Φενερμπαχτσέ Μπέκο 94-80 Ολυμπιακός – Αθλητικός Όμιλος Φενερμπαχτσέ

Η ανδρική ομάδα μπάσκετ της Φενερμπαχτσέ Μπέκο υποδέχθηκε τον Έλληνα εκπρόσωπο του Ολυμπιακού στον αγώνα της 20ης εβδομάδας της EuroLeague της Turkish Airlines. Η ομάδα μας που κέρδισε τον αγώνα με 94-80 πήρε την όγδοη νίκη της.

Σκόρερ του αγώνα ήταν ο Μελίχ Μαχμουτόγλου με 17 πόντους. Στη νίκη συνέβαλαν επίσης οι Achille Polonara 15, Dyshawn Pierre 14, Devin Booker 12, Pierre Henry και Marko Guduric με 11 πόντους έκαστος.

Ο γενικός μας γραμματέας Burak Çağlan Kızılhan και τα μέλη του διοικητικού μας συμβουλίου Sertaç Komsuoğlu και Özgür Özaktaç παρακολούθησαν επίσης τον αγώνα που διεξάγεται στο Ülker Sports and Event Hall.

Πριν από τον αγώνα, ο αρχηγός μας, Μελίχ Μαχμούτογλου, αντάλλαξε φανέλες για να σεβαστεί το μπάσκετ με τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος έπαιξε σημαντικό ρόλο στις ιστορικές επιτυχίες που σημειώθηκαν με την κίτρινη και σκούρα μπλε φανέλα μας, η οποία αποτελεί σημαντικό μέρος της κίτρινης κληρονομιάς μας. φορέθηκε για 5 σεζόν.

Η ομάδα μας είναι μια δεκάρα μια ντουζίνα. Με πέντε ξεκίνησαν οι Ahmet Düverioğlu, Achille Polonara, Şehmus Hazer, Dyshawn Pierre, Pierria Henry.

Στο παιχνίδι, που ξεκίνησε με καλή άμυνα, η ομάδα μας προηγήθηκε με 6-2 στα πρώτα 4,5 λεπτά και έμεινε 6-7 πίσω από το τηλεοπτικό τάιμ άουτ (04:44). Επιστρέφοντας από την ανάπαυλα με τα καλάθια των Πολονάρα και Πιερ, η Φενερμπαχτσέ Μπέκο έχασε τον ρυθμό της στο τελευταίο τμήμα και η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 11-17.

Η Φενέρμπαχτσε Μπέκο, που ξεκίνησε με πολλή ενέργεια το δεύτερο ημίχρονο, πήρε το πλεονέκτημα με τα καλάθια των Ανρί και Μετεκάν. 18-17. Στο παιχνίδι όπου το τηλεοπτικό διάλειμμα ήταν 20-22, η ομάδα μας ήταν αποτελεσματική με τον Dyshawn Pierre κάτω από το καλάθι, ενώ η ελληνική ομάδα σημείωσε πόντους με εξωτερικά σουτ σε αυτό το τμήμα. Στο τελευταίο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, η Φενερμπαχτσέ Μπέκο πήρε το πλεονέκτημα με τους Μελίχ και τον Πολονάρα με τρεις πόντους και ο αντίπαλος έκανε ρεπό. Ενώ ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπαρτζώκας ήταν εκτός αγώνα με δύο σερί τεχνικές βλάβες στο τάιμ άουτ, πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 36-39.

Η Φενερμπαχτσέ Μπέκο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με το υψηλό ποσοστό των Σέχμους, Μπούκερ και Πολονάρα στα εκτός έδρας σουτ και ανέβασε το προβάδισμα στους 6 πόντους: 50-44. Μετά από ένα σερί 8-0 του Ολυμπιακού, το τηλεοπτικό τάιμ-άουτ ήταν 55-54 (03:38). Η Φενέρμπαχτσε Μπέκο, που υποχρέωσε τον αντίπαλο σε ανατροπές με τη δυνατή του άμυνα μετά το τάιμ άουτ, έκανε το 61-54 με 5 πόντους που πέτυχε ο Γκούντουριτς. Μετά από αμοιβαίους πόντους, η τελευταία περίοδος σημειώθηκε με σκορ 66-59.

Η Φενερμπαχτσέ Μπέκο, που διεύρυνε το προβάδισμα σε διψήφιο αριθμό (69-59) στην τέταρτη περίοδο με τα τρίποντα του Γκούντουριτς, αύξησε το προβάδισμα στους 15 πόντους με τους Φλόιντ και Μετεκάν και πήρε το προβάδισμα 74-59 στο τηλεοπτικό διάλειμμα (08:12 ). Η ομάδα μας, η οποία έδειξε πολύ αποτελεσματική απόδοση σε επίθεση και άμυνα στη συνέχεια του αγώνα, κέρδισε τον αγώνα με 94-80.

Φωτογραφίες: Atilla Sertbakan