(ΣΥΝΟΨΗ) Αποτέλεσμα αγώνα Sivasspor – Trabzonspor: 1-1 – Trabzonspor (TS)

Καλεσμένη της Σίβασπορ στο ματς της 21ης ​​εβδομάδας ήταν η Τραμπζονσπόρ που έσκασε σαν θύελλα στο πρωτάθλημα υπό την διοίκηση του Αμπντουλάχ Αβτζί. Μπαίνοντας στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος με τη νίκη της Yeni Malatyaspor με 1-0 στον αγωνιστικό χώρο, οι γίγαντες της Μαύρης Θάλασσας δεν ήθελαν να χάσουν 3 βαθμούς στο δρόμο τους προς το πρωτάθλημα, κατακτώντας 3 βαθμούς στο δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι. Ο Yiğidolar, ο οποίος τελείωσε την επιθυμία του για νίκη 2 αγώνων μακριά από την Konyaspor την περασμένη εβδομάδα, ήθελε να ανατρέψει τον ισχυρό αντίπαλό του και να κερδίσει ένα σερί.

Και οι δύο ομάδες έπαιξαν καλά στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Η Σίβασπορ προηγήθηκε με 1-0 χάρη στο γκολ του Λέκε Τζέιμς στο 20ο λεπτό. Η απάντηση της Τραμπζονσπόρ σε αυτό το γκολ ήταν γρήγορη. Στο 24′ ο Abdülkadir Ömür έφερε την ομάδα του στα ίσια.

Η χιονόπτωση ήταν αποτελεσματική στο δεύτερο ημίχρονο. Κάτω από έντονη χιονόπτωση και οι δύο ομάδες έψαξαν να βρουν ένα γκολ στο αντίπαλο τέρμα, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ που έψαχναν. Δεν σημειώθηκαν άλλα γκολ στον αγώνα και η κορυφαία Τραμπζονσπόρ πήρε προβάδισμα 1 πόντου από τη Σίβασπορ.

λεπτό του παιχνιδιού

2′ Η Σίβασπορ ήρθε αποτελεσματικά. Η μπάλα στάλθηκε στην περιοχή του πέναλτι στο κόρνερ που χρησιμοποιήθηκε από την αριστερή πτέρυγα. Η άμυνα της Τραμπζονσπόρ τράβηξε την μπάλα πίσω με δέρμα. Ο Erdoğan Yeşilyurt έδιωξε την μπάλα έξω από την περιοχή του πέναλτι, αλλά η μπάλα έφυγε μακριά.

5′ Η Τραμπζονσπόρ πήγε πολύ κοντά στο γκολ. Ο Έλληνας ποδοσφαιριστής των μπλε της Βουργουνδίας, Μπακασέτας, έκανε το σουτ του από τα 35 περίπου μέτρα, η μπάλα πέρασε λίγο στενά.

6′ Ο αγώνας διακόπηκε και τιμήθηκε η μνήμη του Ahmet Çalik, ο οποίος φόρεσε το νούμερο 6 της Konyaspor και πέθανε πρόσφατα σε τροχαίο.

16′ Στην επίθεση της Σίβασπορ, ο Πέδρο Ενρίκε μπήκε στην περιοχή του πέναλτι από την αριστερή πτέρυγα και έστειλε την πάσα του από το έδαφος. Η μπάλα που αναπηδούσε έμεινε μπροστά στον Μάρεκ Χάμσικ. Καθώς ο Χάμσικ έλεγχε την μπάλα, οι παίκτες της Σίβασπορ περίμεναν πέναλτι νομίζοντας ότι έπαιζαν με τα χέρια τους, αλλά ο διαιτητής Μέτε Καλκαβάν είπε «Παίζω».

ΣΚΟΠΟΣ | 20′ Η Σίβασπορ προηγείται με 1-0 χάρη στο γκολ του Λέκε Τζέιμς. Ο Ερντογάν Γεσιλιούρτ στα δεξιά έστειλε στη μέση του πέναλτι. Ο τερματοφύλακας Uğurcan προσπαθούσε να βγει και να πάρει την μπάλα πίσω, αλλά αστόχησε. Ο Λέκε Τζέιμς έστειλε την μπάλα δίπλα του στην κενή εστία και έβαλε την ομάδα του μπροστά με 1-0.

ΣΚΟΠΟΣ | 24′ Η Τραμπζονσπόρ έκανε το 1-1 με τον Abdülkadir Ömür. Ο Abdulkadir Ömür, ενθουσιασμένος από την ενδιάμεση πάσα πίσω από την άμυνα, αντιμετώπισε τον τερματοφύλακα Ali Şasal Vural. Ο ποδοσφαιριστής της εθνικής έφερε την ισοπαλία στην ομάδα του με ένα χτύπημα από το έδαφος και απάντησε στο γκολ της Σίβασπορ 4 λεπτά αργότερα.

28′ Η Σίβασπορ ήρθε αποτελεσματικά. Ο Πέδρο Ενρίκε μπήκε με τη μπάλα από την αριστερή πλευρά. Έδωσε την πάσα του στην περιοχή του πέναλτι. Ο Özkan Yiğiter, που ήρθε από πίσω, έκανε το σουτ του, η μπάλα που άγγιξε την άμυνα έμεινε στα γόνατα του Uğurcan.

