Başakşehir 3-2 Beşiktaş (Κατάλληλα και γκολ του αγώνα)

class = “medyanet-inline-adv”>

Κατά την 9η εβδομάδα της Super League, Μπασακσεχίρ και Μπεσικτάς μοιράστηκαν το πλεονέκτημά τους.

Η Μπασακσεχίρ κέρδισε τον αγώνα με σκορ 3-2 και ανέβασε τον αριθμό των νικών στο πρωτάθλημα σε 3.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Οκάκα στο 41′, με τον Άλεξ Τεϊσέιρα να απαντά στο 59′.

Η Μπασακσεχίρ ανέκτησε το πλεονέκτημα με τον Οκάκα στο 83ο λεπτό. Καθώς ο Γκούλμπραντσεν ανέβασε το προβάδισμα σε 2 στο 85ο λεπτό, η τελευταία του λέξη ήταν 90+1. είπε ο Μπατσουαγί από το σημείο του πέναλτι στο λεπτό.

Με αυτό το αποτέλεσμα το σκορ της Μπασακσεχίρ έγινε 9. Οι Ασπρόμαυροι από την άλλη είχαν 17 πόντους.

8 ΝΙΚΕΣ ΣΕ 11 ΑΓΩΝΕΣ

Ο Εμρέ Μπελοζόγλου γνώρισε τη χαρά των 3 πόντων στο πρώτο του παιχνίδι με την ομάδα της Κωνσταντινούπολης. Ο Μπελοζόγλου έχει φύγει από το γήπεδο 8 φορές σε 11 αγώνες με 3 βαθμούς στην προπονητική του καριέρα, που ξεκίνησε από τη Φενερμπαχτσέ την περασμένη σεζόν.

ΛΕΠΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Medipol Başakşehir έφτασε κοντά στο 24ο λεπτό. Ο Μπερκάι που με το στήθος κατέβασε την πάσα του Καισάρα πίσω από την άμυνα, μπήκε στην περιοχή του πέναλτι. Ο Μπέρκαι έκανε το σουτ του σε κενό σημείο από τη δεξιά διαγώνιο, η μπάλα ξεκίνησε από το κάτω μέρος του μακρινό δοκάρι.

Στο 25′ αναπτυσσόμενη επίθεση της Μπεσίκτας, ο Ριντβάν Γιλμάζ πλάσαρε τον αριστερό χαφ στο κοντινό δοκάρι. Πίσω λάκτισμα του Epuru στον Altıpas, ο στρογγυλός δερμάτινος τερματοφύλακας έμεινε στην αγκαλιά του Volkan.

Η Μεντιπόλ Μπασακσεχίρ προηγήθηκε στο 40′. Σε ένα σουτ του Έντιν Βίσκα έξω από την περιοχή του πέναλτι, η μπάλα αναπήδησε από τον τερματοφύλακα Μερτ, ο Οκάκα χτύπησε στον κενό δερμάτινο κύκλο από κοντά και έσκαψε τα δίχτυα: 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα έληξε με πλεονέκτημα 1-0 των γηπεδούχων.

Το 1-1 σημείωσε η Μπεσίκτας στο 59′. Στην πίσω πάσα του Επουρεάνου, ο τερματοφύλακας της μπάλας Βολκάν που ήθελε να διώξει ήταν μπροστά στον Άλεξ Τεϊσέιρα. Ο ασπρόμαυρος παίκτης με ρευστό σουτ έστειλε τη δερμάτινη μπάλα στην άδεια εστία: 1-1.

Στο 74′ ο Μπατσουαγί συνάντησε την μπάλα στην αριστερή διαγώνιο του πέναλτι και ο τερματοφύλακας Βολκάν μπήκε σε κόρνερ.

Στο 77′ ο Τόλγκα Τσιγκέρτσι εκτέλεσε το πέναλτι από τα δεξιά, ο τερματοφύλακας Μερτ έστειλε τη μπάλα στη γωνία.

Η Μπασακσεχίρ προηγήθηκε με 2-1 στο 83ο λεπτό. Η επίθεση του Γκιουλμπράντσεν από τα αριστερά στην επίθεση της Μπασακσεχίρ που εξελίσσονταν γρήγορα έστρεψε την μπάλα στην περιοχή του πέναλτι και ο Οκάκα πήρε τη μπάλα στα δίχτυα: 2-1.

Το 3-1 σημείωσε η Μπασακσεχίρ στο 85ο λεπτό. Ο Βίσκα έλεγξε την μπάλα, την οποία σέντραρε ο Μπέρκαϊ από τα δεξιά και την άφησε στον Γκούλμπραντσεν. Ο Γκούλμπραντσεν με χτύπημα από το έδαφος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα: 3-1.

90 Η Μπεσίκτας έγραψε το 3-2 στο 1ο λεπτό. Μετά από εξέταση VAR μετά από μια θέση στην περιοχή πέναλτι του Başakşehir, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Μπατσουαγί, που προηγήθηκε της μπάλας, έκανε το 3-2 όταν συνάντησε τα στρογγυλά δερμάτινα δίχτυα.

Ο αγώνας έληξε με το πλεονέκτημα των γηπεδούχων 3-2.

ΠΡΩΤΟ 11

Μπασακσεχίρ: Volkan, Caicara, Epureanu, Youssouf, Lima, Mahmut, Visca, Chadli, Berkay, Deniz, Okaka.

Μπεσίκτας: Mert, Rosier, Welinton, Vida, Ridvan, Josef, Atiba, Oguzhan, Ghezzal, Guven, Michy Batshuayi