Sportske.net – US Open – Cicipas προκάλεσε αίσθηση στα 18!

Ο Carlos Alcaraz, 18, κέρδισε τον Stefanos Cicipas με 3:2, στα σετ 6: 3, 4: 6, 7: 6 (7-2), 0: 6, 7: 6 (7-5) στον τρίτο γύρο του αγώνα. US Open.

Είναι, προς έκπληξη όλων, και είναι η καλύτερη ημέρα παιχνιδιού της σεζόν. Κανείς δεν περίμενε ότι ο νεαρός τενίστας θα καταφέρει να νικήσει ένα από τα βασικά φαβορί και να διατηρήσει ένα υψηλό επίπεδο παιχνιδιού, αλλά έχει συμβεί.

Χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, οι Αλκαζάρ προηγήθηκαν 1-0 στα σετ, ήταν 4-0, έριξαν ένα θαύμα βαγονιού, αλλά στο τέλος κέρδισαν 6:3.

Στο επόμενο, ο ρυθμός του αγώνα κατρακύλησε μετά το προβάδισμα 3-0 του Ισπανού τενίστα, αλλά ο Σίτσιπας πήρε την πρωτοβουλία και τον γκρέμισε.

Στο τρίτο σετ ήταν πολύ δραματικό. Ο τρίτος τενίστας του κόσμου προηγήθηκε με 5:2, αλλά ο Ισπανός έσωσε τρία ματς πόντους και πέτυχε μια απίστευτη ισοφάριση 5:5 και ο θρίαμβος του τάι μπρέικ έληξε.

Επανεξίσωση. Στο τέταρτο σετ, ο Τσίτσιπας πήγε στο διάσημο μπάνιο, αλλά δεν έμεινε για πολύ εκεί. Επέστρεψε, έδειξε τη δύναμή του και έδειξε γιατί είναι ο τρίτος στον κόσμο. Κανένα παιχνίδι δεν χάθηκε μέχρι το 2:2.

Το τελικό σετ έφερε περαιτέρω αβεβαιότητα, αν και ήταν αναμενόμενο ότι ο Έλληνας τενίστας θα ολοκλήρωνε την ήδη εξαντλητική δουλειά χωρίς πολύ κόπο. Ωστόσο, ο αγώνας διεξήχθη μέχρι το τάι μπρέικ. Ο Ισπανός έφηβος ήταν πιο δυνατός και χρησιμοποίησε την μπάλα του αγώνα, και παρόλο που έριξε την μπάλα του αγώνα στο 6:3, χρησιμοποίησε αυτή για το 7:5 και την τοποθέτηση στον τέταρτο γύρο των ΗΠΑ. Open.

Όσον αφορά τα άλλα αποτελέσματα, ο Schwartzman ήταν καλύτερος από τον Molchan με 3-0 στα σετ, ο Aliasim κέρδισε τον Batistuta Aguta σε πέντε σετ, ενώ ο Rublev έχασε επίσης από την Tiafo με αποτέλεσμα 3:2.