Δείτε την περίληψη του αγώνα του Ολυμπιακού Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε, που κατάφερε να νικήσει με 1-0 πίσω και 2-1 τη Γαλατασαράι στο κρίσιμο ντέρμπι αυτό το Σαββατοκύριακο, ήταν φιλοξενούμενη στον Ολυμπιακό στον 5ο αγώνα του Δ ομίλου του UEFA Europa League. Οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν την ομάδα με ένα γκολ στο 90ο λεπτό, το οποίο ήταν εξαιρετικά κρίσιμο για να βγει από τον όμιλο. Έτσι, η Φενερμπαχτσέ αποχαιρέτησε επίσημα την UEFA.

Από την άλλη, οπαδοί της Φενέρμπαχτσε και πολλοί ποδοσφαιρόφιλοι έχουν αναρωτηθεί για την περίληψη του αγώνα της Φενέρμπαχτσε Ολυμπιακού. Σας μεταφέρουμε τις ανακεφαλαιωτικές εικόνες του αγώνα που μεταδίδονται ζωντανά στο ExxenSpor.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΡΟΛΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η πρωτοπόρος Άιντραχτ Φρανκφούρτης αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στην Αμβέρσα, την τελευταία του ομίλου. Μετά από αυτά τα αποτελέσματα, η Φενερμπαχτσέ πήρε την 3η θέση της κερδίζοντας την Αντβέρπ στο διπλό γκολ διαφορά και πήρε το εισιτήριο της Conference League.

Οι αγώνες της 6ης εβδομάδας του UEFA Europa League θα διεξαχθούν στις 9 Δεκεμβρίου.

κατάταξη?

1- Άιντραχτ Φρανκφούρτης – 10 πούαν
2- Ολυμπιακός – 9 βαθμοί
3- Φενερμπαχτσέ – 5 πόντοι
4- Αμβέρσα – 1 πουάν

ΛΕΠΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο 5ο λεπτό ο Μασούρας που συνάντησε τη μπάλα στο δεξί άκρο στο πέναλτι σε πάσα του Ονιεκούρου, μετέφερε τη δερμάτινη μπάλα στον Α.Καμάρα. Η μπάλα που δεν είχε αυτός ο παίκτης ελευθερώνεται.

Στο 18ο λεπτό, ο Ιρφάν Τζαν, που συνάντησε την μπάλα με πάσα του Σόσα, χτύπησε στο στρογγυλό δερμάτινο δοκάρι του τέρματος και επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο όταν το χτύπησε έξω από τη μεγάλη περιοχή της επισκευής.

Ο Ζάιτς, ο οποίος συνάντησε τη μπάλα στο 20′ από φάουλ της άμυνας του Ολυμπιακού, μετέφερε τη δερμάτινη μπάλα στον Ιρφάν Τσαν. Στη μέση του İrfan Can, ο Μπερίσα χτύπησε την μπάλα στο πίσω δοκάρι και η δερμάτινη μπάλα βγήκε στενά.

Στο 21′ η μπάλα χτύπησε στην άμυνα και επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο όταν ο Μασούρας χτύπησε την μπάλα στο πίσω δοκάρι στη μέση του Ρέαμπκλουκ από τα αριστερά. Μόλις αντιμετώπισε την περιστρεφόμενη μπάλα, το σουτ του Λάλα ξεκίνησε αυτόματα από το στρογγυλό δερμάτινο κάλυμμα.

Στο 32′ η μπάλα, την οποία προσπάθησε να απομακρύνει ο Κιμ από την περιοχή του πέναλτι, χτύπησε στον Αλ Αραμπί και έφυγε προς την εστία. Ο Μπέρκε, η δερμάτινη μπάλα, εκτέλεσε δύσκολα το κόρνερ.

Στο 38′ το σουτ του Αλ Αραμπί, ο οποίος συνάντησε την μπάλα στη μέση του πέναλτι του Ονιεκούρου, πέρασε από τη στρογγυλή δερμάτινη πλευρά.

Στο 40′ το φάουλ του Μπερίσα βρήκε τον δρόμο στα πάνω δίχτυα.

Ο Ζάιτς που μπήκε στο πέναλτι από το αριστερό άκρο στο 53′ κόλλησε στο αμυντικό φράγμα. Στο σουτ του Μερτ Χάκαν, που συνάντησε την περιστρεφόμενη μπάλα, η δερμάτινη μπάλα βγήκε από πάνω.

Στο 74′ το σουτ του Αλ-Αράμπι από την περιοχή του πέναλτι του Ρεαμπτσιούκ συνάντησε την μπάλα και η δερμάτινη μπάλα βγήκε στα πλάγια.

Στο 79′ ο Λάλα χτύπησε τη μπάλα στη μέση της Ρέαμπκλουκ και η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Μερτ Χακάν σκόραρε τη μέση του κόρνερ που κέρδισε στο αριστερό άκρο στο 88ο λεπτό. Η μπάλα πήγε στο κεφάλι του Κιμ στο μακρινό δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 90′. Ο Ρέαμπτσιουκ έκανε τη σέντρα στην επίθεση που αναπτύχθηκε από την αριστερή πτέρυγα. Το χτύπημα του Τικίνιο, λίγο πριν από τα προηγούμενα έξι, πήγε στα δίχτυα: 1-0.

Δεν σημειώθηκε άλλο γκολ στο παιχνίδι και ο Ολυμπιακός κέρδισε στον αγωνιστικό χώρο τη Φενερμπαχτσέ με 1-0.

ΠΡΩΤΟ 11

Ολυμπιακός: Βάτσλικ, Λάλα, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρεαμπτσιούκ, Μ’ Βίλα, Καμαρά, Μασούρας, Α. Καμαρά, Ονιεκούρου, Ελ-Αράμπι.

Φενερμπαχτσέ: Μπέρκε, Τίσεραντ, Κιμ, Νόβακ, Οσάγι-Σάμουελ, Μερτ Χακάν, Σόσα, Ζάιτς, Ρόσι, Ιρφάν Τσαν, Μπερίσα