64 μετάλλια σε 40 ημέρες των εθνικών αρσιβαρών

Ενώ οι αρσιβαρίστες της ημισέληνου κέρδισαν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα με 690 βαθμούς ανάμεσα σε 37 χώρες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ηλικιωμένων που διεξήχθη στην Αλβανία από τις 28 Μαΐου έως τις 5 Ιουνίου, η Ουκρανία ήρθε δεύτερη και η Αγγλία τρίτη στη διοργάνωση.

Οι αθλήτριες της εθνικής ομάδας γυναικών κέρδισαν 17 μετάλλια και 6 μετάλλια ανδρών στα Τίρανα. Στην Ευρώπη, οι εθνικοί αρσιβαρίστες κατέκτησαν συνολικά 23 μετάλλια, μεταξύ των οποίων 6 χρυσά, 10 ασημένια και 7 χάλκινα.

Η εθνική ομάδα κέρδισε επίσης ένα χρυσό μετάλλιο ως πρώτη στην ομάδα και ολοκλήρωσε τη διοργάνωση με 24 μετάλλια.

Οι αθλητές που έχουν κατακτήσει μετάλλια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ενηλίκων είναι:

«Şaziye Erdoğan (45 κιλά) 3 χρυσά, Muhammed Furkan Özbek (73 κιλά) 2 χρυσά, 1 χάλκινο, Nuray Güngör (64 κιλά) 1 χρυσό, 2 ασημένια, Cansu Bektaş (45 κιλά) 2 ασημένια, Dilara Narin (81 κιλά) 1 ασημένιο, 1 χάλκινο, Berfin Altun (64 κιλά) 1 ασημένιο, Yusuf Fehmi Genç (67 κιλά) 1 ασημένιο, Dilara Uçan (76 κιλά) 2 χάλκινα, Aysel Özkan (71 κιλά) 1 χάλκινο, Ferdi Mustal (61 κιλά) 1 χάλκινο, Onur Demirci (102 κιλά) 1 χάλκινο, Melike Günal (+87 κιλά) 3 ασημένια.”

17 μετάλλια, εκ των οποίων 6 χρυσά, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών Νέων που διεξήχθη στην Ελλάδα από τις 2-10 Μαΐου, η Τουρκία κατέλαβε την πρώτη θέση στον κόσμο με 604 βαθμούς στην διοργάνωση των ανδρών και κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο πλήρωμα.

Στις γυναίκες αναδείχθηκε δεύτερη στον κόσμο με 515 βαθμούς και κατέκτησε το ομαδικό ασημένιο μετάλλιο. Οι εθνικοί νέοι αρσιβαρίστες κατέκτησαν συνολικά 15 μετάλλια, εκ των οποίων 5 χρυσά, 3 ασημένια και 7 χάλκινα.

Η εθνική ομάδα κατέκτησε ένα χρυσό και ένα ασημένιο και πήγε σπίτι του με συνολικά 17 μετάλλια. Αθλητές που έχουν κερδίσει μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών Εφήβων:

«Dilara Narin (81 κιλά) 2 χρυσά, 1 ασημένιο, Onur Demirci (109 κιλά) 1 ασημένιο, Sara Yenigün (87 κιλά) 1 χάλκινο, Dilara Uçan (76 κιλά) 2 χάλκινα, Hakan Kurnaz (81 κιλά) 2 χρυσά, Aysel Özkan (71 κιλά) 1 χάλκινο, Yusuf Fehmi Genç (67 κιλά) 1 χρυσό, 1 χάλκινο, 1 ασημένιο, Mustafa Erdoğan (55 κιλά) 2 χάλκινα.

23 μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Star

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών Star, που διεξήχθη στο Μεξικό από τις 11 έως τις 18 Ιουνίου με τη συμμετοχή 289 αθλητών από 39 χώρες, οι εθνικοί αρσιβαρίστες κατέκτησαν συνολικά 23 μετάλλια, 5 χρυσά, 11 αργυρά και 7 χάλκινα.

Αρσιβαρίστες που έχουν κερδίσει μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών All-Star:

«Engin Kara (61 κιλά) 2 χρυσά, 1 ασημένιο, Büşra Çan Kop (81 κιλά) 2 χρυσά, 1 ασημένιο, Mustafa Eliş (61 κιλά) 1 χρυσό, 1 ασημί, Fatmagül Çevik (+81 κιλά) 3 ασημένια, Alaaddin Sayın (67 κιλά) 2 ασημένια, 1 χάλκινο, Burcu İlde (71 κιλά) 1 ασημένιο, 1 χάλκινο, Halil İbrahim Akbulut (67 κιλά) 1 ασημένιο, Yaşar Karaca (73 κιλά) 1 ασημένιο, Sami Baki Kıymet (102 κιλά) 2 χάλκινα , Tuana Süren (+81 κιλά) 2 χάλκινα, Bahar Kırat (49 κιλά) 1 χάλκινο.”

Πρόεδρος Ünlü: Ο κλάδος μας στην άρση βαρών ξεκίνησε πολύ καλά το καλοκαίρι.

Ο Talat Ünlü, Πρόεδρος της Τουρκικής Ομοσπονδίας Άρσης Βαρών, επεσήμανε ότι μετά την ανάληψη των καθηκόντων τους, αποφάσισαν γρήγορα τι να κάνουν με όλες τις συμβουλές μας και άνοιξαν το δρόμο για την άρση βαρών με μια νέα προοπτική.

«Οι αρσιβαρίστες μας έχουν κερδίσει 64 μετάλλια, εκ των οποίων 18 χρυσά, σε σύντομο χρονικό διάστημα, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην Αλβανία, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων στην Ελλάδα και, πιο πρόσφατα, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων στο Μεξικό. Τους συγχαίρω όλους. Αυτά τα παιδιά είναι χρυσά αγόρια. Όλοι είναι λαμπροί, δεν έχουν σπαταλήσει τους κόπους της πολιτείας μας, των δασκάλων και της ομοσπονδίας μας. Δουλεύουμε σκληρά για πολύ καλύτερες μέρες στην άρση βαρών. Ο κλάδος μας στην άρση βαρών ξεκίνησε πολύ καλά το καλοκαίρι, θα προσπαθήσουμε να τραγουδήσουμε τον Εθνικό μας Ύμνο στους Αγώνες Ισλαμικής Αλληλεγγύης, στους Μεσογειακούς Αγώνες και σε όλα τα πρωταθλήματα».