Ευθραυστότητα και δροσιά / GÖKHAN TÜRE | Καλάθι περιοδικών

Για τους 12 Giant Men, για τη ρεβάνς στην Κωνσταντινούπολη μετά το ματς στην Αθήνα, οριακά ηττήθηκε. “Πτώση των Ελπίδων” Η Ελλάδα απέτυχε.

Ήταν ξεκάθαρα η Ελλάδα που έμαθε από το πρώτο παιχνίδι και προετοιμάστηκε καλύτερα για την εκδίκηση. Πάντα εμπόδιζαν τους Crescent-Stars να βρουν τον ρυθμό με εναλλασσόμενη άμυνα, άλλοτε άντρα με άντρα και άλλοτε ταιριαστή… Ειδικά στη σύντομη άμυνα τους, εκτός από το πρώτο 5λεπτο της τελευταίας περιόδου, δεν έχουν αφήσει Η Εθνική μας ομάδα αναπνέει με μεγάλη συνεργασία.

Μετά τα πρώτα 2 λεπτά της τρίτης περιόδου, όταν παρέμειναν ψύχραιμοι, συνέχισαν να επιτίθενται έξυπνα και η διαφορά μεγάλωσε, προσπαθήσαμε να πιάσουμε τα πρώτα σουτ πανικόβλητοι και όπως ήταν φυσικό τα πράγματα μπερδεύτηκαν.

Ενώ είχαν συνολικά 43 πόντους, 20 ριμπάουντ και 5 ασίστ από τους δύο σπουδαίους Παπαγιάννη και Αγραβάνη, αυτό το στατιστικό στο μέτωπο του Ay-Yıldızli αντιμετώπισαν οι Furkan, Oğuz, Sadık, Okben, Samet με 14 πόντους, 18 ριμπάουντ και 5. ασίστ. Η προσπάθεια του Μέτεκαν με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα δεν βρήκε υποστήριξη…

Χρησιμοποίησαν τον Παπαγιάννη πολύ πιο αποτελεσματικά από τον πρώτο αγώνα στην Αθήνα. Σχεδόν σε κάθε διπλό παιχνίδι, αυτή τη φορά με πέναλτι με σορτς που είτε γκρεμίζονται είτε όταν φτάνει βοήθεια. “με μεγαλύτερη ακρίβεια” (13/29 44,8%) κατέληξε στο συμπέρασμα.

Αφού οδηγήσαμε στους 16 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, βρήκαμε ένα καλό σερί 14-0 με βάση τους Larkin, Melih, Metecan, χωρίς να επιτρέψουμε στον αντίπαλο να σκοράρει για σχεδόν 5 λεπτά στην τελευταία περίοδο. Αλλά το μομέντουμ άλλαξε ξανά χέρια, με την ενέργεια που ξοδεύτηκε σε αυτή τη διαδικασία και την ικανότητα του αντιπάλου να παραμείνει ήρεμος με δύο βετεράνους όπως ο Σλούκας και ο Παπανικολάου. Η περίσσεια των χεριών που ξέρουν να παίζουν μεγάλα παιχνίδια από τη μια πλευρά και “δικαστικά έξοδα”, αφ ‘ετέρου “εύθραυστο” Όταν επενέβη η Ελλάδα, κέρδισε στην Κωνσταντινούπολη πιο εύκολα από το αναμενόμενο και έβαλε άλλη μια πολύ σημαντική νίκη στο τσεπάκι της.

Και χθες η Ελλάδα πάλεψε με τη Λευκορωσία και τη Μεγάλη Βρετανία καθώς η Ελλάδα ξεκόλλησε από τους άλλους 3 αντιπάλους του ομίλου και κάθισε στην κορυφή. “πέτρα το ψωμί” Εμείς μένουμε.