Τυφώνας Bahçeşehir – Αθλητικά νέα της τελευταίας στιγμής

Η ομάδα μπάσκετ του πανεπιστημίου Bahçeşehir, η οποία κέρδισε το Ευρωπαϊκό Κύπελλο FIBA ​​την περασμένη εβδομάδα νικώντας την KK Mornar Bar και εξασφάλισε την έξοδο από τον Όμιλο Ε, κέρδισε χθες τον ελληνικό εκπρόσωπο Ηρακλή BC με 86-66 και τερμάτισε 5 στα 5. Αν και ο Ιρακλής ξεκίνησε το παιχνίδι Καλά Εξωτερικά σουτ Τζαμάλ Τζόουνς Red Dragons πρώτο τρίμηνο 24-19 έπαιξε πρωταγωνιστικό ρόλο στο κλείσιμο του ανώτερου. Ο εκπρόσωπος μας, που συνέχισε το αποτελεσματικό του παιχνίδι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήγε στα αποδυτήρια. 45-34 πριν την τελευταία βάρδια 62-47’λικ μπήκε με το σκορ. Καθώς η Bahçeşehir ξεκίνησε αυτό το τμήμα με ένα σερί 10-0 και ανέβασε το σκορ σε 72-47, ο Ηρακλής ζήτησε τάιμ-άουτ με 8 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Διατηρώντας το πλεονέκτημά τους στην υπόλοιπη κατηγορία, οι Red Dragons κέρδισαν με 86-66 και διατήρησαν τον αήττητο τίτλο τους στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο FIBA. Πρώτος σκόρερ του αγώνα, σημειώνοντας 18 πόντους Muhammed Baygül συνέβη. Ο Solomon σημείωσε 12 πόντους, ο Bentil και ο Erkan σημείωσαν από 11 ο καθένας.

ΕΡΝΑΚ: ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΝΤΕ ΠΕΝΤΕ
Ο προπονητής του κολλεγίου BAHÇEŞEHIR, Erhan Ernak, έκανε τις ακόλουθες δηλώσεις μετά τον αγώνα: “Πρώτα απ’ όλα, σήμερα είναι μια ξεχωριστή μέρα για εμάς. Τιμώ τον ιδρυτή της Δημοκρατίας μας, τον μεγάλο ηγέτη Μουσταφά Κεμάλ Ατατούρκ, με σεβασμό και ευγνωμοσύνη. Αν και 83 χρόνια έχουν περάσει, το φως του συνεχίζει να λάμπει στον δρόμο μας. Όσο για το παιχνίδι, φυσικά, είναι πολύ σημαντικό να κάνουμε πέντε στα πέντε στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο FIBA. Η ηγεσία μας με αυτή τη νίκη εγγυόμαστε. οι παίκτες μου Συγχαρητήρια.”