Μπάσκετ: Ευρωπαϊκό Κύπελλο ULEB – Αθλητικά Νέα

Αίθουσα: TOFAŞ άθλημα δωμάτιο

Διαιτητές: Ηλίας Κορομηλάς (Ελλάδα), Τζόρντι Αλιάγκα (Ισπανία), Μίλος Κόλιενσιτς (Μαυροβούνιο)

Έξτρα φρούτο Bursaspor : Freeman 20, Needham 20, Onuralp Bitim 4, Hayes, Dudzinski 7, Andrews, Egemen Güven 8, Brown 4, Ayberk Olmaz 5

Ratiopharm Ulm: Felicio 12, Blossomgame 16, Guenther 6, Thornwell 4, Klepeisz 6, Stoll, Bretzel 2, Herkenhoff 5, Jallow 8, Zugic 7

1η περίοδος: 19-12

Σιρκουί: 36-32

3. Περίοδος: 54-50

Basketball ULEB European Cup Group B στην 8η εβδομάδα Έξτρα φρούτο Bursasporνίκησε τη γερμανική ομάδα Ratiopharm Ulm με 68-66.

Η Frutti Extra Bursaspor, που ξεκίνησε γρήγορα το παιχνίδι μετρώντας με τους Freeman και Needham και προηγήθηκε με 7-2 στο 3ο λεπτό, απάντησε με τους Felicio και Guenther, τους φιλοξενούμενους, και το 4ο λεπτό ήταν ισόπαλο: 7-7 . Κατά τη διάρκεια του δεκαλέπτου, όπου και οι δύο ομάδες έπαιξαν δυνατές άμυνες και δυσκολεύονταν να βγάλουν πόντους στην επίθεση, ο εκπρόσωπος της Προύσας, που εξασφάλισε τη συνεισφορά στο σκορ από τους Freeman και Dudzinski, τελείωσε την περίοδο με προβάδισμα 19-12.

Ξεκινώντας το δεύτερο δεκάλεπτο ιδιαίτερα καλά κάτω από το καλάθι, η Frutti Extra Bursaspor κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (29-19) στο 15ο λεπτό με το αποτελεσματικό πλασέ του Egemen Güven και τις σταματημένες επιθέσεις του Brown. Παρόλο που η φιλοξενούμενη ομάδα σκόραρε συχνά ελεύθερες βολές την περίοδο που η Frutti Extra Bursaspor δυσκολευόταν να περάσει την αμυντική γραμμή, οι γηπεδούχοι έφτασαν στα αποδυτήρια με πλεονέκτημα 36-32.

Ο Ratiopharm Ulm, που ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με εντελώς διαφορετική δομή παιχνιδιού, μετέτρεψε το σκορ υπέρ 43-36 στο 25ο λεπτό, όταν μετέτρεψε το αποτελεσματικό του παιχνίδι στην άμυνα σε σκορ με τους Felicio και Blossomgame στην επίθεση. Η Frutti Extra Bursaspor, που πήγε στο τάιμ άουτ μετά από αυτό το σερί, σημείωσε πόντους με τους Νίνταμ και Φρίμαν, αναστέναξε με ανακούφιση καθώς το τάιμ άουτ επέστρεψε και ανέκτησε το προβάδισμα στο 27ο λεπτό: 44-43. Παίζοντας πιο ελεγχόμενα στα υπόλοιπα λεπτά, οι πρασινολευκοί μπήκαν στην τελική περίοδο με σκορ 54-50.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το σκηνικό της διαμάχης. Ο Ratiopharm Ulm, που σημείωσε 3 πόντους με Χέρκενχοφ και Ζούγκιτς, ισοφάρισε το σκορ στο 32ο λεπτό, ειδικά στο ξεκίνημα της περιόδου που οι δύο ομάδες χρησιμοποίησαν 24 δευτερόλεπτα μέχρι το τέλος: 58-58. Αντιδρώντας στα εξωτερικά σουτ με το τρίποντο του Νίνταμ, η Frutti Extra Bursaspor ανέβασε το προβάδισμα στους 5 πόντους (63-58) στο 33ο λεπτό. Όταν η Ratiopharm Ulm μείωσε στους 2 πόντους (68-66) με το dunk του Thorwell στη γρήγορη επίθεση με 28 δευτερόλεπτα να απομένουν, οι γηπεδούχοι πήγαν σε τάιμ άουτ. Παρόλο που ο Frutti Extra Bursaspor δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του στην επίθεση, κατάφερε να υπερασπιστεί τον αντίπαλό του και κέρδισε με 68-66 στον αγωνιστικό χώρο.

Μπάσκετ: Ευρωπαϊκό Κύπελλο ULEB