Βεζένκοφ και Ολυμπιακός με ακόμη μια επιτυχία στην Ελλάδα – Αθλητισμός

Η ομάδα του Ολυμπιακού νίκησε την Καρδίτσα με 92:61 (21:22, 17:10, 25:15, 29:14) ως γηπεδούχος σε αγώνα της 21ης ​​αγωνιστικής του Ελληνικού Πρωταθλήματος Μπάσκετ. Η νίκη ήταν η 21η σερί για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έχει ήδη εξασφαλίσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο με έναν γύρο να απομένει.

Ο Βούλγαρος Αλεξάντερ Βεζένκοφ τερμάτισε με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 20 λεπτά στο γήπεδο.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πιο σοβαρή αντίσταση στους «κόκκινους» του Πειραιά στο πρώτο 15λεπτο του αγώνα και στην ανάπαυλα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 38:32. Οι μπασκετμπολίστες του Ολυμπιακού αύξησαν το προβάδισμά τους στο τρίτο δεκάλεπτο σε 63:47 πριν από το τελευταίο 10λεπτο και μέχρι το τέλος κυριάρχησαν απέναντι στην Καρδιτσιώτικη ομάδα, με τη μεγαλύτερη διαφορά να φτάνει τους 31 πόντους.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτσόκας, χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του απέναντι στον πάτο της προσωρινής βαθμολογίας, οι οποίοι έχουν ήδη πλεονέκτημα 4 νίκες και 17 ήττες.

Ο πιο παραγωγικός για την επιτυχία των γηπεδούχων ήταν ο Ιανούλης Λαρεντζάκης με 18 πόντους και 3 ασίστ.

Για την ομάδα της Καρδίτσας ο Ρομπέρτο ​​Γκαλινάτ σημείωσε 17 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Στον τελευταίο γύρο της κανονικής περιόδου, ο Ολυμπιακός θα επισκεφτεί την ΑΕΚ στις 8 Απριλίου. Πριν από αυτό, στις 6 Απριλίου, ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ και οι συμπαίκτες του θα επισκεφθούν τον Σερβικό Ερυθρό Αστέρα στην Ευρωλίγκα.