Ο Ντιμιτρόφ έχασε ματς πόντους και έχασε ξανά από τον Τσιτσιπά – sport

Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ

Φωτογραφία: EPA / BGNES

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ έχασε από τον Στέφανο Τσιτσιπά στο τρίτο σερί τουρνουά αφού πήρε δύο ματς πόντους.

Ο ισχυρότερος Βούλγαρος τενίστας στην ιστορία έχασε στον τρίτο γύρο του Masters 1000 τον διαγωνισμό από τον τέταρτο στην κατάταξη Έλληνα με 3:6, 7:5, 6:7 (4) σε έναν τρελό αγώνα που κράτησε περισσότερες από 2 ώρες και ένα ημίχρονο, δύο σετ το καθένα σε Βαρκελώνη και Μαδρίτη.

Ο Γκρίγκορ έσπασε για το 0:2, αφού ο φορ του πέταξε διαγώνια. Στο έβδομο game, ο Βούλγαρος έφτασε στο break point αλλά δεν κατάφερε να κάνει την επιστροφή και ο Τσιτσιπάς πήρε την πάσα του για το 5:2. Στη συνέχεια ο Έλληνας σέρβιρε για να κερδίσει το παιχνίδι στο 5:3. Προηγήθηκε με 40:0 και έκανε το πρώτο σέτμπολ μετά από μπακχαντ επιστροφή στο άουτ από τον Ντιμιτρόφ. Το πρώτο μέρος κράτησε 31 λεπτά.

Στο πέμπτο παιχνίδι του επόμενου σετ, ο Βούλγαρος αντικατόπτριζε έναν καθοριστικό πόντο και στη συνέχεια πήρε την πάσα του για το 3: 2. Στο έβδομο όμως ο Τσιτσιπάς έσπασε στο μηδέν. Αμέσως μετά, ο Grisho είχε έναν πόντο για την επιστροφή του, αλλά δεν πέτυχε και αμέσως μετά έσπασε τη ρακέτα του, έχοντας αποτύχει να νικήσει τον αντίπαλο από τα δίχτυα σε τρία συνεχόμενα χτυπήματα. Στο 5:4, ο Αθηναίος σέρβιρε για τη νίκη, αλλά ο Ντιμιτρόφ δεν το έβαλε κάτω και προσπάθησε να μηδενίσει, στη συνέχεια κέρδισε την πάσα του χωρίς να δώσει βαθμό. Στο 12ο game, ο Έλληνας πέρασε το σετ μετά από διπλό σφάλμα και ο Γκρίσο ισοφάρισε τα κομμάτια, για το οποίο απέσπασε χειροκροτήματα από το κοινό και από τον πατέρα του Ντίμιταρ Γκοσποντίνοφ, που βρισκόταν στο καμαρίνι του.

Ο Τσιτσιπάς κατάφερε να διακόψει το σερί των τεσσάρων νικών του Γρηγόρ με 1-1 στο καθοριστικό σετ. Αμέσως μετά ο Χάσκοβο πήρε το σερβίς του στο 0:40. Στο 10ο παιχνίδι, ο Ντιμιτρόφ έφτασε στην μπάλα του αγώνα με εξαιρετική πάσα, αλλά δεν τα κατάφερε. Στο 12ο ακόμα ο Βούλγαρος έχει έναν βαθμό για να κερδίσει το ματς, αλλά ο αντίπαλος ξέφυγε.

Έφτασε σε τάι μπρέικ. Κυριάρχησε ο Τσιτσιπάς, βοηθούμενος από λάθη του Γκρέγκορ. Η ανταλλαγή των ημιχρόνων έφτασε στο 5:1 πόντο για τον Έλληνα τενίστα. Στο 6:4 είχε ήδη δύο match points και πέτυχε το πρώτο.

Αργότερα μέσα στην ημέρα ο Βούλγαρος και ο Πολωνός Hubert Hurkac θα παίξουν σε ζευγάρια. Όχι πριν από τις 18:00 στο γήπεδο №6, θα αντιμετωπίσουν τους πρώην ηγέτες της παγκόσμιας κατάταξης στο δίδυμο της Κροατίας Mate Pavic και Nikola Mektic.