29′ Οι Μπλε της Βουργουνδίας έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ. Ο λίμπερο της Σίβασπορ, Οζκάν Γιγκίτερ, ο οποίος πριν από ένα λεπτό δημιούργησε κίνδυνο στην αντίπαλη εστία, έκανε λάθος πάσα στο τόξο του πέναλτι. Ο Μπακασέτας μάζεψε την μπάλα ευκαιριακά. Ο Έλληνας ποδοσφαιριστής Αύτα σούταρε την μπάλα από πλάγια.

31′ Η Τραμπζονσπόρ έψαξε ξανά για γκολ στο Κάστρο Σίβας. Ο Κορνήλιος κατέβασε τη μπάλα που έστειλε ψηλά στην περιοχή του πέναλτι της Σίβασπορ. Ο Έντιν Βίσκα, η νέα μεταγραφή των μπλε της Βουργουνδίας, σκόραρε κατά την άφιξή του, αλλά η μπάλα πήδηξε στο δοκάρι και βγήκε αύτα.

42′ Η Τραμπζονσπόρ για άλλη μια φορά έφτασε πολύ κοντά στο γκολ. Αυτή τη φορά ο Hüseyin Türkmen που βγήκε με την μπάλα από την άμυνα, μπήκε μπροστά στην περιοχή του πέναλτι κλέβοντας τους 2 αντιπάλους του, έκανε το σουτ του την τελευταία στιγμή, ο Ali Şasal άρπαξε την μπάλα.

50′ Η Τραμπζονσπόρ έπαιξε αποτελεσματικά με τον σταρ ποδοσφαιριστή Μάρεκ Χάμσικ. Παίζοντας τον αντίπαλό του έξω από την περιοχή του πέναλτι, ο Χάμσικ είδε το γκολ και έκανε το σουτ του. Η μπάλα έφυγε λίγο.

56′ Η Σίβασπορ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ. Η Τραμπζονσπόρ έχασε την μπάλα φεύγοντας από τη Βίσκα. Ο Αχμέτ Ογκούζ βρήκε τη μπάλα πέρα ​​από τη Σίβασπορ. Έβαλε ένα δυνατό σουτ από περίπου 35 μέτρα, ο τερματοφύλακας Uğurcan Çakır έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ την τελευταία στιγμή.

60′ Λόγω της έντονης χιονόπτωσης στο Σίβας, ο διαιτητής Μέτε Καλκαβάν κάλεσε τους διαιτητές στον αγωνιστικό χώρο για να καθαρίσουν τις γραμμές κάτω από το χιόνι και σταμάτησε τον αγώνα.

64′ Αφού άνοιξαν οι γραμμές, το παιχνίδι συνεχίστηκε από εκεί που σταμάτησε.

65′ Η Σίβασπορ δημιούργησε κίνδυνο στο κάστρο της Τραμπζονσπόρ. Ο Κερέμ Ατακάν Κεσγκίν σούταρε από τη δεξιά διαγώνιο έξω από την περιοχή του πέναλτι και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω.

73′ Η Τραμπζονσπόρ πήγε πολύ κοντά στο γκολ. Αντιμέτωπος με τον τερματοφύλακα με την μπάλα να στέλνεται πίσω από την άμυνα, ο Γιουσούφ Ερντογάν έκανε το σουτ για λογοκλοπή. Καθώς η μπάλα κατευθύνθηκε προς την εστία, ο Σάμπα Καμάρα της Σίβασπορ απέφυγε τον μεγάλο κίνδυνο βγάζοντας τη μπάλα στη γωνία, η οποία την τελευταία στιγμή μπήκε με κεφαλιά στο τέρμα.

89′ Ο Abdullah Avcı στάλθηκε στις εξέδρες με κόκκινη κάρτα επειδή μπήκε στον αγωνιστικό χώρο καθώς αντέδρασε στον διαιτητή Μέτε Καλκαβάν.

STAT: Νέα 4 Σεπτεμβρίου

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Mete Kalkavan (xx), Erdinç Sezertam (xx), Süleyman Özay (xx)

DEMIR GROUP SİVASSPOR: Ali Şasal (xxx) – Ahmet (xx), Caner (xx), Camara (xx), Uğur (xxx), Özkan (xxx), Cofie (xx), Kerem Atakan (xxx), Erdoğan (xxx), Henrique (xx) ) ) ) (Ελάχ. 77 Kayode x), Τζέιμς (xx) (Ελάχ. 83 Yatabare)

TRABZONSPOR: Uğurcan (xx), Peres (xx), Hüseyin (xx), Hugo (xxx), Denswil (xx), Visca (xx), Dorukhan (xx) (Min.68 Berat xx), Hamsik (xx) (Ελάχ. 80 ) Yunus), Abdulkadir Omur (xxx) (Min.46 Yusuf xx), Bakasetas (xx), Cornelius (x) (Min.84 Koita)

ΣΤΟΧΟΙ: ελάχ. 20 Τζέιμς (Demir Grup Sivasspor) – Ελάχ. 24 Abdulkadir (Trabzonspor)

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: ελάχ. 89 Abdullah Avci (TD) (Trabzonspor)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Henrique, Ozkan (Demir Grup Sivasspor) – Hüseyin (Trabzonspor)