Οι 12 Giant Men ξεκίνησαν καλά, τελείωσαν άσχημα

Εθνική ομάδα μπάσκετ ανδρών έχασε με 81-63 από την Ελλάδα στον ημιτελικό αγώνα του προκριματικού Ολυμπιακού τουρνουά της FIBA ​​που διεξάγεται στον Καναδά.

Με το αποτέλεσμα η Τουρκία αποχαιρέτησε τα ημιτελικά προκριματικά, ενώ η Ελλάδα πέρασε στον τελικό. Η ομάδα που θα κερδίσει τον τελικό αγώνα μεταξύ Ελλάδας και Τσεχίας που θα διεξαχθεί τη Δευτέρα θα προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΓΩΝΑ

Ξεκινώντας αποτελεσματικά τον αγώνα, η Τουρκία προηγήθηκε με 9-2 στο τρίτο λεπτό χάρη στους πόντους των Furkan Korkmaz και Ersan İlyasova. Η εθνική ομάδα διεύρυνε το προβάδισμα σε διψήφιο ποσοστό στο 7ο λεπτό με πόντους που σημείωσε ο Alperen Şengün από τη γραμμή των ελεύθερων βολών απέναντι στην Ελλάδα, ο οποίος δεν μπόρεσε να οργανωθεί στην επίθεση και σούταρε πολλές φορές: 15-4. Με τη συμβολή των Alperen και Buğrahan Tuncer στο υπόλοιπο τμήμα, η Α εθνική παρουσίασε καλά από την αρχή μέχρι το τέλος και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 22-8.

Ενισχύοντας την άμυνά της και καλύτερα οργανωμένη επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ελλάδα μείωσε στους 6 πόντους στο 14ο λεπτό, με τον Λαρεντζάκη να παίρνει την ευθύνη των τερμάτων: 25-19. Παρά το γεγονός ότι η πλειοψηφία αύξησε τη διψήφια διαφορά στους πόντους που βρέθηκαν στη γραμμή των ελεύθερων βολών, η εθνική ομάδα, που παρέμεινε σε χαμηλό ποσοστό στις εξωτερικές βολές, πήγε στα αποδυτήρια με 34-27.

Αφού έκανε απλά λάθη στις αρχές της τρίτης περιόδου, η Ελλάδα έπιασε ένα σερί 10-0 κόντρα στην Τουρκία και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 23ο λεπτό: 34-37. Η Ελλάδα, αντιμέτωπη με την εθνική ομάδα, που δεν μπορούσε να κάνει ό,τι ήθελε σε άμυνα και επίθεση, αύξησε τη διαφορά σε διψήφιο ποσοστό στο ξεκίνημα του 29ου λεπτού με τη συμβολή 4 παικτών: 39 -49. Αν και η Α’ Εθνική ομάδα μπάσκετ έκλεισε τη διαφορά σημειώνοντας 8 πόντους σε 58 δευτερόλεπτα στο τελευταίο λεπτό, η Ελλάδα μπήκε στην τελική περίοδο με 51-47.

Αν και η Τουρκία μείωσε σε έναν πόντο χάρη στο ακριβές σουτ του Furkan Korkmaz στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, η Ελλάδα μεγάλωσε τη διαφορά με τους Καλάθη και Σλούκα να κυριαρχούν στο παιχνίδι και να σκοράρουν διαδοχικά, και κέρδισε το παιχνίδι με 81-63.

Σημαντικό ρόλο στη νίκη έπαιξαν ο Νικ Καλάθης που πέτυχε 18 πόντους στην Ελλάδα και ο Κώστας Σλούκας με 15. Ο Φουρκάν Κορκμάζ σημείωσε 20 πόντους στην Τουρκία.

ΟΡΧΟΥΝ ΕΝΕ: «ΠΑΝΙΚΟΚΙΝΟΥΜΕ»

