Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη που χρειαζόταν! #EuroLeague

Στο πλαίσιο της 25ης εβδομάδας της Turkish Airlines EuroLeague, η βασκική ομάδα Bitci Baskonia υποδέχθηκε εντός έδρας τον Έλληνα εκπρόσωπο του Ολυμπιακού.

Μάχες της Χώρας των Βάσκων Άλλοι συμμετέχοντες: Jason Granger, Wade Baldwin, Rokas Giedraidis, Simone Fontecchio, Steven Enoch

ο Ολυμπιακός Top 5: Thomas Walkup, Taylor Dorsey, Sasha Vezenkov, Κώστας Παπανικολάου, Moustapha Fall

Υποβάλλοντας προσφορά για μια νίκη στην EuroLeague τις τελευταίες εβδομάδες, ο φιλοξενούμενος Ολυμπιακός έχει ξεκινήσει πολύ καλά το παιχνίδι. Ξεκινώντας με 13-5 στο πρώτο τρίλεπτο με αποτελεσματικό επιθετικό παιχνίδι από τους Thomas Walkup και Moustapha Fall, η φιλοξενούμενη ομάδα επέτρεψε στον οικοδεσπότη Bitci Baskonia να πάρει τάιμ άουτ στο τρίτο λεπτό του αγώνα. Η Μπίτσι Μπασκόνια, η οποία έχει ηττηθεί στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της στην EuroLeague, υπέστη τρεις ανατροπές πριν το τέλος των πέντε λεπτών. Ομοίως με τους γηπεδούχους, ο Ολυμπιακός, που έχει αποχωρήσει από τα τρία τελευταία παιχνίδια στην ευρωπαϊκή αρένα, έδειξε πόσο πολύ θέλει τη νίκη από νωρίς. Μόλις τέσσερα λεπτά για να παίξει στο πρώτο τέταρτο, ο Ολυμπιακός αύξησε το προβάδισμα στους 11 πόντους και άρχισε να σκοράρει στην επίθεση πολύ εύκολα. Ο Μπίτσι Μπασκόνια, ο οποίος έκοψε το προβάδισμα στα πέντε με το πρώτο χτύπημα του Άλεκ Πίτερς από το πίσω μέρος του τόξου και στη συνέχεια με ασίστ σε άλλο ένα τρίποντο, έφτασε στο δεύτερο δεκάλεπτο κόντρα στον Ολυμπιακό. 13-18 μπήκε πίσω.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες βρήκαν κοινούς αριθμούς. Ο Μπίττσι Μπασκόνια που έψαχνε σουτ πίσω από το τόξο στην επίθεση σκλήρυνε λίγο περισσότερο την άμυνα. Στο ματς, που μπήκε σε φαύλο περίοδο μετά από αμοιβαία νούμερα, το όνομα που άνοιξε το λουκέτο ήταν ο Τζέισον Γκρέιντζερ της Μπίττσι Μπασκόνια. Ο Μπίττσι Μπασκόνια που άλλαξε επίθεση και ετοίμασε θέση μακριά κάτω από το καλάθι, συνέχισε να βρίσκει κενά σουτ πίσω από το τόξο με τις πάσες που δίνονταν από μέσα προς τα έξω και προηγήθηκε με 21-20. Μετά από ένα σύντομο σοκ, ο Ολυμπιακός συνήλθε, ξανάρχισε τον ρυθμό του αγώνα και προηγήθηκε με 23-27. Αφού έμεινε πίσω, ο Μπίττσι Μπασκόνια που αντιστάθηκε και έπιασε την κόντρα, δεν μπόρεσε να αποτρέψει το τρίποντο του Κώστα Σλούκα στις τελευταίες στιγμές και ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. 29-32 κλειστό μπροστά.

Βρίσκοντας τον ρυθμό του στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Bitci Baskonia έδειξε μια πολύ μακρινή εικόνα στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι που επέστρεψαν με άδεια χέρια από τις επιθέσεις δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον Ολυμπιακό στην άμυνα και η διαφορά είναι και πάλι διψήφια. Ο Μπίττσι Μπασκόνια, που ανέβασε ρυθμό αφού ο Τζέισον Γκρέιντζερ ανέλαβε την ευθύνη του πόντου, μείωσε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους και ο Έλληνας εκπρόσωπος πήρε τάιμ άουτ. Ο Μπίττσι Μπασκόνια, που έκλεισε τη διαφορά στους δύο βαθμούς με τον αριθμό του Άλεκ Πίτερς, απάντησε στον Σάσα Βεζένκοφ. Μετά το τρίποντο του Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός δεν άφησε τους αντιπάλους του να προλάβουν. Ο Παπανικολάου, που μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο, κράτησε την ομάδα του στα πόδια σε αυτό το τέταρτο με ένα χτύπημα στα τρία τρίτα πίσω από το τόξο, ενώ ο Ολυμπιακός μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. 44-50 προχώρησε.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά το τελευταίο δεκάλεπτο. Η Bitci Baskonia, η οποία άρπαξε τη σπίθα που έψαχνε με το σουτ που βρήκε από το πίσω μέρος του τόξου μετά το μπλοκ, ξεκαθάρισε ότι δεν θα εγκατέλειπε εύκολα το ματς. Ο Fernando Buesa Arena, που σηκώθηκε με το τρίποντο που βρήκε ο Γειδραΐδης, βίωσε τον ενθουσιασμό της προώθησης του τρίποντου του Wade Baldwin μετά από μεγάλη έκταση. Ο Ολυμπιακός που έβρισκε ρυθμό και έπαιρνε το προβάδισμα κάθε φορά που υστερούσε στη διάρκεια του αγώνα, το επανέλαβε. Ο Ολυμπιακός, που ανέκτησε το προβάδισμα με τους τρεις πόντους του Παπανικολάου, δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Άλεκ Πίτερς και μπήκαμε στο τελευταίο τρίλεπτο ισόπαλοι 60-60. Ο Ολυμπιακός που δεν άφησε τους γηπεδούχους να προηγηθούν, έκανε το 60-65 και έδωσε τάιμ άουτ στους γηπεδούχους. Πήρε το πρώτο επιθετικό ριμπάουντ του αγώνα με ενάμιση λεπτό να απομένει, ο Ολυμπιακός τελείωσε αυτό το επιθετικό ριμπάουντ με ένα τρίποντο και πήρε ένα σερί 10-0 και απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα για τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε εκτός έδρας την Μπίττσι Μπασκόνια στο ματς όπου δύο ομάδες, που φιλοδοξούσαν τη νίκη για τέσσερα ματς, αντιμετώπισαν η μία την άλλη στην EuroLeague. 62-72 ηττήθηκε και τελείωσε την επιθυμία του για νίκη.