Μισή ντουζίνα γκολ από την εθνική μας ομάδα στο Γιβραλτάρ – TRT Spor

Στον αγώνα που διεξήχθη στο στάδιο Başakşehir Fatih Terim, η Εθνική μας προηγήθηκε με 1-0 με τον Kerem Aktürkoğlu στο 11ο λεπτό.

Στο Γιβραλτάρ, ο Ολίβερο δέχθηκε κόκκινη κάρτα στο 22ο λεπτό για φάουλ στον Ζέκι Τσελίκ μετά από έλεγχο του VAR.

Το Crescent-Stars σημείωσε το 2-0 με τον Halil Dervişoğlu στο 38′. Ο Halil Dervişoğlu που ανέλαβε στο 41′ ανέβασε το προβάδισμα σε 3: 3-0.

Ο Burak Yılmaz έδωσε την ασίστ για τα 3 γκολ που πετύχαμε στο πρώτο ημίχρονο.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ολοκληρώθηκε με το πλεονέκτημα της ομάδας μας Crescent All-Star 3-0.

Οι Εθνικοί μας αύξησαν το προβάδισμα σε 4 με τον Μερίχ Ντεμιράλ στο 65: 4-0

Το Crescent-Stars έγραψε το 5-0 με τον Serdar Dursun στο 81′. Η καθοριστική πάσα για το 4ο και 5ο γκολ που σημειώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε από τον Rıdvan Yılmaz.

Με τον Mert Müldür αυξήσαμε το προβάδισμα στους 6 στο 84′.

Δεν σημειώθηκαν άλλα γκολ στο διάστημα που απομένει και η Εθνική μας νίκησε με 6-0 στον αγωνιστικό χώρο.

Φέρνοντας το σκορ της στο 18 και το μέσο όρο στο 10 με αυτή τη νίκη, η ομάδα Crescent-Stars είχε την ευκαιρία να φύγει από τον όμιλο στην τελευταία αγωνιστική.

Η ομάδα Crescent θα παίξει τον τελευταίο της εκτός έδρας αγώνα με την Karadağ την Τρίτη 16 Νοεμβρίου.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ …

Στον ευρωπαϊκό προκριματικό όμιλο G για το Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA 2022, η Τουρκία τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 3-0 μπροστά από το Γιβραλτάρ.

ΣΤΟΧΟΣ: Η Εθνική προηγήθηκε στο 11ο λεπτό. Ο Κερέμ Ακτούρκογλου που δέχτηκε τη μπάλα από τον Μπουράκ Γιλμάζ μπροστά από την περιοχή του πέναλτι του Γιβραλτάρ πέρασε ανάμεσα στους τέσσερις αντιπάλους του και μπήκε στην περιοχή του πέναλτι. Το υγρό σουτ του Κερέμ από το έδαφος έφτασε μέχρι το δερμάτινο δίχτυ, το οποίο χτύπησε και τον τερματοφύλακα: 1-0.

Στο 31′ η ομάδα του Crescent Star πλησίασε το δεύτερο γκολ. Καθώς ο Χαλίλ Ντερβισόγλου κατέβασε τη μπάλα με το κεφάλι στη μέση της δεξιάς πτέρυγας του Ζέκι Τσελίκ στο μακρινό δοκάρι, κατευθύνθηκε προς το στρογγυλό δερμάτινο τέρμα που άγγιξε την άμυνα. Ο τερματοφύλακας Κόουλινγκ επενέβη την τελευταία στιγμή, η μπάλα έμεινε μπροστά στον Κανέρ Έρκιν. Το δυνατό χτύπημα από αυτόν τον αριστερό διαγώνιο παίκτη πήγε στη δερμάτινη στρογγυλή γωνία, η οποία χτύπησε και την άμυνα.

Στο 37′ η εθνική ομάδα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί μια καθαρή ευκαιρία. Στην ταχέως αναπτυσσόμενη επίθεση, ο Burak Yılmaz πέταξε την πάσα στον Barış Alper, ο οποίος κατευθυνόταν προς την περιοχή του πέναλτι.

ΣΤΟΧΟΣ: Η εθνική ομάδα ανέβασε τη διαφορά στους 2 στο 38ο λεπτό. Στην επίθεση που ξεκίνησε με τον Χακάν Τσαλχάνογλου, οι εθνικοί παίκτες πέρασαν γρήγορα μπροστά από την αντίπαλη περιοχή του πέναλτι. Τελικά, ο Burak Yılmaz πέταξε την πάσα του στον Halil Dervişoğlu. Σε δυνατό χτύπημα του Χαλίλ πάνω από την πρώτη γραμμή του πέναλτι, η μπάλα χτύπησε στα δίχτυα του κόρνερ: 2-0.

ΣΤΟΧΟΣ: Στο 41′ η ομάδα του Crescent Star βρήκε το τρίτο της γκολ. Στην ταχέως αναπτυσσόμενη επίθεση, ο Μπουράκ Γιλμάζ συνάντησε τη μπάλα στο δεξί άκρο και πέταξε την πάσα δίπλα στον Χαλίλ Ντερβισόγλου, ο οποίος έμπαινε στην περιοχή του πέναλτι. Ο Χαλίλ έστειλε τη στρογγυλή δερμάτινη μπάλα από τη γωνία προς τα δίχτυα με το χτύπημα με το εσωτερικό του ποδιού μπροστά σε έξι πάσες: 3-0.

45 + 4. λεπτό, η εθνική ομάδα κέρδισε ένα φάουλ από τη δεξιά διαγώνιο του τόξου του πέναλτι του αντιπάλου. Στο φάουλ που χρησιμοποίησε ο Κανέρ Έρκιν, η μπάλα επέστρεψε από το δοκάρι.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ολοκληρώθηκε με πλεονέκτημα 3-0 για την ομάδα του Crescent Star.