Ιστορία για την Ελλάδα, ο Τσίτσιπας στον τελικό του Ρολάν Γκαρός! – Ειδήσεις – Roland Garros 2021 – Αθλητισμός

Ο Στέφανος Τσίτσιπας θα παίξει τον πρώτο του τελικό Grand Slam την Κυριακή.

Φωτογραφία: Profimedia

Ο Έλληνας τενίστας ήταν καλύτερος από τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ στους ημιτελικούς του Ρολάν Γκαρός με 6:3, 6:3, 4:6, 4:6, 6:3.

Έτσι, η πέμπτη ρακέτα στον κόσμο σημείωσε την έκτη νίκη στον όγδοο γύρο της και την ευκαιρία να αγωνιστεί για το Κύπελλο Σωματοφυλάκων.

Μου πήρε 217 λεπτά συνολικά, φαινόταν ότι μετά από ένα εύκολο 2-0 σε σετ για τον Grla θα βλέπαμε μια πλήρη ανατροπή, αλλά συνολικά ο Cicipas ήταν καλύτερος, πιο ήρεμος, πιο ασφαλής.

Έπαιξε καλύτερα, φαίνεται ότι άξιζε απόλυτα τον θρίαμβο και επιβεβαίωσε ότι είναι σε εξαιρετική φόρμα.

Ο Cicipas με διείσδυσε καλύτερα και πολύ πιο σίγουρος. Αφού κέρδισε το αρχικό παιχνίδι, χρησιμοποίησε το γεγονός ότι ο Zverev είχε μια πτώση στο σερβίς και δύο διπλά σφάλματα σε εκείνο το παιχνίδι για να σταματήσει αμέσως για το 2-0 και στη συνέχεια να το επιβεβαιώσει.

Ο Ζβέρεφ κατάφερε να σηκωθεί, χωρίς όμως να απειλήσει σοβαρά τον αντίπαλο στο υπόλοιπο σετ.

Ο Τσίτσιπας έλεγξε ιδιαίτερα καλά το ράλι, τέντωσε τον Γερμανό, του έστειλε μερικά άσχημα σερβίς στη διαγώνιο, μετά τα οποία σκόραρε εύκολα και μετά από 37 λεπτά παιχνιδιού είχε 6:3 και το αρχικό σετ στην κατάθεση.

Ο Ζβέρεφ φάνηκε να έχει τακτοποιήσει πλήρως τις τάξεις όταν έφτασε στο μπρέικ στην αρχή του δεύτερου σετ.

Απομάκρυνε το σερβίς του αντιπάλου στο Game 2 και μετά σέρβιρε 3-0.

Ωστόσο, σταμάτησε ξανά. Στο 3:1, ο Τσίτσιπας απάντησε με παύση και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 3:3.

Ο Στέφανος έπαιξε πολύ καλά και στο επόμενο παιχνίδι, πήρε δύο πόντους με το βόλεϊ, στη συνέχεια χρησιμοποίησε το δεύτερο break ball με Γερμανό από τη Γερμανία και ήρθε σε 4:3 με 0:3, μετά 5:3.

Και πάλι, ο Ζβέρεφ αυτοπυροβολήθηκε στα πόδια, άφησε τον αντίπαλο να χρησιμοποιήσει το δεύτερο σετ μπάλα, κέρδισε το έκτο σερί game και προηγήθηκε με 2-0 στα σετ.

Όπως και στο δεύτερο σετ, ο Ζβέρεφ τα πήγε καλύτερα και σε αυτό το μέρος του αγώνα.

Μετά το 1:1 έκανε μπρέικ, στη συνέχεια το επιβεβαίωσε και προηγήθηκε με 3:1.

Ο Σίτσιπας είχε την ευκαιρία να ανακτήσει την ήττα στο 6ο παιχνίδι, αλλά ο Ζβέρεφ αντιστάθηκε και προηγήθηκε με 4:2.

Στο ένατο παιχνίδι στο 5:3, έγινε λάθος του διαιτητή, ο οποίος άλλαξε την απόφαση της γραμμής, αλλά δεν επέτρεψε να επαναληφθούν οι πόντοι, παρόλο που ο Ζβέρεφ μπόρεσε να επιστρέψει τη μπάλα.

Ο Γερμανός έγινε έξαλλος, μάλωσε με τη Renault Lichtentain και παραπονέθηκε στον επόπτη, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Πρέπει να κέρδισε το σερβίς πλασέ της Σαέκα και να μείωσε σε 1:2 σε σετ μετά το 6:4.

Και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, ανέβασε το ρυθμό, ήρθε αμέσως στην ανάπαυλα και στο πλεονέκτημα 2:0.

Ο Σάα κατάφερε να κρατήσει το πλεονέκτημα του break, σέρβιρε άριστα, ήταν πιο επιθετικός, έκανε λιγότερο ζέσταμα και στο 5:4 χρησιμοποίησε το δεύτερο σετ μπάλα για το 6:4 και την ισοφάριση στο 2:2 στα σετ.

Τι ευκαιρία έχασε ο Ζβέρεφ στην αρχή του πέμπτου σετ!

Είχε 0:40 στο πρώτο παιχνίδι, τρία break points, αλλά ο Cicipas έπαιξε πολύ καλά και κέρδισε αυτό το παιχνίδι.

Ξεκίνησε η άνοδος του Τσίτσιπα, έχασε ξανά και στο τέταρτο παιχνίδι κατάφερε να εκμεταλλευτεί την πρώτη ευκαιρία μπρέικ και να προηγηθεί με 3:1.

Διατήρησε επιδέξια αυτό το πλεονέκτημα μέχρι το τέλος, παρόλο που είχε τέσσερις μπάλες 5: 2 σε σερβίς του Ζβέρεφ, τις οποίες δεν χρησιμοποίησε.

Το κατάφερε στον επόμενο σερβίς αγώνα και έτσι κέρδισε τον πρώτο μέχρι στιγμής τελικό Grand Slam για Έλληνα τενίστα.

Εκεί, Κυριακή, περιμένει τον νικητή του μεγάλου ντέρμπι ανάμεσα στον Νόβακ Όκοφ και τον Ραφαέλ Ναδάλ.

Tok mea Zverev – Cicipas θα μπορούσατε να ακολουθήσετε στο όνομα LIVE BLOG.

Pratitis nas naoj Facebook Εγώ Ίνσταγκραμ σελίδα, Κελάδημα λογαριασμός και ασχοληθείτε με την επιστήμη Viber κοινότητα.