσέλο), 9. Τοντόροφ(46-Βαγιούσι)