Η ΑΕΚ πήρε τον τίτλο και στην Ελλάδα

Φωτογραφία: EPA/BGNES

Η σεζόν 2022/23 θα μείνει αξέχαστη για τους φιλάθλους της ΑΕΚ αφού η ομάδα πέτυχε διπλό τίτλου και κυπέλλου στην Ελληνική Football League.

Αφού οι «κιτρινόμαυροι» θριάμβευσαν πρωταθλητές πριν από λίγες μέρες, πρόσθεσαν την Τετάρτη στη βιτρίνα τους το κύπελλο της χώρας.

Στον τελικό του Βόλου ηττήθηκε με 2-0 από τον ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης, παρότι έπαιξε έναν παίκτη λιγότερο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Ήδη από το έκτο λεπτό, η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες στον αγωνιστικό χώρο μετά από απευθείας κόκκινη κάρτα στον αμυντικό Λάζαρο Ρότα.

Ωστόσο, η Capital κατάφερε να προηγηθεί στο 26′ μέσω του Χάρολντ Μουκούντι. Ο Καμερουνέζος έμεινε ακάλυπτος στην περιοχή του πέναλτι και πρώτος ριμπάουντ τον έστειλε στα δίχτυα του ΠΑΟΚ.

Στο 43′ ο Χουάν Σάστρε θα μπορούσε να ισοφαρίσει, αλλά το σουτ του παίκτη του ΠΑΟΚ χτύπησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση, αλλά η ΑΕΚ αμύνθηκε καλά και περιμένει την ευκαιρία σου για να χτυπήσει αποφασιστικά. Συνέβη στις καθυστερήσεις όταν ο Στίβεν Ζούμπερ συνδυάστηκε με τον Πάουλο Καντίν και χτύπησε δυνατά στα δίχτυα του ΠΑΟΚ για δεύτερη φορά.

Για την ΑΕΚ το Κύπελλο Ελλάδας είναι το 16ο στην ιστορία και το πρώτο από τη σεζόν 2015/16. Είναι επίσης το τρίτο διπλό για τους «κιτρινόμαυρους» μετά τις σεζόν 1938/39 και 1977/78.

Εργάστηκε στην έκδοση: Antoni Yordanov