Μετά τον αγώνα, ο προπονητής της Εθνικής Ανδρών, Orhun Ene, δήλωσε σε μια δήλωση: “Ήταν ένα ενδιαφέρον παιχνίδι. Η αρχή του παιχνιδιού ήταν πολύ διαφορετική από το τέλος. Ξεκινήσαμε καλά τον αγώνα. , παίξαμε έξυπνα και οργανωμένα. Στο στην αρχή του τουρνουά, δυσκολευτήκαμε όταν η άμυνα ήταν υπό πίεση. Είχαμε εύκολες ανατροπές. Ξεκινήσαμε άσχημα το τρίτο δεκάλεπτο και χάσαμε το μομέντουμ. Αλλά νομίζω ότι αυτή η διαφορά στα τέλη του αγώνα δεν αντικατοπτρίζει σωστά το παιχνίδι. Αν είχαμε Δεν πανικοβλήθηκα και έπαιξα σωστά, δεν θα υπήρχε τόση διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων. Τα πήγαμε καλά μέχρι τώρα. , αλλά είδαμε ότι πρέπει να δουλέψουμε σκληρότερα και να περάσουμε περισσότερο χρόνο μαζί. Έχουμε τους νεαρούς παίκτες Και αυτοί επίσης. Θέλει εμπειρία. Θα είμαστε καλύτεροι στα τουρνουά που έρχονται. Θα είμαστε καλύτερα προετοιμασμένοι απέναντι σε ομάδες αυτού του επιπέδου στο μέλλον. Έχουμε πολύ δρόμο να παρκάρουμε με τους παίκτες μας. Πιστεύω ότι θα βελτιωνόμαστε σε κάθε τουρνουά. Παίξαμε δυόμισι παιχνίδια πολύ καλά. Έχουμε δείξει καλή οργάνωση της ομάδας. Η Ουρουγουάη και η Τσεχία για εμάς στο μέλλον θα είναι παράδειγμα. Θα δούμε πώς θα εξελιχθούμε. Αν θέλεις να πας στους Ολυμπιακούς, πρέπει να παίξεις καλά μέχρι το τέλος. ” σημείωσε.

CEDI OSMAN: “ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΑΣ”

Ο Cedi Osman έκανε μια δήλωση στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: «Από την ημέρα που το πρωτοφόρεσα, η φανέλα Crescent-Star είχε πάντα ιδιαίτερη αξία για μένα. Κάθε φορά που είχα την ευκαιρία να φορέσω αυτή την υπέροχη φανέλα, πάντα έτρεχα στις κατασκηνώσεις με τον ενθουσιασμό της πρώτης μέρας. Οι Ολυμπιακοί Αγώνες ήταν το μεγαλύτερο όνειρό μας, το θέλαμε τόσο πολύ. Το πιστέψαμε πολύ, δουλέψαμε σκληρά… Αλλά αυτό δεν έγινε. Σηκώθηκες στη μέση της νύχτας και μας υποστήριξε στην οθόνη· στόχος μας ήταν να σας κάνουμε να νιώσετε ότι ευτυχία, δεν μπορούσαμε. Εξακολουθούμε να πιστεύουμε ότι πρέπει να αναλαμβάνουμε την ευθύνη για τις ευθύνες μας στην αποτυχία, όπως ακριβώς παίρνουμε το μερίδιο της ευτυχίας στην επιτυχία. Ευλογείτε. νέα γενιά μεγαλώνει, η καθεμία με εξαιρετικό χαρακτήρα. Ξέρω ότι θα πετύχουμε μεγάλη επιτυχία χέρι με χέρι. Συνεχίστε να πιστεύετε σε αυτή την ομάδα. Και να ξέρετε ότι κάθε παιχνίδι Άνθρωποι αυτής της χώρας, φορώντας αυτή την υπέροχη φανέλα, θα παλέψουν μέχρι την τελευταία σταγόνα του ιδρώτα τους, θα συνεχίσουν…»

DOĞUŞ ÖZDEMİROĞLU: «ΠΑΙΖΑΜΕ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ»

Ο Doğuş Özdemiroğlu, ένας από τους παίκτες της εθνικής ομάδας Α ανδρών, δήλωσε: “Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι και ειδικά στην άμυνα αντικατοπτρίζαμε αυτό που θέλαμε στον αγωνιστικό χώρο. Θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει περισσότερα στην επίθεση, αλλά κάναμε μερικά απλά λάθη .Έναρξη 3ου δεκαλέπτου, ξεκίνησαν καλά τον αγώνα, αλλά δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε. Στο δεύτερο μισό της περιόδου, νικήσαμε τον αντίπαλό μας για να σκοράρουμε, κερδίσαμε το ματς. Έχουμε πολύ καλή σχέση μεταξύ μας ως Έχουμε μια νεανική ομάδα και ελπίζω να εξελιχθούμε και να γίνουμε καλύτεροι στο μέλλον», είπε.

Σαλόνι: Victoria Memorial Arena
Διαιτητές: Antonio Conde (Ισπανία), Steven Anderson (Ηνωμένες Πολιτείες), Boris Krejic (Σλοβενία)
Τουρκία: Doğuş Özdemiroğlu 2, Furkan Korkmaz 20, Cedi Osman 4, Ersan İlyasova 6, Ömer Faruk Yurtseven 2, Alperen Şengün 12, Sertaç Şanlı 2, Buğrahan Tuncer 8, Melih Mahmutoglu 7
Ελλάδα: Καλάθης 18, Σλούκας 15, Μήτογλου 10, Γιαννόπουλος 4, Παπαγιάννης 14, Αντετοκούνμπο 2, Χρυσικόπουλος, Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14
1. Περίοδος: 22-8
Κύκλωμα: 34-27
3. Περίοδος: 47-51