ΜΠΛΕ ΘΡΙΑΜΒΟΣ: Ο «Λέφσκι» κατακτά το Κύπελλο ΣΟΥΣΑΜΙ Βουλγαρίας (ΒΙΝΤΕΟ+ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ) – Κοινωνία – Αθλητικά – Ειδήσεις NOVA

Η “Λέφσκι” κέρδισε την ΤΣΣΚΑ με 1-0 και θριάμβευσε με το Κύπελλο SESAME της Βουλγαρίας μετά από έναν αγώνα που διεξήχθη στο εθνικό στάδιο “Βασίλ Λέφσκι” την Κυριακή.

Οι ομάδες αναμετρήθηκαν στον πολυαναμενόμενο τελικό, ο οποίος ξεκίνησε στις 17:00 και τον παρακολούθησαν ζωντανά περισσότεροι από 35.000 τηλεθεατές. Ο αγώνας μεταδόθηκε ζωντανά στα DIEMA SPORT και NOVA SPORT, καθώς και διαδικτυακά στο PLAY DIEMA XTRA.

ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ ΕΔΩ

Μετά από 45 λεπτά, οι δύο ομάδες αποσύρθηκαν για την ανάπαυλα με ισοπαλία χωρίς τέρματα. Η «Λέφσκι» άνοιξε το σκορ στο 57ο λεπτό. Το γκολ του αιώνιου αντιπάλου χτύπησε τον Iliyan Stefanov. Το γκολ αποδείχθηκε ήττα για τους «μπλε».

Ανάπτυξη παιχνιδιού:

Το πρώτο σουτ του αγώνα σε κάθε τέρμα έγινε στο ένατο λεπτό, όταν ο Χοσέ Κόρντομπα έκανε ένα σουτ από μακρινή απόσταση αλλά έχασε το στόχο.

Στο 19′ ο “Λέφσκι” κόντεψε να ανοίξει το σκορ. Οι «μπλε» πήραν φάουλ κοντά στο πέναλτι της ΤΣΣΚΑ, αφού ο Τόμας Λαμ έκανε φάουλ στον Γκεόργκι Μιλάνοφ και δέχθηκε την πρώτη κίτρινη κάρτα του αγώνα. Κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης προκάλεσε σάλο στο πέναλτι από τους συμβολικούς γηπεδούχους και ο Iliyan Stefanov βρέθηκε εντελώς μόνος απέναντι στον Μπουσάτο, ωστόσο ο μέσος των «μπλε» θύμωσε και άφησε έναν αμυντικό της ΤΣΣΚΑ να διώξει την μπάλα και μετά ο τερματοφύλακας. των «κόκκινων» πρόλαβαν, αναφέρει gong.bg.

Την επόμενη ενδιαφέρουσα στιγμή του αγώνα δημιούργησε ο Γκράχαμ Κάρι, ο οποίος ήταν περήφανος για την εκτέλεση απευθείας φάουλ από αρκετά σοβαρή απόσταση. Ο μέσος της ΤΣΣΚΑ σούταρε δυνατά αλλά αστόχησε.

Στο 29′ η ΤΣΣΚΑ διοργάνωσε καλή αντεπίθεση. Ο Γιόμοφ καταφέρνει να ανακτήσει την μπάλα πίσω από την άμυνα του Λέφσκι, προχωρά στο αριστερό άκρο, κάνει προσποιήσεις στην Κόρδοβα και σέντρα στην άλλη πλευρά, όπου ο Τιμπό Βιόν σουτάρει στον αέρα, αλλά η δερμάτινη μπάλα αστοχεί στο αντίπαλο τέρμα.

