Ο Τσίτσιπας προκαλεί όλο και περισσότερο θυμό, αλλά δεν τον νοιάζει, έκανε πάλι το ίδιο!

Χθες το βράδυ, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας Στέφανος Τσίτσιπας προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του US Open επικρατώντας του Γάλλου αντιπροσώπου Adrian Manarin με 3:1, στα σετ 6: 3, 6: 4, 6: 7 / 4: 7 και 6: 0, μετά από δύο ώρες και 45 λεπτά μάχης.

Ωστόσο, περισσότερο από το ίδιο το παιχνίδι και τα αποτελέσματα, μετά από αυτό το παιχνίδι γράφεται ξανά για τις «μαραθώνιες» εξορμήσεις του Cicipas στην τουαλέτα.

Θυμηθείτε, το έκανε στον πρώτο γύρο κόντρα στον Μάρεϊ, γι’ αυτό και δέχτηκε σουτ από τον αντίπαλό του, αλλά και από τους Ζβέρεφ, Κίργιος και πολλούς άλλους.

Ο Τσίτσιπας υπερασπίστηκε τον εαυτό του που δεν έκανε τίποτα εκτός των κανόνων και όχι μόνο δεν δέχτηκε όλες αυτές τις επικρίσεις, αλλά επέστρεψε και στην τουαλέτα στον αγώνα με τη Μαναρίν, που διήρκεσε οκτώ λεπτά, αφού έχασε το τρίτο σετ.

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ χαρακτήρισε «μαγικές» τις επισκέψεις του Τσίτσιπα στην τουαλέτα και πράγματι όταν επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο κυριολεκτικά «φύσηξε» τον Μανάριν από τον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να του αφήσει άλλα ματς.

Το κοινό στις κερκίδες διαμαρτυρήθηκε και σφύριξε στον Έλληνα τενίστα, αλλά αυτό προφανώς δεν τον επηρέασε και πολύ.

«Έπρεπε να αλλάξω, ήμουν τελείως βρεγμένος»., είπε ο Τσίτσιπας μετά το παιχνίδι.

Κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου, μπήκε σε διαμάχη με έναν από τους δημοσιογράφους, θυμίζοντάς του τον τελικό του μαραθωνίου μεταξύ Μάρεϊ και Τζόκοβιτς, τον οποίο είχε δει κάποτε, όταν υπήρχαν και εκδρομές στην τουαλέτα. , την παραμονή του πέμπτου σετ. Στην παρατήρηση των δημοσιογράφων ότι κράτησε λιγότερο, δήλωσε ειρωνικά: “Έτσι τρία λεπτά κάνουν μια σημαντική διαφορά”.

Επιπλέον, ο Cicipas θα συναντήσει στον τρίτο γύρο τον Ισπανό Carlos Alcaraz.