Ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ ώθησε τον Ολυμπιακό στο τρίτο συνεχόμενο Σούπερ Καπ Ελλάδας! (ΒΙΝΤΕΟ)

ο Ολυμπιακός κατέκτησε το τρίτο συνεχόμενο Σούπερ Καπ Ελλάδας! Η εθνική Βουλγαρίας στις τάξεις της ελληνικής ομάδας Αλεξάντερ Βεζένκοφ πέτυχε δύο τρίποντα στο τελευταίο 5λεπτο του αγώνα με τον πρωταθλητή Ευρώπης Παναθηναϊκό για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του με 77-73 και 84-75 στις καθοριστικές στιγμές του αγώνα. Ο αγώνας έληξε με σκορ 86:85 (21:16, 24:22, 18:24, 23:23) υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο Βεζένκοφ έγινε ο MVP του αγώνα του Σούπερ Καπ Ελλάδας!

Ο Βεζένκοφ είχε επίσης τέσσερα ριμπάουντ, μια ασίστ, μια ομπρέλα και ένα κλέψιμο και ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους. Μετά τον αγώνα, ο Βούλγαρος αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα.

Στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου μισή ώρα μετά από ένα dunk του σέντερ Μόουζες Ράιτ κατέστρεψε ένα από τα δύο πεδία και έπρεπε να επισκευαστεί. Μέχρι την ανάπαυλα ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμά του – 45:38. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός πρόλαβε και κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους στο τέλος στο 62:57. Τα τελευταία 10 λεπτά η σκηνή ανήκε στον Βεζένκοφ. Ο καλύτερος μπασκετμπολίστας της Βουλγαρίας Filip Petrushev και ο νεοφερμένος Evan Fournier οδήγησαν την ομάδα του Ολυμπιακού στη νίκη.

Λιγότερο από 2 εβδομάδες πριν Ο Βεζένκοφ κατέκτησε το πρώτο του κύπελλο με την ομάδα του Ολυμπιακού με την επιστροφή του στα ελληνικά μεγαθήρια.