Μπάσκετ: Ευρωπαϊκό Κύπελλο ULEB

Αίθουσα: TOFAŞ Διαιτητές: Anne Panther (Γερμανία), Kristaps Konstantinov (Λετονία), Vasiliki Tsaroucha (Ελλάδα) Frutti Extra Bursaspor: Freeman 17, Needham 6, Andrews 10, Hayes 10, Dudzinski 16, Metin Alku, 4, Metin Tömert Egemen Trust 2, Brown 7 Gran Canaria: Kramer 6, Diop 5, Slaughter ...

© Παρέχεται από το Haberler.com
Αίθουσα: TOFAŞ Διαιτητές: Anne Panther (Γερμανία), Kristaps Konstantinov (Λετονία), Vasiliki Tsaroucha (Ελλάδα) Frutti Extra Bursaspor: Freeman 17, Needham 6, Andrews 10, Hayes 10, Dudzinski 16, Metin Alku, 4, Metin Tömert Egemen Trust 2, Brown 7 Gran Canaria: Kramer 6, Diop 5, Slaughter …

Αίθουσα: TOFAŞ

Διαιτητές: Anne Panther (Γερμανία), Kristaps Konstantinov (Λετονία), Vasiliki Tsaroucha (Ελλάδα)

Frutti Extra Bursaspor: Freeman 17, Needham 6, Andrews 10, Hayes 10, Dudzinski 16, Metin Türen 4, Ömer Utku Al 2, Egemen Güven 2, Brown 7

Γκραν Κανάρια: Kramer 6, Diop 5, Slaughter 13, Khalifa Diop 4, Ennis 15, Salvo 2, Lopez, Pustovyi 20, Shurna 20

1.

Περίοδος: 19-26

Σιρκουί: 38-45

3. Περίοδος: 49-69

Η Frutti Extra Bursaspor έχασε από την ισπανική Γκραν Κανάρια με 85-74 στον αγώνα της 5ης εβδομάδας του Β’ Ομίλου του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου ULEB.

Η Γκραν Κανάρια, που ξεκίνησε γρήγορα το παιχνίδι και βρήκε τους πρώτους 7 πόντους του Ντιόπ, προηγήθηκε με 12-5 στο 5ο λεπτό. Επιταχύνοντας τον ρυθμό του αγώνα με τη συμβολή των Κράμερ και Ένις, η ισπανική ομάδα αύξησε το προβάδισμα σε διψήφιο αριθμό (14-24) στο 8ο λεπτό και τελείωσε το δεκάλεπτο με 26-19 ανώτερη.

Μπαίνοντας γρήγορα στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Γκραν Κανάρια αύξησε ξανά το προβάδισμα σε διψήφιο ποσοστό στο 12ο λεπτό με πόντους των Pustovyi και Shurna στα σετ επιθέσεις: 19-32. Παρόλο που η Frutti Extra Bursaspor αύξησε τη σκληρότητα για να μειώσει τη διαφορά απέναντι στον αντίπαλό της, η Γκραν Κανάρια κατάφερε να προηγηθεί με 45-38 στα αποδυτήρια με υψηλό ποσοστό βολής.

Η Frutti Extra Bursaspor, που πήγε στο έδαφος με πιο κομψή εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο, πήρε 8-0 με πόντους των Hayes και Needham και μείωσε ξαφνικά σε 2 στο 22ο λεπτό: 43-45. Η Γκραν Κανάρια, που επέστρεψε στο παιχνίδι με καλή αντίδραση από την ανάπαυλα που ακολούθησε με αυτό το σερί, σκόραρε με τους Σούρνα και Πουστόβι, αναπνέοντας εύκολα και ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο 26ο λεπτό: 47-57 . Η Γκραν Κανάρια, που έχασε τη γηπεδούχο ομάδα μετά από αυτόν τον γύρο, έπαιξε καλά τα υπόλοιπα λεπτά και μπήκε στην τελευταία περίοδο ανώτερη με 69-49.

Η Γκραν Κανάρια κέρδισε με 85-74, αν και η Frutti Extra Bursaspor έκανε προσπάθεια να μειώσει τη διαφορά με την υποστήριξη των φιλάθλων της και μείωσε στους 9 πόντους (72-81) με 1 λεπτό να απομένει.