Ο Alexander Zverev αποχαιρετά το Australian Open στον τέταρτο γύρο

Ολοκληρώθηκαν οι περισσότεροι αγώνες στην πρωινή περίοδο της Day 7 του τουρνουά που διεξάγεται στη Μελβούρνη της Αυστραλίας.

Ο Γερμανός Ζβέρεφ, 3ος, ο οποίος κέρδισε ένα χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο του 2020, αποχαιρέτησε το τουρνουά μετά από μια εκπληκτική εμφάνιση απέναντι στον 14ο φύλο, Ντένις Σαποβάλοφ.

Ο Καναδός Shapovalov κέρδισε τον αντίπαλό του με 3-0 με σετ 6-3, 7-6 και 6-3 και έφτασε στα προημιτελικά.

Ο έξι σπόρος Ισπανός Ραφαέλ Ναδάλ, ένα από τα φαβορί των τουρνουά, ο οποίος έχει 20 πρωταθλήματα Γκραν Σλαμ στην καριέρα του, κέρδισε τον αντίπαλό του στο πρώτο σετ απέναντι στον 69ο της βαθμολογίας Γάλλο Αντριάν Μαναρίνο και έκανε όνομα ανάμεσα στους 8 τελευταίους τενίστες. . .

Ο Ναδάλ, ο οποίος κέρδισε το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ με 7-6 με σκορ 16-14, κέρδισε τον αντίπαλό του με 3-0 με περαιτέρω σετ με 6-2 μετά από 2 ώρες και 40 λεπτά αγώνα και αντιμετώπισε τον Σαποβάλοφ στο προημιτελικά. .

ΟΙ ΑΓΑΠΕΣ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΚΚΑΡΙ ΜΠΑΝΤΟΣΑ

Απροσδόκητα αποτελέσματα υπήρξαν και στην κατηγορία των ελεύθερων γυναικών. Η 21η Αμερικανίδα Τζέσικα Πέγκουλα κέρδισε την 5η Μαρία Σάκκαρη από την Ελλάδα με 2-0 με 7-6 και 6-3 σετ και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Η Μάντισον Κις των Ηνωμένων Πολιτειών, νούμερο 51 στον κόσμο, κέρδισε με 2-0 την Ισπανίδα Paula Badosa με σετ 6-3 και 6-1 και πέρασε χωρίς δυσκολία στον επόμενο γύρο.

Η τέταρτη Τσέχα Barbora Krejcikova κέρδισε τη Λευκορωσίδα Victoria Azarenka, η οποία κέρδισε τους τίτλους Australian Open το 2012 και το 2013, με 2-0 μετά από 6-2 σετ και έγινε αντίπαλος του Keys στον προημιτελικό.