Το Aydın BB εκμεταλλεύτηκε – TRT Spor

Το Aydın Metropolitan Belediyespor νίκησε τη ρουμανική ομάδα CSM Lugoj με 3-2 στους προημιτελικούς του πρώτου γύρου του CEV Challenge Cup.

Το Aydın Metropolitan Belediyespor αντιμετώπισε τον εκπρόσωπο της Ρουμανίας CSM Lugoj στον πρώτο αγώνα των προημιτελικών του CEV Challenge Cup.

Τον αγώνα συντόνισαν οι Volodymyr Bosenko (Ουκρανία) και Ιωάννης Ιωαννίδης (Ελλάδα).

Η CSM Lugoj κέρδισε το πρώτο σετ με 28-26 στον αγώνα που έγινε στο Mimar Sinan Sports Hall. Η μητροπολιτική Belediyespor του Aydın κέρδισε το δεύτερο σετ με 25-16 και κέρδισε το τρίτο σετ με 25-16, παίρνοντας προβάδισμα 2-1 στα σετ. Το CSM Lugoj κέρδισε το τέταρτο σετ με 25-22 και ισοφάρισε 2-2 σε σετ. Το Aydın Metropolitan Belediyespor κέρδισε το τελικό σετ με 15-10 και νίκησε τη ρουμανική ομάδα CSM Lugoj με 3-2.

Τόπος διεξαγωγής: Mimar Sinan

Διαιτητές: Sadettin Deneri, Arzu Uzatoz

Metropolitan Belediyespor Aydın: Szakmary, Ergül Eroğlu, Emine Arıcı, Güldeniz Önal, Aslıhan Kılıç, Nicoletti (Eylül Akarçeşme, Melis Yılmaz, Pelin Özkılıçcı, Duygu Stevenson,

CSM Lugoj: Φιλίπας, Σρέντιτς, Μπαράκοβα, Πόπα, Τσανάκ, Σέλιτς (Πόποβιτς, Γκεμανάριου, Στρατσινέσκου, Ντουμπράβκα, Σακράτζια)

Σετ: 26-28, 25-16, 25-16, 22-25, 15-10

Διάρκεια: 130 λεπτά (34, 24, 25, 29, 18)