τελευταία νέα | Ο Νόβακ Τζόκοβιτς κατακτά τον 6ο τίτλο του στο Όπεν της Ρώμης

Ρώμη Στον τελικό του Tennis Open στο ατομικό ανδρών, ο νούμερο 1 του κόσμου Σέρβος τενίστας Νόβακ Τζόκοβιτς κέρδισε τον νούμερο 5 του κόσμου Στέφανο Τσιτσιπά με 2-0 με 6-0 και 7-6(5) σετ. ΡώμηΚατέκτησε το 6ο του πρωτάθλημα σε

Foro Italico στην πρωτεύουσα άθλημα Με τους τελικούς αγώνες ολοκληρώθηκε το τουρνουά που διεξήχθη φέτος για 79η φορά στα χωμάτινα γήπεδα του Complex.

ΡώμηΤο νούμερο 1 του κόσμου, ο Σέρβος τενίστας Τζόκοβιτς, ο οποίος έφτασε στον 12ο τελικό του απλού ανδρών, συνάντησε το νούμερο 5 του κόσμου τον Τσιτσιπά στον αγώνα στο κεντρικό γήπεδο.

Στο πρώτο σετ του τελικού αγώνα, που διήρκησε συνολικά 1 ώρα και 36 λεπτά, ο Τζόκοβιτς έκανε μπρέικ σερβίς 3 φορές καθώς ο Έλληνας αντίπαλος δυσκολεύτηκε να μπει στο παιχνίδι και κέρδισε το σετ με 6-0.

Ξεκινώντας καλά το δεύτερο σετ και προηγήθηκε για ένα διάστημα με 4-1, ο Τσιτσιπάς έσπασε το σερβίς του στον Τζόκοβιτς στο 9ο game. Όταν οι δύο ρακέτες κέρδισαν τα υπόλοιπα σερβίς γκέιμ, έγινε tie-break για να αναδειχθεί ο νικητής του σετ. Ο Τζόκοβιτς, ο οποίος επικράτησε του αντιπάλου του με 7-5 στο τάι μπρέικ, κέρδισε το δεύτερο σετ με 7-6(5) και έφτασε στο 6ο πρωτάθλημα στο Όπεν της Ρώμης.

Ο Τζόκοβιτς, ο οποίος έπαιξε τον τελικό τα τελευταία 4 χρόνια στη Ρώμη, έχει στέψει δύο από αυτούς τους 4 τελικούς με κύπελλα.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που πήρε την τελευταία ευκαιρία για πρώτη φορά στην Ιταλία, δεν μπόρεσε να πετύχει το αναμενόμενο αποτέλεσμα απέναντι στο νούμερο 1 του κόσμου.

Στην ομιλία του στην τελετή απονομής, ο Τζόκοβιτς είπε: “Αυτό το έδαφος ήταν πάντα ξεχωριστό για μένα και με βοήθησε να φτάσω στην καλύτερή μου φόρμα πολλές φορές. Νιώθω όλη την ενέργεια αυτής της πόλης, το κοινό συμβάλλει επίσης στα αποτελέσματά μου. ” που αναφέρθηκαν.