Τουρκία 63-81 Ελλάδα (Αποτέλεσμα αγώνα)

Εθνική ομάδα μπάσκετ ανδρών έχασε από την Ελλάδα με 81-63 στον ημιτελικό αγώνα του Ολυμπιακού Προκριματικού Τουρνουά της FIBA ​​στον Καναδά.

Κρίσιμη πρόκληση 12 γιγάντων ανδρών TVN μεταδίδεται ζωντανά στις οθόνες.

Με το αποτέλεσμα η Τουρκία αποχαιρέτησε τα ημιτελικά προκριματικά, ενώ η Ελλάδα πέρασε στον τελικό.

Δικαίωμα συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες Τόκιο 2020 θα έχει η ομάδα που θα κερδίσει τον τελευταίο αγώνα μεταξύ Ελλάδας και Τσεχίας αύριο.

Ξεκινώντας αποτελεσματικά τον αγώνα, η Τουρκία προηγήθηκε με 9-2 στο τρίτο λεπτό με πόντους των Furkan Korkmaz και Ersan İlyasova. Η εθνική ομάδα προηγήθηκε διψήφιο στο 7ο λεπτό με πόντους που σημείωσε ο Alperen Şengün από τη γραμμή των ελεύθερων βολών απέναντι στην Ελλάδα, ο οποίος δεν μπόρεσε να οργανωθεί στην επίθεση και σούταρε πολλές φορές: 15-4. Με τη συμβολή των Alperen και Buğrahan Tuncer στο εναπομείναν τμήμα, η εθνική ομάδα Α είχε καλή απόδοση από την αρχή μέχρι το τέλος και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο μπροστά με 22-8.

Ενισχύοντας την άμυνά της και καλύτερα οργανωμένη επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ελλάδα μείωσε στους 6 πόντους στο 14ο λεπτό, με τον Λαρεντζάκη να παίρνει το γκολ: 25-19. Παρά το γεγονός ότι η πλειοψηφία τους αύξησε τη διψήφια διαφορά με τους πόντους που βρήκαν στη γραμμή των ελεύθερων βολών, η εθνική ομάδα που παρέμεινε σε χαμηλό ποσοστό στις εξωτερικές βολές, βρίσκεται στο δρομάκι 34-27 στα αποδυτήρια.

Αφού έκανε απλά λάθη στις αρχές της τρίτης περιόδου, η Ελλάδα έπιασε ένα σερί 10-0 κόντρα στην Τουρκία και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 23ο λεπτό: 34-37. Η Ελλάδα, αντιμέτωπη με την εθνική ομάδα, που δεν μπορούσε να κάνει ό,τι ήθελε σε άμυνα και επίθεση, αύξησε τη διαφορά σε διψήφιο ποσοστό στο ξεκίνημα του 29ου λεπτού με τη συμβολή 4 παικτών: 39 -49. Αν και η Α’ Εθνική ομάδα μπάσκετ έκλεισε τη διαφορά σκοράροντας 8 πόντους σε 58 δευτερόλεπτα στο τελευταίο λεπτό, η Ελλάδα μπήκε στην τελική περίοδο με 51-47 μπροστά.

Αν και η Τουρκία μείωσε στον ένα πόντο με το ακριβές σουτ του Φουρκάν Κορκμάζ στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, η Ελλάδα μεγάλωσε τη διαφορά με τους Καλάθη και Σλούκα να κυριαρχούν στο παιχνίδι και να σκοράρουν διαδοχικά και κέρδισαν το παιχνίδι με 81-63.

Σημαντικό ρόλο στη νίκη έπαιξαν ο Νικ Καλάθης που πέτυχε 18 πόντους στην Ελλάδα και ο Κώστας Σλούκας με 15. Ο Φουρκάν Κορκμάζ σημείωσε 20 πόντους στην Τουρκία.

Σαλόνι: Victoria Memorial Arena

Διαιτητές: Antonio Conde (Ισπανία), Steven Anderson (Ηνωμένες Πολιτείες), Boris Krejic (Σλοβενία)

Τουρκία: Doğuş Özdemiroğlu 2, Furkan Korkmaz 20, Cedi Osman 4, Ersan İlyasova 6, Ömer Faruk Yurtseven 2, Alperen Şengün 12, Sertaç Şanlı 2, Buğrahan Tuncer 8, Melih Mahmutoglu 7

Ελλάδα: Καλάθης 18, Σλούκας 15, Μήτογλου 10, Γιαννόπουλος 4, Παπαγιάννης 14, Αντετοκούνμπο 2, Χρυσικόπουλος, Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14

1. Περίοδος: 22-8

Κύκλωμα: 34-27

3. Περίοδος: 47-51