12 γίγαντες άνδρες δεν έδωσαν ευκαιρία στη Βρετανία

AA

Μια εθνική ομάδα μπάσκετ ανδρών κέρδισε τη Μεγάλη Βρετανία με 84-67 στον δεύτερο αγώνα του Ομίλου Β των ευρωπαϊκών προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο FIBA ​​2023.

Η Μεγάλη Βρετανία προηγήθηκε με 10-8 στο 5ο λεπτό του αγώνα, που ξεκίνησε με διχόνοια. Η Μεγάλη Βρετανία χρησιμοποίησε καλά το πίσω γήπεδο απέναντι στην εθνική ομάδα, η οποία υπέπεσε σε αρκετά επιθετικά λάθη και αύξησε το προβάδισμα στους 13 πόντους (23-10) στο 8ο λεπτό με το καλάθι του Λαουτιέ- Ογκουνλέι. Αξιοποιώντας καλά το χρυσό δοχείο με τον Metecan Birsen στο υπόλοιπο τμήμα, η εθνική ομάδα μείωσε στους 7 πόντους στο τέλος της 1ης περιόδου: 16-23.

Στη δεύτερη περίοδο του αγώνα, η εθνική ομάδα μείωσε το ρυθμό απέναντι στον αντίπαλό της, που απαρτιζόταν από αθλητικούς παίκτες, και μείωσε τις ανατροπές με πιο ελεγχόμενες επιθέσεις. Γυρίζοντας καλά την μπάλα και πιάνοντας το δεξί σουτ, η εθνική προηγήθηκε με 25-23 στο 13′ με τρίποντο του Μπουγκραχάν. Η εθνική ομάδα που άρχισε να παλεύει με την επιφανειακή άμυνα της Βρετανίας και στράφηκε ξανά σε βιαστικές βολές, δεν μπόρεσε να σταματήσει το καλάθι του Olaseni στο 16′ και το s’ αναδιπλώθηκε με 32-27. Η Τουρκία, που ανέκαμψε χάρη στο αποτελεσματικό επιθετικό και αμυντικό παιχνίδι του Λάρκιν, ισοφάρισε σε 35-35 στο 19′ με το καλάθι του Μελίχ. Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα έληξε ισόπαλο 37-37.

Σημειώνοντας 5 πόντους στα πέναλτι, η εθνική ομάδα είχε το πλεονέκτημα 42-37 στο 22ο λεπτό. Η εθνική ομάδα, που δεν έδωσε εύκολη ευκαιρία στους αντιπάλους της με την άμυνα των γηπεδούχων της, ήταν καλά οργανωμένη ειδικά με την Buğrahan και αύξησε το προβάδισμα στους 14 πόντους (60-46) στο 27ο λεπτό με το καλάθι του Μελίχ. Δυσκολεύτηκε να συγκεντρωθεί στο τελευταίο επεισόδιο, όπου ο Muhsin αποκλείστηκε με πέντε φάουλ και ο Furkan πήρε το τέταρτο φάουλ, η εθνική ομάδα προηγήθηκε με 60-54 στην τρίτη περίοδο, αν και δεν μπόρεσε να σταματήσει τους πόντους του αντιπάλου του.

Συνεχίζοντας να κυριαρχεί με τον Λάρκιν στην τελευταία περίοδο, η εθνική ομάδα κέρδισε τους αντιπάλους της με 84-67.

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ

Χάνοντας με 84-70 από τη Λευκορωσία στην έναρξη των ομίλων, η εθνική ομάδα είχε καλή απόδοση στο 30λεπτο κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία, όπου δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο και έφτασε μέχρι το τέλος. Οι Εθνικοί σημείωσαν την πρώτη τους νίκη στον όμιλο, επικρατώντας της Μεγάλης Βρετανίας με 84-67.

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η Μεγάλη Βρετανία, η οποία κυριάρχησε στην Ελλάδα στο πρώτο γκρουπ Β’.

Στον τρίτο αγώνα των ομίλων της εθνικής ομάδας, στις 25 Φεβρουαρίου 2022, αντιμετωπίζει την Ελλάδα εκτός έδρας. Μια εθνική ομάδα θα παίξει τον τέταρτο αγώνα της με την Ελλάδα στις 28 Φεβρουαρίου 2022.

BUĞRAHAN, LARKIN ΚΑΙ METECAN ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ

Οι Shane Larkin, Buğrahan Tuncer και Metecan Birsen έπαιξαν μεγάλο ρόλο στη νίκη της εθνικής ομάδας.

Ο Λάρκιν, που ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους, έκανε επίσης 8 ασίστ.

Ο Buğrahan που συμπεριλήφθηκε στο παιχνίδι της ομάδας σημείωσε 17 πόντους και συνέβαλε πολύ στην ομάδα του με 12 ασίστ.

Ο Μετεκάν, ο οποίος συνέβαλε με 11 πόντους στο παιχνίδι, έκανε ένα αποτελεσματικό παιχνίδι κάτω από το καλάθι με 12 ριμπάουντ.

Οι οπαδοί που γέμισαν το αθλητικό κέντρο Sinan Erdem έδωσαν μεγάλη στήριξη στην εθνική ομάδα.

Από την άλλη, στους φιλάθλους του μπάσκετ παρουσιάστηκε το Παγκόσμιο Κύπελλο της FIBA, το οποίο παρουσιάστηκε στην αθλητική αίθουσα Sinan Erdem πριν τον αγώνα.