Λίγα λεπτά αργότερα, οι ενδιαφέρουσες στιγμές πέρασαν από το τέρμα της ΤΣΣΚΑ. Ο Filip Krastev έκανε ωραία διάσπαση στο κέντρο της άμυνας των «στρατών» και προσπάθησε να συνδυάσει τον Τσουνάμι, που ήταν στα όρια του πέναλτι, αλλά ο Yomov κατάφερε να προσπεράσει τον αντίπαλό του και να διώξει σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πιο δυνατά για τους συμβολικούς φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Στάνιμιρ Στοΐλοφ άνοιξαν το σκορ στο 57ο λεπτό. Μετά από νέα επίθεση των «μπλε», ο Τόμας Λαμ έκανε γκάφα μετά από κωλυσιεργία του Γουέλτον μπροστά από την περιοχή του πέναλτι. Οι «μπλε» κατάφεραν να κερδίσουν, καθώς η μπάλα έπεσε στον Φιλίπ Κράστεφ, ο οποίος πάσαρε στον Στεφάνοφ. Ο μέσος της «Λέφσκι» σούταρε δυνατά από μπροστά στην εστία, η μπάλα ξέφυγε από έναν αμυντικό και είπε ψέματα στον τερματοφύλακα Μπουσάτο.

Μετά την έναρξη, οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ παραλίγο να αποτύχουν να δυσκολέψουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα – Πλάμεν Αντρέεφ. Οι παίκτες των «μπλε» συνέχισαν να ψάχνουν για δεύτερο γκολ. Τσουνάμι και Ντράγκαν Μιχάιλοβιτς είχαν καλές ευκαιρίες να διπλασιάσουν το προβάδισμα της ομάδας τους, αλλά ο τερματοφύλακας των «κόκκινων» έσωσε τα δίχτυα.

Έτσι, οι «μπλε» κέρδισαν τον πρώτο τελικό της διοργάνωσης μεταξύ των δύο ομάδων από το 2005, όταν κέρδισαν με 2-1. Η πρωτεύουσα τελείωσε επίσης την «ξηρασία» χωρίς τρόπαιο, η οποία σταμάτησε στο 13 – ήταν η τελευταία φορά που η ομάδα αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Βουλγαρίας και το τελευταίο Κύπελλο πριν από σήμερα χρονολογείται από το 2007, όταν η ομάδα νίκησε τη «Litex».

Το σημερινό τρόπαιο είναι το 26ο για τη «Λέφσκι» στη διοργάνωση.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΤΣΣΚΑ (4-2-3-1): 1 Gustavo Bussato, 3 Jefferson Telles, 4 Menno Koch, 8 Graham Carey, 9 Jordi Caicedo, 10 Georgi Yomov, 15 Thibaut Vion, 18 Bradley Maziku, 19 Ivan Turitsov, 24 Carlo , 29 Thomas Lam

Ρεζέρ: 25 Dimitar Evtimov, 5 Federico Varela, 7 Ioan Bai, 6 Hristiyan Petrov, 27 Mauricio Garces, 30 Yannick Sonny Wildskuch

Προπονητής: Άλαν Πάρντιου

«Λέφσκι» (3-4-2-1): 1 Πλάμεν Αντρέεφ, 5 Κέλιαν βαν ντερ Κάαπ, 6 Τσουνάμι, 7 Γκεόργκι Μιλάνοφ, 14 Ιλιάν Στέφανοφ, 17 Γουέλτον, 19 Μπιλάλ Μπάρι, 23 Σόνκο Σούντμπεργκ, 30 Φίλιπ Κράστεφ, 33 Jose Cordoba, 91 Dragan Mihajlovic

Αποθεματικοί: 13 Nikolay Mihailov, 99 Ioan Zagorov, 4 Ivan Goranov, 8 Andrian Kraev, 10 Radoslav Tsonev, 22 Patrick-Gabriel Galchev, 88 Marin Petkov

Προπονητής: Stanimir Stoilov

Διαιτητής του αγώνα: Νίκολα Ποπόφ

ΕΙΔΗΣΕΙΣ ειδήσεις – ήδη εκεί Ίνσταγκραμ, Κελάδημα, Τηλεγράφημα και Viber – Ακολουθησε μας. Για περισσότερα νέα κάντε επίσης like στη σελίδα μας στο Facebook.