Ο Simon Antoni Ivanov με 2 νίκες στο Greece – Sport

Simon Anthony Ivanov

Φωτογραφία: Sofia Open

Ο Simon Antoni Ivanov κέρδισε δύο τουρνουά σκληρού τένις στο Ηράκλειο (Ελλάδα) με έπαθλο 15.000 $.

Ο 21χρονος Βούλγαρος έφτασε στα προημιτελικά του απλού αφού κέρδισε με 4-6, 6-1, 7-5 τον Γερμανό Κάι Λέμστρα, «χαρούμενος χαμένος» των προκρίσεων μετά το 2:17 αγώνα.

Ο Ιβάνοφ έχασε το πρώτο σετ μετά το σερί τριών αγώνων του αντιπάλου, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν έδωσε πολλές ευκαιρίες στον Γερμανό. Στο αποφασιστικό τρίτο σετ, ο Βούλγαρος αρχικά έχασε το προβάδισμα 3-0, αλλά στη συνέχεια οδήγησε άλλο ένα σερί τριών αγώνων για να θριάμβευσε.

Κερδίζει λοιπόν 2 βαθμούς για την παγκόσμια κατάταξη και 438 δολάρια και για μια θέση στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει την όγδοη Kelsey Stevenson (Καναδάς).

Στη συνέχεια, στο διπλό, ο Ivanov και ο Hoon Keith Won (Κίνα) προκρίθηκαν στα ημιτελικά αφού νίκησαν τους κορυφαίους του μοτίβου Julian Cash και Mark Whitehouse (Ηνωμένο Βασίλειο) με 6:3, 3:6, 11-9.

Για μια θέση στον τελικό θα συναντήσουν τον Αυστραλό Νο 4 Τζέις Φρόουλι και Ομάρ Τζαζίκα.

Έργα για τη δημοσίευση: Lyubomir Todorov