Sportske.net – Ο Ζβέζντα σκότωσε τον ΠΑΟ, άρα τον επανέφερε στη ζωή

Οι μπασκετμπολίστες του Ερυθρού Αστέρα ηττήθηκαν από τον Παναθηναϊκό στο «ΟΑΚΑ Αρένα» με 79:73 (17:23, 25:18, 17:18, 20:14) στη μονομαχία της 27ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν μια μονομαχία γεμάτη ανατροπές, όχι ωραίο θέαμα, με άλλα λόγια για τον αντίπαλό τους. Υπήρχαν πολλές αστοχίες και λάθη στην «αρένα του ΟΑΚΑ», που δεν χωρούσε πολλούς φιλάθλους, και η ατμόσφαιρα, εκτός από την ποιότητα, ήταν και υπέρ των φιλοξενούμενων, αλλά δεν τους χρησιμοποίησα.

Ο Ερυθρός Αστέρας άνοιξε τη μονομαχία με χατ-τρικ του Όστιν Χόλινς, κάτι που ήταν θετικός δείκτης για τη φιλοξενούμενη ομάδα στα σουτ απ’ έξω, που έχει ανοδική πορεία τον τελευταίο καιρό. Μέσα σε λίγα λεπτά, το ίδιο παιχνίδι, παρόμοια θέση – χτύπημα. Ο Ζβέζντα έκανε μεγάλες κινήσεις για την κεντρική θέση, οπότε ο Μίτροβιτς είχε ήδη οκτώ πόντους κάτω από το καλάθι στο πρώτο τμήμα. Η κύρια απειλή σίγουρα αντικατοπτρίστηκε στον Νεμάνια Νέντοβιτς και δεν υπήρξαν πολλές προσλήψεις για αυτόν στο πρώτο ημίχρονο.

Αν και ο Ζβέζντα ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με εννέα πόντους στο τσεπάκι, σύντομα έχασε το καλό μομέντουμ και ο Παναθηναϊκός τον προσπέρασε εύκολα. Ωστόσο, δόθηκε η εντύπωση ότι η ελληνική ομάδα δεν είναι αρκετά δυνατή σε αυτό το παιχνίδι και η ευκαιρία του Star για τους εύκολους βαθμούς ήταν ακόμα εκεί. Ο Νέντοβιτς έπαιξε πολύ καλά, πέτυχε και ένα τρελό τρίποντο από το λογότυπο, κάνοντας το 43:41 για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ένα ασύγκριτα καλύτερο επιθετικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι όπου πέτυχε 48 πόντους σε 40 λεπτά ή ένα πολύ κακό παιχνίδι του Ερυθρού Αστέρα;

Με τη μίνι σειρά του Ερυθρού Αστέρα, ο Σέρβος πρωταθλητής ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα και πήρε προβάδισμα έξι πόντων. Στα highlights του αγώνα, αλλά και του γύρου της Euroleague, είναι βέβαιο ότι το ντάνκ του Όστιν Χόλινς, ο οποίος για άλλη μια φορά επιβεβαιώνει ότι τον τελευταίο καιρό παίζει με πολλή αυτοπεποίθηση.

Ο σταρ έπαιξε ξανά έξυπνα, υπομονετικά και το πλεονέκτημα αυξήθηκε σε νέα μέγιστη διαφορά εννέα πόντων. Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Radonjić δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία που κέρδισε για εύκολους βαθμούς και μεγαλύτερο πλεονέκτημα, και ο ΠΑΟ τους έτρεξε και πήρε ξανά το προβάδισμα! Ο Νέντοβιτς δεν αφέθηκε μόνος του, και έμεινε και είναι από τους βασικούς ‘υπαίτιους’ της νέας επιστροφής του Παναθηναϊκού, δεν τον συγχωρεί. Η τραμπάλα των αποτελεσμάτων συνεχίστηκε και ήταν βέβαιο ότι το παιχνίδι θα κριθεί με μία μόνο σφαίρα. Και οι δύο ομάδες έκαναν περισσότερα λάθη, η Ζβέζντα ήταν ωχρή από τη γραμμή του πέναλτι και με αυτόν τον τρόπο επανέφερε τον Παναθηναϊκό στη ζωή.

Το τέλος ήταν αβέβαιο. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε αρκετά σημαντικά επιθετικά ριμπάουντ, αλλά το επίτευγμα από το σημείο του πέναλτι ήταν πολλές φορές άθλιο. Οι δύο ομάδες του Ράντονιτς αστοχούσαν συχνά και έτσι έφεραν τον Παναθηναϊκό πιο κοντά στη νίκη. Τα σουτ από τη γραμμή των ελεύθερων βολών ήταν 64 τοις εκατό (16/25).

Κορυφαίοι του αστέρα ήταν ο Άαρον Γουάιτ με 14 πόντους και ο Όστιν Χόλινς με 13 πόντους. Ο πιο αποτελεσματικός παίκτης του αγώνα ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 23 πόντους, μεταξύ των οποίων τέσσερις στα τρία. Είχε και πέντε ασίστ.