Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας ποδοσφαίρου για πρώτη φορά μετά από οκτώ χρόνια

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος οκτώ χρόνια αργότερα νικώντας τον ΠΑΟΚ με 1-0 χάρη σε πέναλτι που έδωσε ο Αίτορ Κανταλαπιέδρα στο 34ο λεπτό.

Ωστόσο, ο αγώνας θα μείνει στη μνήμη με μαζικό καυγά μεταξύ οπαδών και των δύο ομάδων πριν τον αγώνα, συγκρούσεις με την αστυνομία, καθώς και στιγμές παρωδίας σε σοβαρά επεισόδια του αγώνα, που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Στάδιο «Σπύρος Λουίς» στην Αθήνα. . Διαιτητής του αγώνα κλήθηκε ο Αντόνιο Ματέου Λάος από την Ισπανία.

«Δεν αλλάζει τίποτα στο ελληνικό ποδόσφαιρο, όσα χρόνια κι αν περάσουν», έγραψε μετά το τέλος του αγώνα ο δημοσιογράφος Γιώργος Στασινόπουλος της δημοφιλούς εφημερίδας Foss. Το πέναλτι στο 34′ δόθηκε αρκετά αυταρχικά από τον Ματέου Λάος, που περιόρισε κατά πολύ τις διαμαρτυρίες. Και κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το 19ο κύπελλο της ιστορίας του και το πρώτο μετά από οκτώ χρόνια.

Ήταν ένας τελικός που σημαδεύτηκε από σκοτεινά επεισόδια τσακωμών μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων, που ξεκίνησε με καθυστέρηση 32 λεπτών καθώς τέθηκαν σε αναβολή για άλλα 25 λεπτά μετά το γκολ του Παναθηναϊκού. Ένα φινάλε που είναι ένα θαύμα που ξεκίνησε και τελείωσε. Δακρυγόνα, κεραυνοί, βράχοι και συγκρούσεις έκλεψαν την παράσταση σε άλλη κατεύθυνση και παραλίγο να οδηγήσουν σε τραγωδία. Το γεγονός ότι το παιχνίδι ξεκίνησε με 32 λεπτά καθυστέρηση καθώς οι οπαδοί ηρεμούσαν φάνηκε να επηρεάζει τους παίκτες και οι δύο ομάδες έδειχναν αρκετά αδέξιες και δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν αξιοπρεπείς επιθέσεις.

Σιγά σιγά ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλύτερα και με την πρώτη αξιοπρεπή ευκαιρία ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι για φάουλ του Βιερίνια στον Μιάτ Γκασίνοβιτς. Μετά από διαβούλευση με τους συναδέλφους του στην αίθουσα βοήθειας βίντεο, ο Λάος δέχθηκε το πέναλτι και ο Αϊτόρ σκόραρε. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί ξανά λόγω ταραχών και ο επιθετικός χτυπήθηκε με πέτρα στο χέρι από οπαδό.

Μόλις στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ πήρε την πρώτη ευκαιρία, αλλά ο τερματοφύλακας Μπρινιόλι απέκρουσε. Τα πρώτα 20 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν για τον Παναθηναϊκό και μετά το 65ο λεπτό ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε αρκετές αλλαγές που είχαν ευεργετική επίδραση. Ο ρεζέρβε Σβάμπ, μαζί με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς, θα μπορούσαν να δώσουν ένα καθοριστικό χτύπημα για το 1-1. Στην κεφαλιά του Σβάμπ Κότσιρα στάθηκε στη γραμμή του τέρματος και σούταρε και σε αυτή του Ζίβκοβιτς ο τερματοφύλακας έδειξε κλάση και έσωσε.