Μετά την ήττα της Hatayspor, τα λόγια του Sergen Yalçın: Πρέπει να αμφισβητήσουμε αυτή την κατάσταση

class=”medyanet-inline-adv”>

ΜΠΑΝΟΥ ΓΕΛΚΟΒΑΝ: Ο ΧΩΡΟΣ ΤΟΥ JOSEF ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ

Η Χατάι εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Βραζιλιάνου ποδοσφαιριστή κόντρα στην Μπεσίκτας.

Όχι μόνο η Χατάι, μια από τις καλύτερες ομάδες στο πρωτάθλημα, δεν θα ήθελε να μείνει χωρίς τον Τζόζεφ, ακόμη και απέναντι σε μία από τις χαμηλότερες ομάδες του πίνακα, πιθανώς την Μπεσίκτας. Από την αρχή της σεζόν, με τα ονόματα γύρω του να αλλάζουν συνεχώς λόγω τραυματισμών, ήταν ξεκάθαρο ότι οι ασπρόμαυροι παίκτες θα δυσκολευόντουσαν πριν ξεκινήσει το παιχνίδι, απουσία του Πιάνιτς, που έκανε τη διαφορά σε κάθε παιχνίδι. έπαιξε, εκτός από τον Βραζιλιάνο που έπαιξε σε όλα τα ματς ανεξαιρέτως ως εγγύηση του παιχνιδιού και το σταθερό στοιχείο του γηπέδου.

Η ΧΑΤΑΙ ΣΟΥΤΑΡΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΓΩΝΑ

Ο Χατάι, που δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει γκολ χάρη στους γρήγορους και τεχνικούς παίκτες του στην επιθετική ζώνη και κατάφερε να σκοράρει γκολ σε κάθε παιχνίδι του πρωταθλήματος, έδειξε αρκετά στις υπόλοιπες 10 εβδομάδες ότι δεν θα συμβιβαζόταν καν το παιχνίδι του αν οι αντίπαλοι άλλαξαν, με το γρήγορο, συστηματικό ποδόσφαιρο που είχαν συνηθίσει. Παρά όλες τις αδυναμίες τους, ο αγώνας ήταν υποψήφιος για ένα από τα πιο ευχάριστα ματς της εβδομάδας, όταν ανακοινώθηκαν τα ρόστερ, και η ομοιότητα στην κατανόηση του παιχνιδιού από τις δύο ομάδες προστέθηκε στην αρχική 11άδα της Beşiktaş, η οποία φαινόταν ακόμα εξαιρετική. . Έτσι ξεκίνησε.

ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΑΝ

Η Hatayspor ξεκίνησε το παιχνίδι υπό πίεση, πιθανώς επειδή ήξερε ότι κανείς δεν μπορούσε να αναπληρώσει την απουσία του Josef. Το γκολ ήρθε από την μπάλα που έχασε ο Βίντα στο 6ο λεπτό. Με αυτό το γκολ, ο Lobjanidze έγινε ο πρώτος παίκτης που ταρακούνησε τα δίκτυα της Beşiktaş αυτή τη σεζόν. Το παιχνίδι της Χατάι, που ανταποκρίθηκε ακόμη και στις πάσες προθέρμανσης της Μπεσίκτας με πίεση, συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αν και ξεψύχησε λίγο όταν ο Μπατσουαγί, τραυματίας στο 23ο λεπτό, αποχώρησε από το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο παρακολουθήσαμε αγωνιστικό ποδόσφαιρο με βαριά δόση πάλης. Η Μπεσίκτας φάνηκε να παίρνει την ισοφάριση με το τακουνάκι του Μεχμέτ Τοπάλ που σκόραρε στο 72ο λεπτό. Θα μπορούσε να ήταν το γκολ της χρονιάς αν δεν ήταν το οφσάιντ.

Στο τέλος του αγώνα, που διήρκεσε 7 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο και 9 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο λόγω διαλειμμάτων και τραυματισμών, η Χατάι πήρε μια νίκη που άξιζε. Το σερί μακριά από την Μπεσίκτας συνεχίστηκε.

GÜNTEKİN ONAY: ΜΗΝ ΠΕΙΤΕ ΜΑΚΡΙΑ στην BEŞİKTAŞ

Το κακό σερί μακριά από την Μπεσίκτας συνεχίστηκε χθες στο Χατάι. Ο Sergen Yalçın, ο οποίος διόρισε τους Atiba και Necip στη μεσαία γραμμή ερήμην του Josef και του Pjanic, δεν πήρε αυτό που ήλπιζε.

Πηγαίνοντας στο παιχνίδι υπό πίεση, η Hatayspor έδωσε μια εξαιρετικά ζωηρή και εύθυμη εικόνα και προηγήθηκε με 1-0 στο 5ο λεπτό. Η Μπεσίκτας, που δυσκολεύτηκε να παίξει από πίσω με τους Βίντα, Νεσίπ και Μοντέρο, δυσκολεύτηκε να μεταφέρει την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή του πέναλτι. Οι ασπρόμαυροι παίκτες, που δεν μπόρεσαν να αντισταθούν στο επιθετικό παιχνίδι και την επαφή της Hatayspor, υπέστησαν άλλη μια αποτυχία με τον τραυματισμό του Batshuayi.

ΚΕΝΑΝ ΚΙΝΗΣΗ ΑΛΛΑ…

Ο Κενάν Καραμάν είναι ένας δραστήριος και εργατικός ποδοσφαιριστής, αλλά τεχνικά δεν είναι επιθετικός επιπέδου Μπεσίκτας. Παρ’ όλες τις καλές του προθέσεις, ο Νέσιπ κουτσαίνει στη μεσαία γραμμή.

Μετά την είσοδο του Σαλίχ Ουτσάν και του Μεχμέτ Τοπάλ στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπεσικτάς, που είχε ξεκάθαρο αγωνιστικό πλεονέκτημα, προσπέρασε την ανθεκτική άμυνα της Χατάι με το εναπομείναν γκολ του Μεχμέτ Τοπάλ, αλλά ο Cüneyt Çakır ακύρωσε το γκολ με προειδοποίηση VAR.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΕΖΟΝ ΔΕΝ ΑΕΡΑ

Η Μπεσίκτας δεν έχει τον ίδιο αέρα και ενέργεια με την περσινή σεζόν. Τα προβλήματα τραυματισμών συνεχίζονται και χθες έψαχναν έντονα τον Josef de Souza, τη ραχοκοκαλιά της ομάδας. Αναμενόμενοι να γίνουν δημιουργικοί, οι Ghezzal και Alex Teixeira είχαν επίσης πολλές ανατροπές ενάντια στην επιθετική άμυνα της Hatay. Ο Sergen Yalçın και οι υπεύθυνοι για το ποδόσφαιρο θα πρέπει να αναρωτιούνται γιατί η προσωπικότητά του εκτός έδρας είναι τέτοια.

Sergen Yalçın: Αυτό που έχει γίνει από την αρχή της σεζόν είναι προφανές…