Ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ βοήθησε τον Ολυμπιακό να κατακτήσει τον 13ο ελληνικό τίτλο

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε για 13η φορά τον τίτλο του ελληνικού πρωταθλήματος μπάσκετ και πάνω από όλα για τον θρίαμβο ήταν ο Βούλγαρος Αλεξάντερ Βεζένκοφ.

Στο «Παλάτι της Ειρήνης και της Φιλίας» στον Πειραιά, ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 93:74 στο τρίτο παιχνίδι της τελικής σειράς, που έληξε με 3-0 για τους «ερυθρόλευκους».

Ο Βεζένκοφ τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους, όντας ακριβής στις εννέα από τις 13 βολές του ανά παιχνίδι, συμπεριλαμβανομένων των τεσσάρων από τις πέντε προσπάθειές του. Ο βαρύς εξτρέμ πρόσθεσε στον λογαριασμό του 6 έξτρα ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλεμμένη μπάλα, χωρίς να κάνει το παραμικρό επιθετικό λάθος για 32 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα στον αγωνιστικό χώρο.

Μετά από ένα ισόπαλο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο κέρδισαν οι γηπεδούχοι με 28:26, οι παίκτες του Ολυμπιακού προηγήθηκαν πολύ σοβαρά στη δεύτερη περίοδο, η οποία έληξε 27:14 υπέρ τους. Έτσι στην ανάπαυλα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 55:40.

Στο τρίτο ημίχρονο, ο φιλοξενούμενος 39 φορές πρωταθλητής Ελλάδας Παναθηναϊκός μείωσε λίγο το έλλειμμά του, αλλά παρέμεινε διψήφιο πριν από το τελευταίο 10λεπτο. Σε αυτά οι γηπεδούχοι έδειξαν ένα υπέροχο παιχνίδι στην επίθεση και μετά το 30:21 εξασφάλισαν την πειστική τους νίκη.

Ο Κώστας Σλούκας τερμάτισε με 14 πόντους για τους νέους πρωταθλητές και ο Σακίλ ΜακΚίσικ πρόσθεσε άλλους 10.

Ο Σέρβος Νεμάνια Νέντοβιτς σημείωσε 23 πόντους για τον Παναθηναϊκό, ενώ ο σέντερ Γιώργος Παπαγιάνης έμεινε με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τον Ολυμπιακό είναι ο πρώτος τίτλος από τη σεζόν 2015/16 και η ομάδα που διοικεί ο Γιώργος Μπαρτσόκας τελείωσε τη σεζόν με διπλό, έχοντας κατακτήσει το Κύπελλο Ελλάδας. Τέτοιο κατόρθωμα στον Πειραιά δεν είχε επιτευχθεί από το 1997. Επιπλέον, ο Ολυμπιακός έπαιξε στα ημιτελικά της Ευρωλίγκας, τερματίζοντας δεύτερος στην κανονική περίοδο και τέταρτος στην τελική κατάταξη.